Ku Klux Klan, tajna organizacja amerykańska o charakterze rasistowskim i terrorystycznym powstała w drugiej połowie XIX wieku. Była dwukrotnie rozwiązywana i dwukrotnie wznawiała swoją działalność – trzeci Klan funkcjonuje od 1945 roku do dzisiaj. Czy Ku Klux Klan i naziści stali na straży amerykańskiej tożsamości? Na te i wiele innych pytań odpowie już w piątek Krzysztof Kasiński.
– Doktor Krzysztof Kasiński z Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest anglistą, ale także, a może nawet przede wszystkim amerykanista. Zajmuje się zagadnieniem nacjonalizmy, czy radykalizmu w historii Ameryki, a szczególnie bada zjawisko Ku Klux Klanu. Zresztą jego praca doktorska tego właśnie dotyczyła. Ponieważ współpracuję z Instytutem Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, to jest to także mój kolega z pracy, który jak mi powiedział, już za chwilę wydaje książkę o tym radykalnym patriotyzmie amerykańskim. Pomyślałem, że skoro na rynku pojawi się książka, to warto zrobić wykład będący syntezą i jednocześnie promocją tej książki. Nasz ostrowiecki Instytut Kultury i Języków WSBiP organizuje spotkania nie tylko z podróżnikami, ale też wykłady czysto naukowe, stąd pomysł na zamknięcie sezonu takim wykładem doktora Kasińskiego – tłumaczy doktor Paweł Kaptur z Instytutu Kultury i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Krzysztof Kasiński w 2014 roku obronił pracę doktorską „Wieloetniczność czy asymilacja – teorie integracji etnicznej na przykładzie działalności Ku Klux Klanu i amerykańskich neonazistów w latach 1915-1945”. Jego zainteresowania badawcze dotyczą kwestii kulturoznawczo rozumianego zderzenia cywilizacji i jego efektów, amerykańskiego pluralizmu religijnego, historii Kościoła, ksenofobii i rasizmu w krajach anglojęzycznych.
– Ostatnio mamy bardzo dużo słuchaczy na wykładach, ale tych niezdecydowanych zachęcił bym do przyjścia chociażby tym, że takiego wykładu u nas jeszcze zwyczajnie nie było. Bo w czteroletniej mojej popularyzatorskiej działalności w Ostrowcu Świętokrzyskim, po pierwsze nie mieliśmy jeszcze żadnych wykładów o Stanach Zjednoczonych Ameryki, a już w kontekście takim nacjonalistycznym, radykalny już wcale. Temat jest dosyć nośny, bo Ku Klux Klanem nikt się właściwie nie zajmuje poza doktorem Kasińskim. Temat wykładu Ku Klux Klan i naziści na straży amerykańskiej tożsamości? Nie jest postawioną tezą, ale pytaniem, które mam nadzieję wywoła w piątek bardzo ciekawą dyskusję – podsumowuje Paweł Kaptur.