Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Czy Ku Klux Klan i naziści stali, bądź stoją na straży amerykańskiej tożsamości? Wykład Krzysztofa Kasińskiego już w piątek w WSBiP!

Senator Robert Byrd, sędzia Sądu Najwyższego Hugo LaFayette Black, dwukrotny gubernator Missisipi Theodore G. Bilbo oraz prawnik i gubernator Indiany Edward L. Jackson – to tylko niektórzy członkowie Ku Klux Klanu, tajnej amerykańskiej organizacji rasistowsko-terrorystycznej. Już w piątek, 14 czerwca o godzinie. 18.00 w Auli II Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim doktor Krzysztof Kasiński opowie o tajemnicach, ciekawostkach, a także historii tej nazywanej „bractwem śmierci” – organizacji.

Źródło: WSBiP

Ku Klux Klan, tajna organizacja amerykańska o charakterze rasistowskim i terrorystycznym powstała w drugiej połowie XIX wieku. Była dwukrotnie rozwiązywana i dwukrotnie wznawiała swoją działalność – trzeci Klan funkcjonuje od 1945 roku do dzisiaj. Czy Ku Klux Klan i naziści stali na straży amerykańskiej tożsamości? Na te i wiele innych pytań odpowie już w piątek Krzysztof Kasiński.

– Doktor Krzysztof Kasiński z Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest anglistą, ale także, a może nawet przede wszystkim amerykanista. Zajmuje się zagadnieniem nacjonalizmy, czy radykalizmu w historii Ameryki, a szczególnie bada zjawisko Ku Klux Klanu. Zresztą jego praca doktorska tego właśnie dotyczyła. Ponieważ współpracuję z Instytutem Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, to jest to także mój kolega z pracy, który jak mi powiedział, już za chwilę wydaje książkę o tym radykalnym patriotyzmie amerykańskim. Pomyślałem, że skoro na rynku pojawi się książka, to warto zrobić wykład będący syntezą i jednocześnie promocją tej książki. Nasz ostrowiecki Instytut Kultury i Języków WSBiP organizuje spotkania nie tylko z podróżnikami, ale też wykłady czysto naukowe, stąd pomysł na zamknięcie sezonu takim wykładem doktora Kasińskiego – tłumaczy doktor Paweł Kaptur z Instytutu Kultury i Języków Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Krzysztof Kasiński w 2014 roku obronił pracę doktorską „Wieloetniczność czy asymilacja – teorie integracji etnicznej na przykładzie działalności Ku Klux Klanu i amerykańskich neonazistów w latach 1915-1945”. Jego zainteresowania badawcze dotyczą kwestii kulturoznawczo rozumianego zderzenia cywilizacji i jego efektów, amerykańskiego pluralizmu religijnego, historii Kościoła, ksenofobii i rasizmu w krajach anglojęzycznych.

– Ostatnio mamy bardzo dużo słuchaczy na wykładach, ale tych niezdecydowanych zachęcił bym do przyjścia chociażby tym, że takiego wykładu u nas jeszcze zwyczajnie nie było. Bo w czteroletniej mojej popularyzatorskiej działalności w Ostrowcu Świętokrzyskim, po pierwsze nie mieliśmy jeszcze żadnych wykładów o Stanach Zjednoczonych Ameryki, a już w kontekście takim nacjonalistycznym, radykalny już wcale. Temat jest dosyć nośny, bo Ku Klux Klanem nikt się właściwie nie zajmuje poza doktorem Kasińskim. Temat wykładu Ku Klux Klan i naziści na straży amerykańskiej tożsamości? Nie jest postawioną tezą, ale pytaniem, które mam nadzieję wywoła w piątek bardzo ciekawą dyskusję – podsumowuje Paweł Kaptur.

Źródło: WSBiP

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bajońskie zarobki prezesów i dyrektorów ostrowieckich spółek i zakładów miejskich!

FAKTY

Był dobrym duchem ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców! Nie żyje Robert Minkina! Miał 64 lata!

FAKTY

Czy zakażenia w starachowickim oddziale Animex-u mają wpływ na zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this