Znajdź nas na

FAKTY

Czy znajdzie się chętny na zakup ostrowieckiego MIG-a?

Do 29 sierpnia można składać oferty kupna (z pisemnym podaniem ceny brutto) samolotu MIG-17PF. O sprzedaży samolotu poinformowała na swojej stronie internetowej Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Oferent zobowiązany jest do przeprowadzenia wizji lokalnej (oględzin) przedmiotu sprzedaży. Czy samoloty, który wpisał się w krajobraz i historię ostrowieckiego Osiedla Pułanki znajdzie nowego właściciela, czy skończy na złomowisku?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

13 czerwca informowaliśmy o demontażu samolotu na ostrowieckim Osiedla Pułanki. MIG-17PF o numerze taktycznym 949 zdjęty  został z cokołu. Wywołało to sporo negatywnych komentarzy wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. 

– To smutny dzień dla nas, mieszkańców Osiedla Pułanki. Przywykliśmy już do widoku samolotu, spotykając się mówiliśmy „widzimy się pod samolotem”, tym bardziej zszokował mnie ten dzisiejszy demontaż – komentuje pani Stanisława, mieszkanka Pułanek. 

„Komuś ciągle przeszkadza samolot. Ktoś ma chrapkę na ten kawałek ziemi. Jak niedługo zacznie się tam inwestycja poznamy zleceniodawcę”, „Wstyd żeby miasto nie zadbało o ten kawałek historii i symbol osiedla”, „Stał przez tyle lat, moje dzieciństwo. Szkoda, że go zabierają”, „Jak nie wstyd niszczyć historię, pamiątki, które wryły się w krajobraz osiedla. Komu odbiła szajba? Powrót do lat 90-tych” – to tylko niektóre z komentarzy internautów, jakie pojawiły się pod zamieszczonymi przez nas w mediach społecznościowych filmami.  

Byli  i tacy mieszkańcy, którzy cieszyli się, że „symbol komunizmu”, jak go określają, znika z przestrzeni miejskiej. Od tego czasu los samolotu „wisiał na włosku”. Niepowodzeniem zakończyła się zbiórka publiczna, prowadzona przez Fundację „Bo w nas jest moc”. Radni Kamil Stelmasik i Marcin Marzec złożyli wspólną interpelację w sprawie podjęcia wszelkich działań w celu zachowania dla społeczności miasta samolotu MIG zlokalizowanego na Os. Pułanki. Apelowali do prezydenta Jarosława Górczyńskiego, sugerując trzy rozwiązania: przejęcie przez gminę za symboliczną opłatą terenu od OSM, na którym od połowy lat 80-tych znajduje się samolot, co umożliwiłoby włączenie się miasta w utrzymanie tego miejsca i MIG-a; przeniesienie samolotu na teren już należący do miasta lub znalezienie rozwiązania technicznego umożliwiającego znaczące obniżenie kosztów usadowienia samolotu na nowej konstrukcji, innej niż betonowa. Radni podkreślali, że rozmawiają z lokalnymi ekspertami od konstrukcji stalowych, które skłonne są pomóc w tej sprawie. 

Tymczasem na stronie internetowej Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej  pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży samolotu MIG-17PF  z lat 80 XX wieku, o numerze fabrycznym 58310949 i numerze taktycznym 949. 

– Samolot nie posiada silnika i awioniki oraz nie posiada również podwozia (goleni i kół), ponieważ zamontowany był na stalowym wsporniku zakończonym konsolą, która jest przymocowana do dźwigara głównego skrzydeł wewnątrz kadłuba. Powłoka lakiernicza samolotu jest w stanie średnim. Na zbiornikach paliwa widoczne są pęknięcia i  wgniecenia. W kokpicie pilota zostało zachowane częściowe oryginalne wyposażenie  –  czytamy na stronie OSM.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kupujący powinien przygotować jedną pisemną ofertę z propozycją cenową zakupu samolotu w istniejącym stanie technicznym. Oferta kupna powinna zawierać dane adresowe oferenta niezbędne do wystawienia faktury ( m.in. nazwa lub imię i nazwisko, adres, telefon, email, NIP,  itp.) oraz oświadczenie kupującego, że dokonał wizji lokalnej i jest mu znany stan techniczny przedmiotu sprzedaży.

Pisemną ofertę kupna z ceną brutto należy przesłać lub doręczyć w zamkniętej i oznaczonej według wzoru kopercie: „Oferta na zakup samolotu MIG-17PF” do 29 sierpnia do godziny 14.00 do sekretariatu OSM ul. Kochanowskiego 5 pok. 14.00. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Oferent ma prawo złożyć tylko jedną ofertę. Złożenie większej liczby ofert lub oferty zawierającej rozwiązania alternatywne lub oferty wariantowe, spowoduje odrzucenie wszystkich ofert złożonych przez danego Kupującego. Oferent może przed upływem terminu składania ofert zmienić lub wycofać swoją ofertę.

Załadunek i transport samolotu w zakresie i na koszt Kupującego Sprzedający na ww. przedmiot wystawi fakturę VAT. Płatność faktury w terminie do 14 dni od wystawienia faktury.

MiG 17 PF jest jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów tego typu o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949 wyprodukowany w Zakładzie nr 21 w Gorki.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przedmiot sprzedaży zostanie przekazany w terminie uzgodnionym pomiędzy stronami po zapłacie przez Oferenta wystawionej przez Sprzedającego faktury. Przekazanie ww. przedmiotu nastąpi protokołem zdawczo-odbiorczym. Dodatkowe informacje dotyczące opisu przedmiotu sprzedaży lub udostępnienia pocztą e-mail fotografii samolotu można uzyskać w  Dziale Nadzoru i Eksploatacji tel. 41 263 10 84 lub gzm@osm.ostrowiec.pl

Ocena ofert zostanie dokonana w dniu 30.08.2022 r. (bez obecności kupujących). O wyborze oferty, Oferenci zostaną poinformowani pocztą e-mail lub telefonicznie.

Sprzedający zastrzega sobie możliwość zmiany warunków niniejszego postępowania, jego odwołania lub unieważnienia bez podania przyczyny. Wszelkie zmiany niniejszego postępowania  lub informacje o jego odwołaniu zamieszczane zostaną na stronie internetowej Sprzedającego a Oferenci zostaną poinformowani pocztą e-mail lub telefonicznie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this