Znajdź nas na

FAKTY

Czy podczas inwestycji realizowanej przez powiat ostrowiecki będą wycinać drzewa w sezonie lęgowym ptaków?

Zgodnie z informacjami, jakie otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim już jutro ( 25 kwietnia) odbędzie się podpisanie umowy na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Boksycka tzw. starodroża. 23 marca w trybe dostępu do informacji publicznej zapytaliśmy o ilość drzew, jakie wycięte zostaną podczas przebudowy drogi powiatowej numer 1007T na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Boksycka. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Przewidziano usunięcie 43 drzew, z czego najwięcej, bo aż 35 na terenie gminy Ostrowiec Św. Czy ich wycinka odbędzie się w sezonie lęgowym ptaków?

Oznakowane drzewa w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Czy wszystkie drzewa, które przeznaczono do wycinki w ramach realizacji  przebudowy drogi powiatowej numer 1007T na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Boksycka rzeczywiście kolidują z inwestycją? 

Urzędnicy jak mantrę powtarzają, że „powyższe drzewa kolidują z zaprojektowaną inwestycją drogową tj. ciągami pieszo-rowerowymi, chodnikami oraz urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego”.

– Jednocześnie nadmieniam, że znaczna część przedmiotowych drzew stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego, w szczególności są to drzewa pochylone nad istniejącymi ciągami pieszo-rowerowymi – wyjaśnia w odpowiedzi Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego. 

A wycięte zostaną w sumie 43 drzew. Najmniej w gminie Kunów i Bodzechów, kolejno 6 i 2 sztuki drzew, najwięcej w gminie Ostrowiec Świętokrzyski – 35 drzew. 

Jak informuje Łukasz Witkowski nie była prowadzona analiza dendrologiczna drzew przeznaczonych do wycinki.   

– Zarządca drogi z uwagi na brak ustawowego obowiązku wykonania ekspertyz dendrologicznych, które dotyczą w szczególności drzew cennych przyrodniczo, głównie starych i zabytkowych, nie był zobowiązany do wykonania przedmiotowych ekspertyz – tłumaczy Łukasz Witkowski.

Oznakowane drzewa w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Urzędnik dodaje, że  usunięcie drzew nastąpi po podpisaniu umowy z wykonawcą zadania i rozpoczęciu realizacji robót budowlanych. Do wykonawcy należy ustalenie terminu usunięcia drzew kolidujących z planowaną inwestycją. Wygląda na to, że umowa podpisana zostanie już we wtorek (25 kwietnia), zgodnie z informacjami, jakie mailowo przesłała nam Beata Kobiałka, pracownik ostrowieckiego starostwa. 

Pytanie, czy ucierpią na tym ptaki i ich pisklęta, ponieważ jak na swojej stronie podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska termin między 1 marca, a 15 października funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako okres lęgowy ptaków. Ważną informacją jest również to, że dla poszczególnych gatunków ptaków przypada on w różnych okresach, np.: dla wróbli od lutego/marca do sierpnia, czy dla jerzyków, dla których w Ostrowcu Św. montowano swego czasu budki lęgowe  – od maja do sierpnia.

Jak czytamy na stronie GDOŚ, „właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną”.

Wykaz gatunków chronionych jak również zakazy z zakresu ochrony gatunkowej, określają rozporządzenia Ministra Środowiska.

– Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna pod kątem gatunków związanych z zadrzewieniami, m.in. ptaków, nietoperzy, owadów, porostów. W stosunku do zwierząt chronionych obowiązują zakazy m.in.: niszczenia siedlisk i ostoi, które są ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień, umyślnego płoszenia lub niepokojenia (w przypadku większości ssaków, rzadkich gatunków ptaków i innych wybranych gatunków), umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących (w przypadku większości ptaków) – czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

Jaki los czeka ptaki gniazdujące na drzewach przeznaczonych do wycinki w ramach inwestycji, realizowanej przez powiat?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this