Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy Zarząd Powiatu Ostrowieckiego panuje jeszcze nad tym, co sam uchwala? W roli głównej ponownie ostrowiecki szpital!

Trudno nie zadać tego pytania, gdy skonfrontujemy uchwałę zarządu powiatu z 5 grudnia 2018 roku, zobowiązującą dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej do składania Zarządowi Powiatu Ostrowieckiego comiesięcznych informacji, dotyczących realizowanych zadań naprawczych wraz z informacją o skutkach finansowych, z rzeczywistością. Niestety ani Rafał Lipiec, ani Aldona Jarosińska, ani nawet aktualny dyrektor Andrzej Gruza nie wywiązali się z tego obowiązku rzetelnie. Oprócz jednego, raportów brak. O to czy Zarząd Powiatu Ostrowieckiego panuje jeszcze nad tym co uchwala pyta Paweł Walesic, radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Proszę o udzielenie informacji czy dyrekcja szpitala realizowała i realizuje uchwałę Zarządu Powiatu, zobowiązującą Zespół Opieki Zdrowotnej do składania comiesięcznych raportów z realizacji planu naprawczego. Proszę także o udostępnienie kopii tych raportów za okres od 2018 i 2019 r. – napisał w interpelacji Paweł Walesic.

Niestety, jak wyczytać można z odpowiedzi, którą otrzymał radny, Uchwała zarządu powiatu, podjęta przez Marzenę Dębniak, Andrzeja Jabłońskiego, Agnieszkę Rogalińską i Łukasza Dybca nie była i nie jest realizowana od 9 miesięcy przez żadnego z dotychczasowych dyrektorów placówki z wyjątkiem jednego raportu, przygotowanego przez aktualnego dyrektora naczelnego Andrzeja Gruzę pod koniec lipca 2019 r. Według wynikającego z niej obowiązku dyrektor powinien składać comiesięczny raport z tego, co udało się już zrobić, a także jakie przyniosło to efekty finansowe. I tak zamiast 9 raportów w ręce Pawła Walesica trafiła tylko jedna notatka przygotowana przez Andrzeja Gruzę, aktualnego dyrektora naczelnego ZOZ, którą według radnego, ciężko nazwać raportem.


Uchwała Zarządu Powiatu Ostrowieckiego Nr 212/2018 z dnia 5 grudnia 2018 r.

– Odnosząc się zaś do interpelacji dotyczącej Programu naprawczego ZOZ informujemy, iż Uchwałą Zarządu Powiatu Ostrowieckiego Nr 199/218 z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie zatwierdzenia Programu Naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, dyrektor ZOZ został zobligowany do składania Zarządowi Powiatu kwartalnych informacji, dotyczących realizowanych zadań naprawczych wraz z informacją o skutkach finansowych. Natomiast Uchwałą Zarządu Powiatu Ostrowieckiego Nr 212/2018 z dnia 5 grudnia 2018 r. zmieniającą Uchwałę Nr 199/2018 zobligowano Dyrektora ZOZ do składania informacji miesięcznych. Podmiot tworzący kilkakrotnie upominał zarówno Dyrektora Rafała Lipca i pełniącą obowiązki Dyrektora p. Aldonę Jarosińską o obowiązku wywiązywania się z zapisów uchwały. Informację odnośnie wprowadzania działań naprawczych złożył dopiero Zarządowi Powiatu powołany Uchwałą Zarządu Powiatu Ostrowieckiego w dniu 15 maja 2019 roku nowy Dyrektor ZOZ p. Andrzej Gruza, po zapoznaniu się z sytuacją szpitala – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego, pod którą z upoważnienia Starosty Ostrowieckiego podpisał się Łukasz Witkowski, naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego. Do odpowiedzi na interpelację dołączone zostało także pismo z 30 lipca 2019 roku.

Z Uchwały zarządu powiatu, którą realizować powinni dotychczasowi dyrektorzy placówki jasno wynika czego dotyczy – realizowanych co miesiąc zadań i skutków finansowych. Niestety dołączony do odpowiedzi na interpelację jedyny „raport”, to pismo sporządzone przez Andrzeja Gruzę, dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej, dotyczące programu naprawczego.

– W nawiązaniu do pisma w przedmiocie zaraportowania realizacji programu naprawczego na dzień 30 czerwca 2019 r. uprzejmie wyjaśniam. Realizacja programu naprawczego jest obliczona na działania interdyscyplinarne, długofalowe oraz rozłożone w czasie. Zarówno zasadnicze kierunki działania w ramach programu naprawczego, jak i poszczególne działania o charakterze partykularnym, muszą być wdrażane etapowo. W pierwszej kolejności z uwagi na bardzo wysokie koszty poszczególnych komórek organizacyjnych zasadniczą sprawą jest zajęcie się budżetowaniem i weryfikowaniem ośrodków powstania kosztów z uwagi na wysoki progres. Jest to bardzo ważny element wdrażania programu naprawczego. Konieczne stało się ponowne przeorganizowanie procesu realizacji założeń programu naprawczego, co jest procesem wymagającym czasu oraz zaangażowania pracowników. Z tych względów, na chwilę obecną, trwa opracowywanie schematu realizacji programu naprawczego z przypisaniem poszczególnych jego elementów – poinformował w piśmie z 30 lipca 2019 roku Andrzej Gruza.

Raport z 30 lipca 2019 roku przedstawiony przez Andrzeja Gruzę

Gdzie zatem pozostałe raporty, obejmujące informacją grudzień 2018, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i sierpień 2019? Co takiego dzieje się w ostrowieckim Zespole Opieki Zdrowotnej, że nawet Uchwały Zarządu Powiatu nie przynoszą wymiernych rezultatów? Czy Zarząd Powiatu Ostrowieckiego panuje jeszcze nad tym, co sam uchwala?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this