Znajdź nas na

FAKTY

Gdzie skończy MIG z ostrowieckiego Osiedla Pułanki?

MIG 17 PF, znajdujący się na Osiedlu Pułanki w Ostrowcu Św. to dla wielu ostrowczan symbol tego miejsca. Tym bardziej szokujący był dla nich widok dzisiejszego (poniedziałek, 13 czerwca) demontażu samolotu. Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej podkreśla, że dla niego to również przykry widok, jednak spółdzielnia nie miała innego wyjścia. Stan techniczny cokołu pozostawia wiele do życzenia, a spółdzielnia ma inne, ważniejsze wydatki. Nie udało się też zebrać niezbędnych środków podczas prowadzonej zbiórki publicznej. Jaki los czeka „ostrowieckiego” MIG-a?

MiG 17 PF jest jednym z trzech zachowanych w Polsce oryginalnych samolotów tego typu o numerze fabrycznym 58310949 i numerze bocznym (taktycznym) 949 wyprodukowany w Zakładzie nr 21 w Gorki. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To smutny dzień dla nas, mieszkańców Osiedla Pułanki. Przywykliśmy już do widoku samolotu, spotykając się mówiliśmy „widzimy się pod samolotem”, tym bardziej zszokował mnie ten dzisiejszy demontaż – komentuje pani Stanisława, mieszkanka Pułanek. 

„Komuś ciągle przeszkadza samolot. Ktoś ma chrapkę na ten kawałek ziemi. Jak niedługo zacznie się tam inwestycja poznamy zleceniodawcę”, „Wstyd żeby miasto nie zadbało o ten kawałek historii i symbol osiedla”, „Stał przez tyle lat, moje dzieciństwo. Szkoda, że go zabierają”, „Jak nie wstyd niszczyć historię, pamiątki, które wryły się w krajobraz osiedla. Komu odbiła szajba? Powrót do lat 90-tych” – to tylko niektóre z komentarzy internautów, jakie pojawiły się pod zamieszczonymi przez nas w mediach społecznościowych filmami.  

Są i tacy mieszkańcy, którzy cieszą się, że „symbol komunizmu”, jak go określają znika z przestrzeni miejskiej. Jaki los czeka samolot z Pułanek?

Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej dodaje, że Spółdzielnia i tak długo zwlekała z demontażem, licząc, że znajdą się sponsorzy, którzy wesprą ją w ratowaniu samolotu.

– Samolot został zdemontowany ponieważ ekspertyza wykonywana w ubiegłym roku wykazała bardzo zły stan konstrukcji wsporcze, zagrażało to uszkodzeniem samolotu i jego zawaleniem się. Należało go zdemontować. W tej chwili jest położony na placu obok. Dalej będziemy myśleć co z nim zrobić, ponieważ na remont samolotu brakuje ponad 80 000 zł. Spółdzielnia nie dysponuje  w tej chwili takimi środkami, zbiórka też nie zabezpieczyła takich środków. Być może skończy się to tym, że samolot zostanie przekazany do muzeum lotnictwa  – mówi Marek Zaręba.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Aktualnie samolot ogrodzony został płotkiem, jednak jak podkreśla prezes OSM nie oznacza to, że został skutecznie zabezpieczony przed potencjalnymi wandalami. 

– Długo nie może tak  leżeć należy szybko podjąć decyzję co dalej. Dobrze by było gdyby jakieś firmy ostrowieckie, miasto, lub jakaś spółka przyłączyły się do zbiórki pieniędzy i aby wrócił na swoje miejsce – tłumaczy prezes i dodaje, że Spółdzielnia długo czekała z decyzją o demontażu, jednak ze względu na bezpieczeństwo nie mogła już z nim zwlekać.    

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku ruszyła zbiórka publiczna na ratowanie samolotu. Jej pomysłodawcami byli Kamil Stelmasik, radny Rady Miasta Ostrowca Św. i przewodniczący Rady Osiedla Pułanki, Marcin Marzec, radny Rady Miasta Ostrowca Św. i  Fundacja „Bo w nas jest moc”. 

Kamil Stelmasik wyjaśnia, że zbiórka rozpoczęła się w trudnym czasie, jej efekt to ponad 12 tysięcy zł. 

– Rozpoczęliśmy zbiórkę w trudnym czasie, bo na jesieni 2021 r. Jej efekt to ponad 12 tys. złotych. Spodziewaliśmy się większej hojności ze strony mieszkańców miasta, którzy jak wiemy, jak słyszymy w rozmowach czy po aktywności w internecie nie wyobrażają sobie skweru u zbiegu Al. Jana Pawła II i ul. Iłżeckiej bez samolotu. Czy zbiórka będzie kontynuowana to zależy od Fundacji „Bo w nas jest moc”, która włączyła się w to działanie, za co jeszcze raz bardzo dziękuję. Chcę wierzyć, chcę ufać, że temat ten po prawie 8 latach zostanie wreszcie definitywnie rozwiązany, a zdjęcie samolotu z cokołu to dopiero pierwszy etap dalszych prac – mówi Kamil Stelmasik. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tłumaczy, że gdy z  Marcinem Marcem zaczynali rozmowy z Fundacją i Radą Nadzorczą OSM, od początku mówili, że zbiórka będzie na remont samolotu. Nie na demontaż. Były też po drodze pomysły by z niewielkiej części środków powstała tablica informacyjna czy wystawa zdjęć archiwalnych. 

– Rada Osiedla chce zadbać o zieleń i o ustawienie ławek, ale to oczywiście dopiero po gruntownym i ostatecznym remoncie, a dzisiaj nie wiemy co zamierza dalej właściciel terenu i obiektu czyli Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Więc ja osobiście nie wiem jaka będzie przyszłość myśliwca MIG 17 PF. Zebrane środki są już na koncie Fundacji – dodaje Kamil Stelmasik. 

Przypomina, że w ratowanie samolotu zaangażował się już w roku 2014. 

–  Jako osoba żywo zainteresowana tematem –  przypomnę, że zaangażowałem się w to działanie w 2014 r., kiedy uruchomiona została przeze mnie akcja Ratujmy Samolot Migiem, nie nie zostałem poinformowany o zamierzeniach kierownictwa OSM. Chcę zwrócić uwagę, że sprawa ciągnie się już ósmy rok. Mam wrażenie, że panuje w niej dużo imposybilizmu, bezradności i chyba zbyt mało dobrej woli ze strony instytucji i władz, które mają najwięcej, póki co narzędzi i możliwości by temat ten zakończyć raz na zawsze. Zakończyć zgodnie z wolą i oczekiwaniami mieszkańców, nie tylko os. Pułanki, którego w pewnym sensie symbolem stał się samolot, ale całego naszego miasta. Czy to definitywny koniec symbolu osiedla? Mam nadzieję, że nie, ale o to proszę pytać osoby odpowiedzialne z ramienia zarządcy terenu. Byłoby wielką szkodą dla przestrzeni naszego miasta gdyby faktycznie miało w niej zabraknąć naszego MiGa. Byłoby wielką szkodą też z tego względu, że przekreśliło by to wszelkie starania wielu osób, które były i są wciąż zaangażowane w jego ocalenia – podsumowuje radny.

Czy MIG pozostanie w Ostrowcu Św. czy odleci do np. muzeum lotnictwa przekonamy się już wkrótce.

O zbiórce i historii samolotu z Osiedla Pułanki informowaliśmy tutaj: 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this