Znajdź nas na

FAKTY

Czy w aspekcie wojny na Ukrainie Ostrowiec Św. powinien współpracować z białoruskim miastem?

Ostrowieccy radni miejsce nie chcą współpracować z białoruskim Nowopołockiem. Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 3 marca zarówno przedstawiciele KWW Jarosława Górczyńskiego, jak i radny opozycyjni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości przypominali, że Białoruś, to kraj, z którego wylatują samoloty i pociski siejące zniszczenie i śmierć na Ukrainie. – (…) dlatego wydaje mi się bardzo zasadnym, abyśmy rozważyli również i zaapelowali do pana prezydenta o to, aby rozwiązać jakąkolwiek współpracę instytucjonalną i rozwiązać formalne relacje z władzami innych miast obszaru Federacji Rosyjskiej, a także Białorusi – mówił Dariusz Kaszuba, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Widok na ostrowiecki rynek, kwiecień 2021 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak przeczytać możemy na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. (zakładka Współpraca międzynarodowa), od 2014 roku rozwija się niesformalizowana współpraca z miastem Nowopołock na Białorusi. „na razie odbyły się 3 wizyty w Ostrowcu Św, i 2 wizyty w Nowopołocku przedstawicieli samorządów na obchodach dni miast, które miały charakter poznawczy, zmierzały do określenia celowości sformalizowania wzajemnych kontaktów i ewentualnych obszarów współpracy.”

Temat niesformalizwanej współpracy pomiędzy Ostrowcem Świętokrzyskim, a białoruskim Nowopołockiem, w aspekcie toczącej się na Ukrainie wojny, poruszyli radni miejscy zarówno z KWW Jarosława Górczyńskiego, jak i Klubu Prawa i Sprawiedliwości.  

– Mam pytanie do pana prezydenta. Czy dalej Nowopołock będzie naszym miastem partnerskim – pytał Włodzimierz Stec, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego.  

Podobne pytanie zadał również Aron Pietruszka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego, dodając, że przyszedł czas, aby zakończyć niesformalizowaną współpracę z Nowopołockiem.  

– Bo ja nie wyobrażam sobie sytuacji, abyśmy przyjmowali zaproszenia i dalej odwiedzali to miasto i współpracowali z tym miastem, chociaż ta współpraca nie jest sformalizowana. Myślę, że przyszedł czas również na to, aby zakończyć tą niesformalizowaną współpracę, a my jako radni powinniśmy podjąć decyzję o tym, aby nie przyjmować ewentualnych zaproszeń od strony Białorusinów. Powtórzę jeszcze raz. Białoruś również jest odpowiedzialna za ataki na Białą  Cerkiew i byłoby to hipokryzją, gdybyśmy pokazywali się w Nowopołocku jako przedstawiciele miasta – mówił Aron Pietruszka.   

Głos w sprawie zabrał również Dariusz Kaszuba, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, przypominając, że również z terytorium Białorusi wystrzeliwane są rakiety, spadające na ukraińskie domy. 

– Z kolei nawiązując do wypowiedzi kolegi radnego Arona, chciałbym tutaj podtrzymać tę propozycję, dlatego iż mamy pełną świadomość, że nie tylko bezpośrednim agresorem jest tutaj wojsko Federacji Rosyjskiej, ale także Białoruś, rządzona przez  prezydenta Łukaszenkę jest krajem, z którego wylatują samoloty, z którego odpalane są rakiety, z którego terytorium wojska rosyjskie uderzyły na Ukrainę, dlatego wydaje mi się bardzo zasadnym, abyśmy rozważyli również i zaapelowali do pana prezydenta o to, aby rozwiązać jakąkolwiek współpracę instytucjonalną i rozwiązać formalne relacje z władzami innych miast obszaru Federacji Rosyjskiej, a także Białorusi – tłumaczył Dariusz Kaszuba. 

Dodał, że jego zdaniem nie wskazanym jest, aby Ostrowiec Św.  w jakikolwiek sposób nawiązywał lub kontynuował jakiekolwiek kontakty z miastami z terenu Rosji, czy Białorusi

– Chyba wszyscy rozumiemy dlaczego się tak dzieje. Wojna, którą Rosja rozpoczęła ma niezwykle brutalny przebieg, jest to wojna, w której giną ofiary cywilne, to oczywiście nie powinno mieć miejsca, jak i sama agresja również – podkreślał Dariusz Kaszuba.

Tematu nie chciał podjąć Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św., prosząc, aby 

skupili się na pomocy dla Ukrainy i Białej Cerkwi. 

– Szanowni państwo, bardzo proszę, aby się ograniczyć do tego, żebyśmy nie musieli wchodzić w inne rzeczy, bo w telegraficznym skrócie:  od dwóch lat nie mamy relacji z Nowopołockiem, a ja nie chciałbym słuchać wniosków o wywołanie wojny Ostrowca z Rosją czy z innymi państwami. Drodzy państwo z tym romantyzmem, z tą naszą ułańską fantazją, weźcie państwo pod uwagę, że ropa, gazociąg rurą „Przyjaźń” płynie, gazociąg jamalski jest tłoczony z większą ilością gazu niż był przed agresją i do tego trzeba podchodzić, ale to bardzo bardzo ostrożnie i nadal do Polski wjeżdża węgiel z innych krajów, już nie chcę wymieniać jakich, więc byłbym bardzo ostrożny w podejmowaniu dzisiaj jakichkolwiek intencji. Naprawdę wstrzymajmy się, ograniczmy się dzisiaj, jeżeli mogę zaapelować do państwa, to ograniczmy się tylko do dyskusji o Ukrainie, o pomocy Białej Cerkwi i naszym mieszkańcom. Drodzy państwo nie wiemy jakie będą scenariusze jeszcze. Byłbym bardzo ostrożny, daleki jestem od kreślenia czarnych scenariuszy, ale wierzcie mi państwo, że tu różnie może jeszcze być, więc proszę państwa o powściągliwość, o taki spokój, bo naprawdę, to jest bardzo wrażliwy temat – mówił Jarosław Górczyński. 

Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. dodała z kolei, że zawsze będzie czas na podjęcie uchwały odnośnie Białorusi. 

Czy w aspekcie wojny na Ukrainie Ostrowiec Św. powinien  współpracować z białoruskim miastem?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this