Znajdź nas na

FAKTY

Czy szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie atrakcyjny dla lekarzy rezydentów? 

– W związku z trudną sytuacją kadrową szpitala, w sytuacji kiedy brakuje lekarzy i są oni przeciążeni pracą należy podjąć wszelkie działania mające na celu zachęcenie młodych lekarzy do podjęcia pracy w naszym szpitalu – w jednej ze swoich interpelacji zaapelowała Emilia Łupina, radna powiatu ostrowieckiego. Powołuje się w niej na dane, jakie podczas sesji rady powiatu, pod koniec marca przekazał Dariusz Tumulec, dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala, a dotyczące kadry medycznej, wśród której było wówczas 10 lekarzy na emeryturze, a tylko jeden odbywał rezydenturę.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak w swojej interpelacji z 29 marca zaznaczyła Emilia Łupina, radna Powiatu Ostrowieckiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości obecna sytuacja kadrowa w szpitalu budzi niepokój mieszkańców powiatu ostrowieckiego, którzy pytają kto będzie ich leczyła za kilka lat. 

– Mając na względzie zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego jak również podniesienie jakości leczenia i funkcjonowania Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. zwracam się z prośbą o rozpatrzenie mojej interpelacji – napisała rada, dodając, że dotyczy ona opracowania i wdrożenia programu stypendialno-motywującego, zachęcającego lekarzy rezydentów do podjęcia pracy w ostrowieckiej placówce medycznej.

Emilia Łupina przytacza również dane, jakimi podczas sesji Rady Powiatu ostrowieckiego (jaka odbyła się 29 marca 2023 r.) posługiwał się Dariusz Tumulec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. Wynika z nich, że w ostrowieckim szpitalu (na dzień udzielania odpowiedzi) wśród kadry medycznej było 10 lekarzy na emeryturze, a tylko 1 lekarz odbywał rezydenturę. 

Z wyjaśnienia jakie przedstawił Dariusz Tumulec wynika, że działania motywująco-zachęcające młodych lekarzy rezydentów do rozpoczęcia specjalizacji w ostrowiecki szpitalu ujęte zostały w aktualizacji Programu Naprawczego (przyjętego uchwałą Rady Powiatu Ostrowieckiego 29 marca 2023 roku). Planowane jest wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia zasadniczego lekarza rezydenta w wysokości od 1 000 zł do 3 000 zł miesięcznie. 

Na dzień 11 kwietnia 2023 roku w ostrowieckim szpitalu specjalizację odbywało 15 lekarzy rezydentów na 11 oddziałach (na Oddziale Pediatrii – 1 lekarzy rezydent, na Oddziale Chirurgii – 1 lekarz rezydent, na Oddziale Wewnętrznym 1 – 2 lekarzy rezydentów, na Oddziale Urologii – 1 lekarz rezydent, w Dziale Elektroradiologii – 1 lekarz rezydent, na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – 1 lekarz rezydent, na Oddziale Otolaryngologii – 1 lekarz rezydent, na Oddziale Kardiologii – 2 lekarzy rezydentów, na Oddziale Wewnętrznym II o profilu nefrologicznym – 1 lekarz rezydent, na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym – 2 lekarzy rezydentów, na Oddziale Neurologii – 2 lekarzy rezydentów).

– W Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) jest dodatkowo 39 wolnych miejsc specjalizacyjnych. Szpital poszukuje chętnych do rozpoczęcia specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych (8 miejsc), chirurgii ogólnej (3 miejsca), chirurgii urazowej (6 miejsc) i chirurgii pediatrii (1 miejsce), anestezjologii i intensywnej terapii (4 miejsca), neonatologii (1 miejsc), elektroradiologii (1 miejsce), rehabilitacji (3 miejsca), kardiologii (9 miejsc). Młodzi lekarze, którzy będą chcieli rozpocząć specjalizację Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. będą mogli liczyć na umowę o pracę na czas trwania specjalizacji z możliwością przedłużenia oraz wynagrodzenie zasadnicze z dodatkiem motywacyjnym – wyjaśnia Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego. 

Czy działania podjęte przez samorząd i władze szpitala przyniosą efekty? 

Źródło: BIP Powiat ostrowiecki
Źródło: BIP Powiat ostrowiecki

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this