Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy szansą dla ostrowieckiego szpitala okażą się medycy z Ukrainy?

Dyrekcja ostrowieckiego szpital rozważa zatrudnienie pracowników medycznych z Ukrainy. – Widzę w tym wielką szansę dla szpitala i społeczeństwa – mówi Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Zapewnia, że jest już po pierwszej „intencyjnej” rozmowie z przedstawicielem agencji, zatrudniającej pracowników zza wschodniej granicy. Jak zapewnia dyrektor, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w szpitalu zatrudnieni zostaną lekarze specjalizacji, których aktualnie najbardziej brakuje: anestezjolodzy, interniści, neonatolog, radiolog, a także od 15 do 20 pielęgniarek.

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dyrekcja ostrowieckiego szpitala ma plan na „załatanie” braków w personelu medycznym. Ratunkiem mogą okazać się pracownicy zza wschodniej granicy.  

–  Przed chwilą wyszedłem ze spotkania z przedstawicielem agencji, która zatrudnia pracowników medycznych ze Wschodu, a konkretnie z Ukrainy. Nasza rozmowa była na razie rozmową wstępną tzw. intencyjną. W ciągu dwóch trzech dni dopracujemy szczegóły i będziemy starali się zatrudnić personel medyczny z Ukrainy – wyjaśnia Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych. 

Będa to lekarze specjalności, na których deficyt cierpi ostrowiecki szpital: anestezjolodzy,  interniści, neonatolog, czy radiolog. 

– Chcemy też zatrudnić pielęgniarki ze Wschodu w ilości 15-20 osób. Są to wszystkie osoby  które spełniają wymogi, sprowadzone są przez tę agencję, zgodnie z rozporządzeniami rządowymi.  Te osoby w ciągu 2, 3 miesięcy, a może nawet i szybciej  wsparłyby największe braki na naszym rynku medycznym – wyjaśnia Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych. 

Dodaje, że są to osoby znające język polski. 

Stabilizuje się też sytuacja w szpitalu. Zakażonych pacjentów jest 18, 13 – podejrzanych, jeden pacjent przebywa  pod respiratorem. Jak zapewnia Adam Karolik jest to najmniejsza liczba takich pacjentów od października ubiegłego roku. 

W szpitalu, decyzją wojewody świętokrzyskiego, zmniejszona została liczba łóżek covidowych, a także zakresy pracy poszczególnych oddziałów. 

– I tak od poniedziałku, 15 lutego zniesiony jest trzeci poziom leczenia pacjentów z covidem na oddziale neurologii, kardiologii z wyłączeniem zawału serca, na oddziale pulmonologii. Pozostawione mamy 25 łóżek do leczenia covidu na tzw. 2 poziomie i 15 miejsc tzw. buforwych do obserwacji wstępnej pacjenta – tłumaczy dyrektor. 

Nieobecnych jest 30 pielęgniarek, a także kilkunastu pracowników innych działów medycznych. Przyszpitalny punkt szczepień wciąż szczepi pacjentów. W ubiegłym tygodniu zaszczepiono 400 nauczycieli z powiatu ostrowieckiego. 

– To szczepienie poszło bardzo sprawnie. I tu chcę się pochwalić, nasz szpital jako pierwszy w Polsce rozpoczął szczepienie nauczycieli. Mamy takie potwierdzenie z Agencji Rezerw Materiałowych – wyjaśnia Adam Karolik. 

W najbliższym czasie szczepieni będą policjanci z powiatu ostrowieckiego. Chęć zaszczepienia zadeklarowało wstępnie 182 policjantów. Wciąż szczepieni są pacjenci z grup senioralnych, zarejestrowanych przez system zewnętrzny. 450 osób z grupy 0 wciąż nie została zaszczepiona szczepionką Pfizer.  Adam Karolik potwierdza także, że nastąpiło zakłócenie dostawy drugiej dawki  szczepionki 450 osób.  

– Ta dostawa też niestety została odwołana –  wyjaśnia. 

1 Comment

1 Comment

  1. Pacjent

    18 lutego, 2021 at 17:31

    To czysta granda. Zatrudniać jakiś pseudomedykow z poza UE, bez prawa wykonywania zawodu w Polsce , bez dobrej znajomości języka, bez nostryfikacji dyplomu. Ostrowieccy lekarze i pielęgniarki powinni sie postawić tym niedorzecznym planom bo to stwarza zagrożenie dla ich pracy i zdrowia pacjentów.
    Natomiast obecna sytuacja jest “efektem ” działań poprzednich dyrekcji, szczególnie dyrektora G. za czasów którego odeszło z tego szpitala do innych miast wielu lekarzy z Ostrowca ( najczęściej młodych) którym były rzucane kłody nogi głównie pod kątem możliwości kształcenia, a teraz jest płacz.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this