Znajdź nas na

FAKTY

Dariusz Wierzbiński: Nie możemy już dłużej czekać! Ostrowiecki Cech apeluje do prezydenta i radnych o wsparcie dla przedsiębiorców!

– Od soboty, 24 października w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Zamknięte zostały bary, puby i restauracje, które świadczyć mogą jedynie usługi na wynos. Kilka dni wcześniej zamknięte dla klientów zostały siłownie, kluby fitness, a także baseny. Dla wielu przedsiębiorców przedłużający się okres pandemii to koniec ich marzeń, a także ,wiążąca się z tym utrata oszczędności ich życia – tak rozpoczyna się apel przedsiębiorców związanych z ostrowieckim Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców o wsparcie działań, pozwalających lokalnym przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas. Adresowany jest do Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., a także radnych Rady Miasta Ostrowca Św.

Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Od soboty, 24 października w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Zamknięte zostały bary, puby i restauracje, które świadczyć mogą jedynie usługi na wynos. Kilka dni wcześniej zamknięte dla klientów zostały siłownie, kluby fitness, a także baseny. Dla wielu przedsiębiorców przedłużający się okres pandemii to koniec ich marzeń, a także ,wiążąca się z tym utrata oszczędności ich życia – tak rozpoczyna się apel przedsiębiorców związanych z ostrowieckim Cechem Rzemieślników i  Przedsiębiorców o wsparcie działań, pozwalających lokalnym przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas. Adresowany jest do Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., a także radnych Rady Miejskiej w Ostrowcu Św.

To nie pierwszy apel przedsiębiorców i rzemieślników skupionych w ostrowieckim Cechu. Już na początku pandemii. w marcu tego roku,  apelowali do włodarzy z powiatu ostrowieckiego i świętokrzyskich parlamentarzystów o podjęcie działań, mających na celu pomoc lokalnym firmom.

– Widzimy, jaka jest sytuacja wśród przedsiębiorców z całej Polski. Nasz rząd chyba śpi. Decyzje które podejmuje, podejmuje opieszale. Nie możemy już czekać. Liczymy na reakcję naszego prezydenta, że będzie zdecydowana i natychmiastowa, szybsza niż działania naszego rządu – mówi Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św.  

W imieniu  Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców działającego w Ostrowcu św., na ręce prezydenta oraz radnych rady miejskiej skierował, gorącą prośbę o wsparcie działań w trudnym okresie epidemii koronawirusa, które pozwolą lokalnym  przedsiębiorcom, związanym z branżą fitness, a także gastronomią,, hotelarstwem, działającymi na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, przetrwać ten trudny czas. 

– Zamknięte bary, puby i restauracje, kluby fitness i siłownie, to nie tylko zła wiadomość dla ich właścicieli, ale także kiepski prognostyk na przyszłość. To nie tylko diametralny spadek obrotów, ale często wiążąca się z tym przykra konieczność zwalniania pracowników. 

Jako Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców po raz kolejny prosimy o wprowadzenie rozwiązań formalnych, które ułatwiłyby funkcjonowanie branży gastronomicznej, hotelarskiej i branży z zakresu kultury fizycznej. Szczególnym obciążeniem dla niefunkcjonujących praktycznie w tym czasie przedsiębiorców są zobowiązania publiczno-prawne takie jak: podatek od nieruchomości, czynsz wynikający z umów najmu lub dzierżawy, gdzie przedmiotem najmu i dzierżawy są lokale znajdujące się w zasobach gminy, a także podatek od środków transportu.  Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatków z uwagi na te szczególne okoliczności stanowiłoby bez wątpienia ogromną pomoc w tym ciężkim dla wszystkich okresie, kiedy brak jest jakichkolwiek przychodów lub są one minimalne. 

Wprowadzenie uchwałą Rady Miasta Ostrowca Św. zmian w stawkach podatku od nieruchomości na 2021 rok pozwoliłoby niewątpliwie  przetrwać ten trudny czas – czytamy w apelu.

Przedsiębiorcy i rzemieślnicy, związani z ostrowieckim Cechem proponują wprowadzenie obniżenia podatków dla działalności gospodarczych, związanych z kulturą fizyczną, sportem, działalnością związaną z uprawianiem sportów zimowych, hotelarstwem, z produkcją wyrobów piekarniczych, cukierniczych, przygotowaniem i sprzedażą posiłków. 

– Bez wsparcia lokalnych władz samorządowych funkcjonowanie ostrowieckich przedsiębiorców jest mocno· zagrożone; a dla wielu firm praktycznie niemożliwe. Jesteśmy świadomi istniejących trudności, uwarunkowań formalnych oraz okoliczności, w których przyszło nam funkcjonować. Liczymy jednak na zrozumienie i współpracę ze strony Pana Prezydenta oraz Radnych. Dzięki tej pomocy będziemy w stanie stworzyć plan działania na czas trwających utrudnień, wynikających z epidemii koronawirusa. Pozwoli nam to zminimalizować negatywne następstwa trudnych okoliczności, z którymi przyszło nam się mierzyć – czytamy w apelu.

Dariusz Wierzbiński dodaje, że podobny apel skierowany zostanie do ostrowieckich parlamentarzystów: Andrzeja Kryja, Posła na Sejm RP, a także Jarosława Rusieckiego, Senatora RP.

Przypomnijmy, że w listopadzie radni Rady Miasta Kielce jednogłośnie  podjęli  uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok. W uchwale wprowadzone zostały stawki preferencyjne: od gruntów i budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym służących uprawianiu sportów zimowych położonych przy stokach narciarskich, gdzie kwota podatku będzie wynosić 30% stawki podstawowej. Od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów piekarniczych, cukierniczych na powierzchni użytkowej do 300 m2 włącznie, naprawy i przeróbki odzieży, naprawy obuwia, naprawy zegarków, produkcji ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych oraz produkcji wyrobów kaletniczych, a także w zakresie przygotowywania i podawania posiłków lub napojów, spożywanych na miejscu lub na wynos o powierzchni użytkowej do 300 m2 włącznie, gdzie kwota podatku będzie wynosić 50% stawki podstawowej. 

Czy prezydent i radni z Ostrowca Św. pójdą za przykładem Kielc? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Radni z gminy Bałtów z pomocą dla Anny Frytek! Hubert Żądło: Nikt z nas nie wie kiedy sam tej pomocy będzie potrzebował!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this