Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy ulica Zamkowa w Ćmielowie doczeka się remontu? Na co czeka Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.?

Prowadząca na stadion, należąca do powiatu ostrowieckiego ulica Zamkowa w Ćmielowie pełna jest dziur i nierówności. W podobnym standardzie utrzymany jest chodnik wzdłuż jezdni. To właśnie tędy jadą i wędrują kibice MKS „Świt” Ćmielów, na ubytki w chodniku uważać muszą turyści i miłośnicy pieszych wędrówek. Problem mają także matki z dziećmi w wózkach. O remont ulicy Zamkowej apelował Józef Nowak, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie, interpelację w tej sprawie napisał także Mirosław Rogoziński, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Czy będąca w zarządzaniu powiatu ulica Zamkowa w Ćmielowie doczeka się remontu? Czy Starostwo Powiatowe rzetelnie wykonuje zadania, jakie spoczywają na nim zgodnie z ustawą?

Ulica Zamkowa w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wnoszę o pilne wykonanie ulicy Zamkowej w Ćmielowie wraz z chodnikiem przy drodze powiatowej, wiodącej na stadion sportowy MKS „Świt” Ćmielów – czytamy w interpelacji, jaką 25 sierpnia złożył Mirosław Rogoziński, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Do swojej interpelacji dołączył także zdjęcia tablic, wykonanych i rozwieszonych przez Józefa Nowaka, a informujących o tym, kto jest zarządcą drogi, a także jej aktualnym  stanie technicznym.

17 września opisywaliśmy, jak wygląda chodnik, prowadzący na ćmielowski stadion. Był obrazem nędzy i rozpaczy. Przez wyrastające z niego rośliny i mchy, powierzchni, po której można chodzić już prawie nie było widać. 

– Jest nam po prostu wstyd. Wystarczyło to ze dwa miesiące temu polać odpowiednim środkiem i pielęgnować na bieżąco, a nie doprowadzić do takiego stanu. Część mieszkańców nie rozróżnia dróg gminnych i powiatowych. Brakuje u nas takich tabliczek z informacją kto zarządza daną drogą. Pretensje mają do nas, że to my o nie nie dbamy, a ulica Zamkowa do nas nie należy, tylko do powiatu. Dlatego sam podjąłem się zadania poinformowania mieszkańców do kogo należy ulica Zamkowa w Ćmielowie. Powbijałem takie tabliczki na poboczu z informacją, że droga ta należy do powiatu. Mija chwila i ktoś te tabliczki wyrywa. Komuś najwyraźniej ta informacja, która jest prawdziwa – przeszkadza – mówił na początku września Józef Nowak.

Także gmina Ćmielów pisała w tej sprawie interpelacje do powiatu. 

Interwencja przyniosła rezultat, tego samego dnia, gdy ukazał się nasz artykuł, chodnik został uporządkowany. 

Problem z dziurawą nawierzchnią i pofałdowanym chodnikiem jednak pozostał. To tędy wędrują piesi na spacery do lasu, a także kibice na stadion. Droga wykorzystywana jest także przez rowerzystów i odwiedzających Ćmielów turystów. 

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym jednym z zadań publicznych powiatu w zakresie transportu zbiorowego i dróg publicznych jest nadzór nad drogami powiatowymi, organizowanie remontów i badanie stanu tych dróg. Niestety w przypadku ulicy Zamkowej nie wygląda to najlepiej, a odpowiedź, jaką otrzymał radny sugeruje, że Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. czeka na pomoc finansową… rządu. 

Źródło: ostrowiecki.eu

Odcinek drogi, o który pytał radny znajduje się bowiem na liście zatwierdzonej przez Komisję Wojewódzką do dofinansowania w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. 

– W przypadku otrzymania promesy potwierdzającej otrzymanie dofinansowania, zadanie zostanie zrealizowane w zakresie przewidzianym w protokole szacowania strat. Nadmienić należy, że w bieżącym roku  została zawieszona pomoc i nie zostały uruchomione środki z budżetu państwa na dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań drogowych w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Sytuacja taka powoduje wstrzymanie inwestycji i remontów na drogach publicznych – czytamy w odpowiedzi pod jaką podpisał się Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki.

Otwartym pozostaje pytanie czy powiat remontuje tylko te drogi, do których modernizacji wkład finansowy  włożą gminy czy tylko te, które otrzymają dofinansowanie ze środków zewnętrznych:  rządowych, unijnych?  Jeśli tak, w jaki sposób wygląda zatem realizacja zadań własnych powiatu, wynikających z ustawy? I czy gminy nie idąc tym samym tropem nie powinny wnioskować do powiatu o dofinansowanie zadań własnych?  Czy tego typu działania nie uszczuplają budżetu gmin, które często rezygnując z własnych zadań, muszą dokładać się do tych należących do powiatu?

1 Comment

1 Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this