Znajdź nas na

FAKTY

Czy pełna kolein i zapadniętych studzienek ulica Świętokrzyska doczeka się remontu?

Czy pełna kolein, dziur i zapadających się studzienek ulica Świętokrzyska w Ostrowcu Świętokrzyskim nareszcie doczeka się remontu? Mieszkańcy tej części miasta od dawna apelują o jej remont, kierowcy mają dość „jazdy slalomem” pomiędzy„ łatanymi” ubytkami, radni piszą interpelacje, miasto mówi o bieżącym utrzymaniu i konserwacji istniejących elementów pasa drogowego, powiat z kolei, że z uwagi na duży zakres rzeczowy realizacja inwestycji może nastąpić tylko przy udziale środków zewnętrznych.

Nawierzchnia ulicy Świętokrzyskiej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym jak wygląda ulica Świętokrzyska doskonale wiedzą mieszkańcy dolnej części Ostrowca Świętokrzyskiego, a także przejeżdżający tędy kierowcy. Jak podkreślają jezdnia pełna jest kolein i ubytków, które są co najwyżej tylko doraźnie uzupełniane. 

– W deszczowe dni przejście „suchą stopą” chodnikiem  wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej jest praktycznie niemożliwe. Na wysokości hali sportowej, na jezdni pojawiają się kałuże, które stoją tak przez kilka dni i najczęściej kończy się na zachlapaniu ubrań pieszych – podkreślają mieszkańcy.

Ulica Świętokrzyska w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W sprawie remontu ulicy Świętokrzyskiej swoje interpelacje składali Włodzimierz Sajda i Artur Zawadzki, którzy o remont odcinka od Ronda 25-lecia NSZZ Solidarność do skrzyżowania z ulicą Szewieńską apelowali również w grudniu 2020 roku. 

Wspólna interpelacja Artura Zawadzkiego i Włodzimierza Sajdy z 17 grudnia 2020 roku Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Wspólna interpelacja radnych Artura Zawadzkiego i Włodzimierza Sajdy z 14 lutego
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

–  (..) Droga jest nieremontowana od lat, uzupełniane były tylko doraźne ubytki. Obecnie po zimie pojawiły się kolejne. Występują liczne zapadnięcia studzienek, które stwarzają niebezpieczeństwo dla użytkowników tej drogi. Naszym zdaniem jest kluczowe potraktowanie remontu tej drogi priorytetowo. W przypadku braku dofinansowania zewnętrznego prosimy o rozpatrzenie możliwości wsparcia Powiatu Ostrowieckiego przez Gminę Ostrowiec oraz partycypowanie w kosztach remontu – w interpelacji z 14 lutego 2022 roku napisali Artur Zawadzki i Włodzimierz Sajda, dołączając zdjęcia ubytków. 

Odpowiedź Urząd Miasta w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Odpowiedź Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Wygląda na to, że prowadząca do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., stadionu i hali sportowo-widowiskowej, droga, nieprędko doczeka się remontu. 

Ulica Świętokrzyska, zdjęcia z 8 lutego 2022 roku f
ot. Czytelnik

Jak czytamy w odpowiedzi, jaką na swoją interpelację otrzymali radni: – (…) Ulica Świętokrzyska na całym swoim przebiegu posiada kategorię drogi powiatowej. W związku z powyższym Gmina przeprowadza na bieżąco roboty związane między innymi z likwidacją ubytków nawierzchni jezdni, zaniżeń i nierówności chodnika, naprawą uszkodzonych elementów pasa drogowego, czy też prac porządkowych i zimowego utrzymania ulicy Świętokrzyskiej. Nadmieniam, że na przełomie roku 2020-2021 został przeprowadzony remont chodnika w ulicy Świętokrzyskiej na odcinku długości 357 mb – od zatoki autobusowej przy skrzyżowaniu z ulicą Drukarską do skrzyżowania z ulicą Osadową. Dodatkowo w 2019 r. wykonany został teren rekreacyjny u zbiegu ulicy Świętokrzyskiej i ulicy Osadowej. Zgodnie z zawartym porozumieniem przebudowa, rozbudowa i budowa elementów pasa drogowego ulic powiatowych pozostaje nadal w gestii Powiatu Ostrowieckiego i w związku z tym – w załączeniu przekazuję odpowiedź Sekretarza Powiatu Ostrowieckiego – czytamy.

Niestety jak wynika z odpowiedzi, udzielonej przez powiat „realizacja wskazanego do remontu odcinka drogi z uwagi na duży zakres rzeczowy (1,5 km) może nastąpić tylko przy udziale środków zewnętrznych”.

Ulica Świętokrzyska w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jednocześnie informuję, że Powiat Ostrowiecki w dniu 24.06.2020 r. podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 0064T  od km 4+441 do km 4+765 wraz z rozbiórką istniejącego mostu i budową nowego obiektu inżynierskiego oraz rozbudowa drogi powiatowej nr 1029T na odcinku od skrzyżowania z ulicą Podgórze do skrzyżowania z ulicą Świętokrzyską, która obejmuje zakresem rzeczowym rozbudowę na odcinku o długości  200 m. ulicy Świętokrzyskiej, na wysokości Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Termin wykonania dokumentacji został określony na 16 miesięcy  od daty podpisania umowy. Wykonana dokumentacja będzie podstawą do ubiegania się o środki na realizację zadania  inwestycyjnego – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz Powiatu Ostrowieckiego. 

Ulica Świętokrzyska w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał również, że w przypadku pojawienia się możliwości aplikowania z jakichkolwiek źródeł finansowania, zarządca drogi będzie wnioskował o przyznanie wsparcia na remont przedmiotowej drogi.  Do czasu  otrzymania dofinansowania prowadzone będą czynności z zakresu bieżącego utrzymania. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this