Znajdź nas na

FAKTY

Czy w Ostrowcu Świętokrzyskim powinna stanąć tężnia solankowa?

Wniosek w sprawie rozważenia możliwości wybudowania tężni solankowej, w związku z planami modernizacji ostrowieckiego rynku, 8 czerwca złożyła Grażyna Maj, radna Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. – Patrząc na miejscowości, w których wybudowano tężnie, cieszą się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy systematycznie korzystają z dobrodziejstw, jakie ona oferuje – w swoim piśmie wyjaśnia radna. Czy Ostrowiec Św. powinien wziąć przykład z pobliskiego Ćmielowa, gdzie od 2020 roku działa tężnia solankowa, z której bezpłatnie korzystają mieszkańcy także ościennych powiatów?

Tężnia solankowa w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W związku z planowaną modernizacją rynku naszego miasta, proszę rozważyć możliwość wybudowania tężni solankowej, jako dodatkowej atrakcji oraz konstrukcji, która będzie służyć poprawie stanu zdrowia naszych mieszkańców oraz gości, którzy odwiedzają nasze miasto – w piśmie zaadresowanym do Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św. napisała Grażyna Maj, radna Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Jako jeden z argumentów za budową tego typu obiektu wymienia mikroklimat bogaty w ważne dla organizmu pierwiastki (brom, jod, wapń, magnez, potas, żelazo, sód), jaki wytwarza tężnia. Zawartość solanki sprawia zaś, że dawka jodu jaką pochłaniają korzystający z tężni użytkownicy, równa jest dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. 

Wniosek Grażyny Maj, zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

– Patrząc na miejscowości, w których wybudowano tężnie, cieszą się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy systematycznie korzystają z dobrodziejstw, jakie ona oferuje. Mieszkańcy naszego miasta, to w większości ludzie starsi, którzy nie zawsze mają środki na wyjazd do sanatorium lub odpoczynek nad morzem. Natomiast korzystanie z kuracji solankowych jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze (hutnicy). Zadbajmy o zdrowie naszych mieszkańców – apeluje Grażyna Maj, która poprosiła również o odpowiedź na jej wniosek w formie pisemnej.

Tej  pomimo wpływu pisma od radnej 8 czerwca (data na wniosku) i upływu blisko 31 dni (bez niedziel) na próżno szukać w Biuletynie Informacji Publicznej (zakałdka: interpelacje) Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Tężnia solankowa na ćmielowskim Rynku fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Czy gmina Ostrowiec Świętokrzyski powinna wziąć przykład z Ćmielowa, w którym od dwóch lat funkcjonuje ciesząca się popularnością wśród mieszkańców również powiatów ościennych (starachowickiego, opatowskiego),  tężnia solankowa?

Do tematu powrócimy.

AKTUALIZACJA

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej dostępna jest już odpowiedź Urzędu Miasta Ostrowca Św. Publikujemy ją poniżej.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this