
Do udziału w konsultacjach społecznych, dotyczących koncepcji zagospodarowania ośrodka „Gutwin”, która jak czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest możliwa do zrealizowania w ciągu 2-4 lat podczas wtorkowej (25 lipca) konferencji prasowej zachęcał Artur Łakomiec, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Wizualizacje pokazują zupełnie odmieniony i nowoczesny ośrodek, który podzielony zostanie na 5 stref.
Pierwsza, obejmująca teren od wjazdu na działkę do linii zbiornika, stanowi część reprezentacyjną, z najważniejszymi obiektami i dużą strefą z placami zabaw. Obszar zadrzewiony w strefie wejściowej postanowiono zachować w jak najbardziej naturalnej formie, ma tworzyć bufor między otaczającym lasem, a ośrodkiem. Poprowadzone będą ścieżki leśne. W tej strefie postawiona na relaks, dendroterapię i energoterapię. Wśród drzew znajdzie się także kilka „drzewo – instalacji” dla dzieci, jak ścieżka zdrowia, czy tor przeszkód, a także zespół „domków na drzewie” – forma glampingu – z możliwością wynajmu.

Jedną z atrakcji ma być również strzelnica modułowa, która znajdować się będzie za budynkiem administracyjnym.
Strefa druga obejmuje zbiorniki retencyjne wraz z wyspą i stanowi główne miejsce wypoczynku w sezonie letnim. Wyspa połączona jest z brzegami za pomocą dwóch mostów. Naokoło zbiorników pojawią się ścieżki spacerowo-biegowe wyposażone w znaczniki odległości dla wszystkich uprawiających dyscypliny biegowe. Pojawią się pomosty na brzegu wyspy w formie schodów i tarasów drewnopodobnych. Funkcję na wyspie dopełniłby pawilon z małą gastronomią i zapleczem sanitarnym dla użytkowników oraz plac zabaw dla dzieci w formie pirackiej „wyspy skarbów”. Nad placem zabaw górować ma wrak pirackiego statku dopełniony atrakcjami w formie wodnego placu zabaw dla najmłodszych. Druga część wyspy przeznaczona ma być na obszerną plażę miejską z zewnętrznymi natryskami i przebieralniami.

Strefa C obejmuje obecne miejsce boisk i nabrzeże wschodniego zbiornika. Przy boiskach zaprojektowano miejsca piknikowe i grillowe, siłownię miejską i budynek zaplecza dla sprzętu oraz pawilon sezonowy na potrzeby lodowiska. Pozwoli to na uatrakcyjnienie oferty ośrodka również zimą.
Ostatnią część zagospodarowania – stanowi trzeci zbiornik będący podmokłym zadrzewionym terenem. Nad podmokłym obszarem poprowadzone będą ciągi piesze w formie pomostów z platformami do wypoczynku połączonego z edukacją ekologiczną. Pomosty łączyć się będą ze ścieżkami zewnętrznymi, które stanowić będą kontynuację głównego ciągu spacerowo-biegowego okalającego zbiorniki. Głównym przeznaczeniem strefy ma być edukacja i relaks.

Strefa E to ścieżka pieszo – biegowo – rowerowa, poprowadzona dookoła obszaru objętego opracowaniem. Ścieżka będzie miała zmienną nawierzchnię, podzieloną na oznakowane odcinki. Pojawią się tam oznaczenia w formie słupków i informacje w nawierzchni o przemierzonych dystansach.
– Bardzo jesteśmy ciekawi jak mieszkańcy do tego podejdą. Bardzo byśmy chcieli żeby jak największa liczba mieszkańców zdecydowała się na wzięcie udziału w tych konsultacjach – mówi Artur Łakomiec.

Środki na realizację inwestycji pochodzić miałyby z dofinansowania zewnętrznego zarówno krajowego, jak i wsparcia z Unii Europejskiej.
Konsultacje trwają od 25 lipca do 6 sierpnia 2023r. Informacje na temat konsultacji oraz ankieta znajdują się na stronie Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pod adresem https://konsultacje.um.ostrowiec.pl/