Znajdź nas na

FAKTY

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie!

W 79. rocznicę tragicznych wydarzeń pacyfikacji mieszkańców wsi, w Michniowie 12 i 13 lipca br. odbywają się uroczystości związane z Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. We mszy świętej we wtorek 12 lipca uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, świętokrzyscy parlamentarzyści i europarlamentarzyści, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak, Agnieszka Buras, Artur Konarski i Sławomir Gierada.

Wieniec składa marszałek Andrzej Bętkowski fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wieś Michniów w czasie dwudniowej pacyfikacji 12 i 13 lipca 1943 roku została przez hitlerowców doszczętnie zniszczona. Zginęło co najmniej 204 mieszkańców, w większości żywcem spalonych. Najmłodszym zamordowanym michniowianinem był Stefan Dąbrowa, który miał tylko 9 dni. Dziś Michniów jest symbolem męczeństwa wszystkich wsi polskich z czasów II wojny światowej. Od 5 lat w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

We wtorek 12 lipca w Michniowie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ofiar pacyfikacji. Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty przed mogiłą – pomnikiem zamordowanych mieszkańców Michniowa. Tego dnia odbył się również koncert Chóru Senior z Suchedniowa.

13 lipca, również o godz. 16.00 w Mauzoleum odprawiona zostanie uroczysta msza święta, odbędzie się również Leśna Droga Krzyżowa, organizowana we współpracy z Nadleśnictwem Suchedniów.

Na pierwszym planie poseł Krzysztof Lipiec
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Uroczystości organizują Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Nadleśnictwo Suchedniów oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Patronat Narodowy objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this