Znajdź nas na

FAKTY

Apel Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego w sprawie 1 listopada!

O rezygnację z masowego odwiedzania grobów 1 listopada zaapelował Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Przemyśl, 24.10.2019. Cmentarz Główny w Przemyślu, 24 bm. Za tydzień, 1 listopada, obchodzona będzie Uroczystość Wszystkich Świętych. (soa) PAP/Darek Delmanowicz

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego w poniedziałek wysłał do mediów apel w sprawie tegorocznego święta Wszystkich Świętych. W swoim piśmie prosi obywateli o rezygnację z masowego odwiedzania grobów bliskich ze względu na sytuację epidemiczną.

– Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zwraca się do wszystkich z apelem, by w tym roku wyjątkowo w dniu 1 listopada zrezygnować z masowych odwiedzin grobów swych bliskich. Dni poświęcone pamięci zmarłych to w każdej kulturze wielkie święta. Obchody zaduszne są stare jak ludzkość. Ludzie wszystkich kultur oddają cześć pamięci swych zmarłych, a w Polsce jest to święto szczególne: poświęcone pamięci naszych bliskich, ale także pamięci narodowej. Płoną więc znicze na grobach zwykłych ludzi, na mogiłach żołnierskich, powstańczych, pod pomnikami męczenników historii. To święto jest również dniem niezwykłej wagi dla rodzin – rodzice pokazać mogą dzieciom, a dziadkowie wnukom – groby członków rodziny, mogą opowiedzieć o tych, którzy odeszli, ale ich życie wpłynęło na nasz dzień dzisiejszy. Nie dziwnego zatem, że wszyscy chcielibyśmy – jak co roku – odwiedzić cmentarze. Tym razem jednak może się to wiązać z ryzykiem!” – podkreślił Wolicki.

Zdaniem prezesa PSP dla bezpieczeństwa własnego i swoich bliskich można uprzątnąć groby i zapalić znicze w tygodniu poprzedzającym 1 listopada lub po tej dacie.

“Zróbcie wszystko, aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, abyście to wy odwiedzali groby bliskich, a nie wasze groby były odwiedzane” – zaapelował prezes PSP. (PAP)

1 Comment

1 Comment

  1. Paweł

    14 października, 2020 at 12:00

    W tej wyjątkowej sytuacji postanowiłem odwiedzić groby bliskich w inny dzień, a 1 listopada skorzystam z możliwości zapalenia e-znicza i opublikowaniu tablicy pamięci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Zmarła 30-letnia mieszkanka powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem! Dramatyczne dane z Ministerstwa Zdrowia!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 17 nowych zakażeń, 6 ozdrowień!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Proces prezydenta Jarosława Górczyńskiego bez udziału mediów!

FAKTY

Mieszkał w nim dyrektor cukrowni, gościły elity, dziś niszczeje na oczach władz! Czy „pałac administratora” w Częstocicach podzieli losy willi przy Wardyńskiego lub domu Heinego?

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this