Znajdź nas na

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. w wystarczającym stopniu wywiązuje się z własnych zadań w postaci inwestycji drogowych?

Niecałe 34 000 zł, to kwota jaką wydała gmina Ostrowiec Świętokrzyski w latach 2019-2021 na naprawę dróg Zwierzynieckiej i Malinowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. I choć wzdłuż tych ulic „kwitnie budownictwo jednorodzinne” ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Jak w swojej interpelacji zauważył Marek Giemza, ulica Malinowa znajduje się „w katastrofalnym stanie”. Czy miasta, które na utrzymanie zieleni miejskiej wydało w ubiegłym roku blisko 3 miliony złotych, a na budowę łącznika ulic Leona Chrzanowskiego i Furmańskiej – 17 milionów złotych, nie stać na podniesienie standardu życia mieszkańców północnej części miasta poprzez zapewnienie im bezpiecznej i pozbawionej dziur drogi do domu?

Ulica Zwierzyniecka w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziury, doły i nierówności, w zimie i po większych opadach deszczu błotniste potoki, a w lecie wzbijający się w powietrze pył – tak wyglądają ulice: Zwierzyniecka i Malinowa w Ostrowcu Św. I choć to drogi, wzdłuż których powstają nowe posesje i domy, mieszkańcy wciąż czekają na standard godny XXI wieku. 

– Mieszkańcy ulicy Malinowej, w związku z katastrofalnym stanem drogi w/w proszą Prezydenta o natychmiastową interwencję. Gmina sprzedawała i wciąż sprzedaje działki w bezpośrednim sąsiedztwie w/w drogi. Osoby, które chciałyby kupić działki gminne, muszą przejechać przez tę drogę. Zasypywanie dziur kruszywem jest nieekonomiczne i naraża gminę na straty finansowe (ciągłe wydawanie środków pieniężnych) – napisał w jednej ze swoich interpelacji Marek Giemza. Radny pytał także, jakie kwoty wydała gmina na naprawę dróg Zwierzynieckiej i Malinowej w latach 2019, 2020 i 2021.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wygląda na to, że gmina Ostrowiec Św. w latach 2019-2021 wydała zaledwie 33 925, 81 zł zł na naprawę ulic Zwierzynieckiej i Malinowej.  W roku 2019 rok: ul. Malinowa – 2 465,00 zł; ul. Zwierzyniecka – 2 120,00 zł,  2020 rok: ul. Malinowa – 3 343,41 zł; ul. Zwierzyniecka – 4 961,07 zł,  2021 rok: ul. Malinowa – 7 862,09 zł; ul. Zwierzyniecka – 13 174,24 zł.

Odpowiedź na interpelację radnego
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Czy miasta, które w latach 2018-2021 na utrzymanie zieleni miejskiej  wydało łącznie 8 307 522,82 zł, a na budowę łącznika ulic Furmańskiej i Leona Chrzanowskiego blisko 17 000 000 zł nie stać na remont dwóch ulic gminnych tak, aby jakością zbliżyły się do warunków XXI wieku? Ile dróg gminnych na terenie Gutwinu  można by za te pieniądze wykonać? 

Radny Marek Giemza pytał także czy w związku z brakiem dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022 inwestycja drogowa w postaci rozbudowy sieci ulic: Malinowa, Jarzębinowa, Leśna będzie realizowana, a jeśli tak, prosił o  podanie konkretnej daty rozpoczęcia inwestycji. 

Ulica Zwierzyniecka w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Informuję, że w roku 2021 Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zleciła opracowanie Programu funkcjonalno – użytkowego dla zadania: „Budowa, rozbudowa sieci ulic Malinowa, Jarzębinowa, Leśna” w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Projektowana sieć ulic Malinowa, Jarzębinowa, Leśna zlokalizowana jest w północnej części miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Łączna długość projektowanych ulic wynosi około: 4.820 mb. Opracowany Program funkcjonalno – użytkowy pozwoli oszacować koszty budowy i rozbudowy ww. odcinków ulic oraz podjąć dalsze działania zmierzające do realizacji robót budowlanych. Jednocześnie umożliwi to rozpoczęcie starań o pozyskanie środków finansowych ze źródeł zewnętrznych. Projekt budowy tych odcinków dróg został zgłoszony w roku 2021 do Programu Polskiego Ładu, lecz wniosek gminy Ostrowiec Świętokrzyski nie znalazł się na liście inwestycji dofinansowanych z tego rządowego funduszu – czytamy w odpowiedzi. 

Czy gmina Ostrowiec Św.  w wystarczającym stopniu wywiązuje się z własnych zadań w postaci inwestycji drogowych? 

Ulica Jarzębinowa w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Zdjęcia załączone do interpelacji radnego Marka Giemzy
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this