Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

D. Tusk: nie podniesiemy wieku emerytalnego – sprawa definitywnie zamknięta!

Nie podniesiemy wieku emerytalnego, sprawa jest definitywnie zamknięta; wróciłem do polskiej polityki nie po to, by zmieniać wiek emerytalny – powiedział w środę przewodniczący PO Donald Tusk.

Zgierz, 04.10.2023. Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (C) podczas konferencji prasowej przy składowisku odpadów niebezpiecznych w Zgierzu, 4 bm. Donald Tusk przebywa z wizyt w województwie łódzkim. (amb) PAP/Marian Zubrzycki

Podczas konferencji prasowej w Zgierzu (woj. łódzkie) lider PO zapytany został m.in. o kwestię podniesienia wieku emerytalnego, czego dotyczy jedno z pytań referendum przewidzianego razem z wyborami parlamentarnymi na 15 października.

„Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie. Nikt w Polsce w tej chwili, nie znam żadnej siły politycznej, która zamierza podnieść wiek emerytalny. Mówiłem to pierwszego dnia po powrocie do polskiej polityki” – podkreślił Tusk odpowiadając na pytanie.

„Wróciłem do polskiej polityki nie po to, by zmieniać wiek emerytalny” – oświadczył. „Dowiedziałem się czegoś bardzo istotnego. Polki i Polacy dość jednoznacznie powiedzieli, że chcą pracować tak długo, jak oni chcą, a nie, że to wynika z jakiegoś przymusu” – mówił Tusk.

„Niech nikt nawet nie próbuje wmawiać komukolwiek, że ktoś chce podnieść wiek emerytalny. Ja na pewno nie” – podkreślił.

Zdaniem lidera PO „niech każda Polka i każdy Polak będą pracować tak długo, jak długo będą chcieli”. „Od tego oczywiście zależy później trochę wysokość emerytury, to wiemy, ale niech to będzie wolna decyzja Polek i Polaków. Jeśli będę miał wpływ na przyszłe rządy w Polsce na pewno nikt przez chwilę nie będzie zastanawiał się nad taką ewentualnością. Nie podniesiemy wieku emerytalnego, sprawa jest definitywnie zamknięta” – zapewnił Tusk.

„Jeśli chodzi o wiek emerytalny, proszę pytać od dziś premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego opowiadał się tak gorliwie i także publicznie za podniesieniem wieku emerytalnego. Miał wówczas pozycję szanowanego eksperta, który współpracował z moim rządem. Proszę jego pytać, co jemu się w głowie poprzestawiało, że teraz udaje zaangażowanego w przeciwną stronę” – powiedział Tusk. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this