Znajdź nas na

FAKTY

Czy w ramach Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Św. powinno powstać miejsce do strzelania z łuku?

Łucznictwo to sport popularny na całym świecie. Przyciąga wielu entuzjastów w różnym wieku. To także hobby odpowiednie dla osób z niepełnosprawnościami. Wymaga bowiem precyzji i skupienia, nie tylko siły fizycznej. Okazuje się, że w Ostrowcu Świętokrzyskim jest wielu miłośników tej dyscypliny. Nie dziwi zatem fakt, że jednym z projektów zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego jest utworzenie miejsca do strzelania z łuku, gdzie mieszkańcy będą mogli rozwijać swoją pasję.

Źródło: Pixabay

Jednym z pomysłodawców stworzenia miejsca do strzelania z łuku jest Mikołaj Lisowski, wolontariusz z Centrum Wolontariatu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Nasz projekt ma na celu stworzenie takiego miejsca, gdzie będzie można bezpiecznie oddawać się tej dyscyplinie sportu i rozwijać swoje strzeleckie pasje. Chcielibyśmy także przybliżać historię strzelania z łuku, a sięga ona czasów prehistorycznych, kiedy to ludzie używali łuków i strzał do polowań na zwierzęta oraz obrony przed wrogami. W starożytności łucznicy byli bardzo cenionymi wojownikami, a ich umiejętności były niezbędne na polu bitwy. Dziś łucznictwo jest popularnym sportem na całym świecie, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet  – wyjaśnia Mikołaj Lisowski.

Mikołaj Lisowski
Źródło: Archiwum Prywatne

Pomysł Mikołaja i jego kolegów spotkał się z dużym entuzjazmem nie tylko wśród młodzieży, ale także osób w średnim i senioralnym wieku. Wniosek w sprawie utworzenia miejsca, gdzie będzie można nauczyć się strzelania z łuku lub rozwijać swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportu, w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego, złożyła Paulina Wabik, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni”, koordynator wolontariatu.  

– Dzięki swojej historii i tradycji, łucznictwo jest sportem, który przyciąga wielu entuzjastów i cieszy się dużą popularnością na całym świecie.  To sport, który pozwala nam oderwać się od codzienności i skupić na celu – dosłownie i w przenośni. Łucznictwo to również hobby uprawiane przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki temu, że  wymaga przede wszystkim precyzji i skupienia, a nie siły fizycznej, osoby z ograniczeniami ruchowymi czy sensorycznymi mogą w pełni cieszyć się tą dyscypliną. Warto podkreślić, że łucznictwo dla osób niepełnosprawnych jest coraz bardziej popularne i organizowane są specjalne zawody oraz treningi. W dzisiejszych czasach kiedy poziom stresu wśród ludzi jest duży, należy szukać skutecznej metody rozwiązania tego problemu – tłumaczy Paulina Wabik. 

Paulina Wabik, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni”, koordynator Wolontariatu fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że inicjatywa ma za zadanie zintegrować mieszkańców Ostrowca Św., zarówno młodych, jak i seniorów. 

– Zależy nam, aby na strzelnicy udział mogli wziąć wszyscy zainteresowani, w każdym wieku. Bazując na rozmowach z młodzieżą w naszym mieście okazało się, że jest potrzeba stworzenia takiego miejsca, w którym młodzież będzie mogła realizować swoje pasję, jak na przykład strzelanie z łuku – dodaje Paulina Wabik.

Mikołaj Lisowski dodaje, że „strzelnica” powinna znajdować się w miejscu ogólnodostępnym, na otwartej przestrzeni, do którego łatwo dotrzeć z każdej dzielnicy miasta. Takie wymagania spełnia np. dawna strzelnica przy ulicy Iłżeckiej. 

– Równie dobrze mogłaby znaleźć się przy nowej bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji. Jest tam sporo terenów, które można by zagospodarować z myślą o aktywności sportowej. Myślę, że Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim mógłby wskazać nam najlepszą lokalizację – wyjaśnia Mikołaj Lisowski.

Zaznacza, że w mieście jest sporo osób, które interesują się łucznictwem niestety, aby rozwijać swoją pasje strzelają na prywatnych posesjach lub wyjeżdżają do innych miasta, aby skorzystać z tego typu strzelnic.

Jeśli projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego przejdzie do kolejnego etapu, a mieszkańcy zadecydują swoimi głosami o jego realizacji, zajęcia odbywać się będą pod okiem instruktora łucznictwa, który zadba o bezpieczeństwo i nauczy podstaw. Zajęcia sportowe będą się odbywać w każdy piątek popołudniami. Dodatkowo zajęcia prowadzone będą przez dwóch pasjonatów łucznictwa z Ostrowca Świętokrzyskiego. W ramach środków pozyskanych z budżetu zakupiony zostanie niezbędny sprzęt. 

– Myślę, że to będzie nie tylko miejsce, gdzie będzie można postrzelać z łuku, ale również porozmawiać, spotkać się, zintegrować. Bez względu na wiek, kondycję zdrowia, czy stopień niepełnosprawności – dodaje Mikołaj Lisowski.

Koszt całego projektu oszacowany został w granicach 60 000 zł. Weryfikacja i opiniowanie zgłoszonych zadań potrwa do 22 września. Ogłoszenie listy zadań poddanych pod głosowanie powinno nastąpić 28 września. Głosowanie trwać będzie od 29 września do 9 października. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi do 24 października. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this