Znajdź nas na

FAKTY

Młodzi z gminy Bałtów już pytają o tanie mieszkania czynszowe!

Gdy tylko pojawiła się informacja o przystąpieniu przez samorząd Bałtowa do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Świętokrzyskie Spółka z o. o., rozdzwoniły się telefony w Urzędzie Gminy w Bałtowie od młodych rodzin, zainteresowanych tego typu rozwiązaniem. Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, to jedna z możliwości zatrzymania negatywnych trendów demograficznych, a także szansa dla rodzin, których nie stać na własne „cztery kąty”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przystąpiliśmy do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) KZN Świętokrzyskie, łącznie z 13 innymi gminami. Mamy wstępną weryfikację przez Krajowy Zasób Nieruchomości działki, znajdującej się na tzw. Folwarku w Wólce Bałtowskiej. Według KZN-u może się tam zmieścić 36 mieszkań. I taki projekt będziemy chcieli wykonać – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.  

Dodaje, że będzie to typowa zabudowa szeregowa. Domki składać się będą z parteru i piętra. Mieszkania będa miały wielkośc średnio 50 metrów kwadratowych. Będzie również kilka mniejszych lokali dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów (na parterze).  

– Myślimy, że to będzie duży potencjał mieszkaniowy gminy, a naszym działaniem przyciągniemy nowe osoby, aby swoją przyszłość związały właśnie z naszą gminą. Młode rodziny z naszej gminy już do nas dzwonią i pytają kiedy ruszymy z budową, jakie dokumenty trzeba złożyć. To cieszy i motywuje do dalszego działania. Wólka Bałtowska to malownicza miejscowość, dobrze skomunikowana. Jest tam wszystko, co potrzeba do życia – mówi Hubert Żądło.

Przypomina, że dzięki aktualnym działaniom gminy po latach stagnacji, budownictwo jednorodzinne „rozkwita” w Maksymilianowie. Powstają nowe domy, a o wolne działki budowlane pytają kolejne osoby. 

– SIM przeznaczony jest dla rodzin i  osób nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak  ich dochody są zbyt niskie na zaciągniecie kredytu hipotecznego na mieszkanie – podsumowuje wójt. 

Przypomnijmy, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne. Mają nie przynosić dochodów ale finansować jej działalność do czasu wybudowania i spłacenia tych mieszkań.  W praktyce wygląda to tak, że mieszkańcy płacą w czynszu ratę kredyty, gdy spłacają wszystkie raty, mogą takie mieszkanie przejąć na własność. Wkład własny oscyluje między 10, a 30 procent. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this