Czy wszystkie drzewa, które przeznaczono do wycinki w ramach realizacji przebudowy drogi powiatowej numer 1007T na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Boksycka rzeczywiście kolidują z inwestycją?
Urzędnicy jak mantrę powtarzają, że „powyższe drzewa kolidują z zaprojektowaną inwestycją drogową tj. ciągami pieszo-rowerowymi, chodnikami oraz urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
– Jednocześnie nadmieniam, że znaczna część przedmiotowych drzew stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego, w szczególności są to drzewa pochylone nad istniejącymi ciągami pieszo-rowerowymi – wyjaśnia w odpowiedzi Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego.
A wycięte zostaną w sumie 43 drzew. Najmniej w gminie Kunów i Bodzechów, kolejno 6 i 2 sztuki drzew, najwięcej w gminie Ostrowiec Świętokrzyski – 35 drzew.
Jak informuje Łukasz Witkowski nie była prowadzona analiza dendrologiczna drzew przeznaczonych do wycinki.
– Zarządca drogi z uwagi na brak ustawowego obowiązku wykonania ekspertyz dendrologicznych, które dotyczą w szczególności drzew cennych przyrodniczo, głównie starych i zabytkowych, nie był zobowiązany do wykonania przedmiotowych ekspertyz – tłumaczy Łukasz Witkowski.
Urzędnik dodaje, że usunięcie drzew nastąpi po podpisaniu umowy z wykonawcą zadania i rozpoczęciu realizacji robót budowlanych. Do wykonawcy należy ustalenie terminu usunięcia drzew kolidujących z planowaną inwestycją. Wygląda na to, że umowa podpisana zostanie już we wtorek (25 kwietnia), zgodnie z informacjami, jakie mailowo przesłała nam Beata Kobiałka, pracownik ostrowieckiego starostwa.
Pytanie, czy ucierpią na tym ptaki i ich pisklęta, ponieważ jak na swojej stronie podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska termin między 1 marca, a 15 października funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako okres lęgowy ptaków. Ważną informacją jest również to, że dla poszczególnych gatunków ptaków przypada on w różnych okresach, np.: dla wróbli od lutego/marca do sierpnia, czy dla jerzyków, dla których w Ostrowcu Św. montowano swego czasu budki lęgowe – od maja do sierpnia.
Jak czytamy na stronie GDOŚ, „właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną”.
Wykaz gatunków chronionych jak również zakazy z zakresu ochrony gatunkowej, określają rozporządzenia Ministra Środowiska.
– Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna pod kątem gatunków związanych z zadrzewieniami, m.in. ptaków, nietoperzy, owadów, porostów. W stosunku do zwierząt chronionych obowiązują zakazy m.in.: niszczenia siedlisk i ostoi, które są ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień, umyślnego płoszenia lub niepokojenia (w przypadku większości ssaków, rzadkich gatunków ptaków i innych wybranych gatunków), umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących (w przypadku większości ptaków) – czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Jaki los czeka ptaki gniazdujące na drzewach przeznaczonych do wycinki w ramach inwestycji, realizowanej przez powiat?