Znajdź nas na

FAKTY

Dariusz Wierzbiński: Nie możemy już dłużej czekać! Ostrowiecki Cech apeluje do prezydenta i radnych o wsparcie dla przedsiębiorców!

– Od soboty, 24 października w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Zamknięte zostały bary, puby i restauracje, które świadczyć mogą jedynie usługi na wynos. Kilka dni wcześniej zamknięte dla klientów zostały siłownie, kluby fitness, a także baseny. Dla wielu przedsiębiorców przedłużający się okres pandemii to koniec ich marzeń, a także ,wiążąca się z tym utrata oszczędności ich życia – tak rozpoczyna się apel przedsiębiorców związanych z ostrowieckim Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców o wsparcie działań, pozwalających lokalnym przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas. Adresowany jest do Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., a także radnych Rady Miasta Ostrowca Św.

Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Od soboty, 24 października w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Zamknięte zostały bary, puby i restauracje, które świadczyć mogą jedynie usługi na wynos. Kilka dni wcześniej zamknięte dla klientów zostały siłownie, kluby fitness, a także baseny. Dla wielu przedsiębiorców przedłużający się okres pandemii to koniec ich marzeń, a także ,wiążąca się z tym utrata oszczędności ich życia – tak rozpoczyna się apel przedsiębiorców związanych z ostrowieckim Cechem Rzemieślników i  Przedsiębiorców o wsparcie działań, pozwalających lokalnym przedsiębiorcom przetrwać ten trudny czas. Adresowany jest do Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., a także radnych Rady Miejskiej w Ostrowcu Św.

To nie pierwszy apel przedsiębiorców i rzemieślników skupionych w ostrowieckim Cechu. Już na początku pandemii. w marcu tego roku,  apelowali do włodarzy z powiatu ostrowieckiego i świętokrzyskich parlamentarzystów o podjęcie działań, mających na celu pomoc lokalnym firmom.

– Widzimy, jaka jest sytuacja wśród przedsiębiorców z całej Polski. Nasz rząd chyba śpi. Decyzje które podejmuje, podejmuje opieszale. Nie możemy już czekać. Liczymy na reakcję naszego prezydenta, że będzie zdecydowana i natychmiastowa, szybsza niż działania naszego rządu – mówi Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św.  

W imieniu  Zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców działającego w Ostrowcu św., na ręce prezydenta oraz radnych rady miejskiej skierował, gorącą prośbę o wsparcie działań w trudnym okresie epidemii koronawirusa, które pozwolą lokalnym  przedsiębiorcom, związanym z branżą fitness, a także gastronomią,, hotelarstwem, działającymi na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, przetrwać ten trudny czas. 

– Zamknięte bary, puby i restauracje, kluby fitness i siłownie, to nie tylko zła wiadomość dla ich właścicieli, ale także kiepski prognostyk na przyszłość. To nie tylko diametralny spadek obrotów, ale często wiążąca się z tym przykra konieczność zwalniania pracowników. 

Jako Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców po raz kolejny prosimy o wprowadzenie rozwiązań formalnych, które ułatwiłyby funkcjonowanie branży gastronomicznej, hotelarskiej i branży z zakresu kultury fizycznej. Szczególnym obciążeniem dla niefunkcjonujących praktycznie w tym czasie przedsiębiorców są zobowiązania publiczno-prawne takie jak: podatek od nieruchomości, czynsz wynikający z umów najmu lub dzierżawy, gdzie przedmiotem najmu i dzierżawy są lokale znajdujące się w zasobach gminy, a także podatek od środków transportu.  Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatków z uwagi na te szczególne okoliczności stanowiłoby bez wątpienia ogromną pomoc w tym ciężkim dla wszystkich okresie, kiedy brak jest jakichkolwiek przychodów lub są one minimalne. 

Wprowadzenie uchwałą Rady Miasta Ostrowca Św. zmian w stawkach podatku od nieruchomości na 2021 rok pozwoliłoby niewątpliwie  przetrwać ten trudny czas – czytamy w apelu.

Przedsiębiorcy i rzemieślnicy, związani z ostrowieckim Cechem proponują wprowadzenie obniżenia podatków dla działalności gospodarczych, związanych z kulturą fizyczną, sportem, działalnością związaną z uprawianiem sportów zimowych, hotelarstwem, z produkcją wyrobów piekarniczych, cukierniczych, przygotowaniem i sprzedażą posiłków. 

– Bez wsparcia lokalnych władz samorządowych funkcjonowanie ostrowieckich przedsiębiorców jest mocno· zagrożone; a dla wielu firm praktycznie niemożliwe. Jesteśmy świadomi istniejących trudności, uwarunkowań formalnych oraz okoliczności, w których przyszło nam funkcjonować. Liczymy jednak na zrozumienie i współpracę ze strony Pana Prezydenta oraz Radnych. Dzięki tej pomocy będziemy w stanie stworzyć plan działania na czas trwających utrudnień, wynikających z epidemii koronawirusa. Pozwoli nam to zminimalizować negatywne następstwa trudnych okoliczności, z którymi przyszło nam się mierzyć – czytamy w apelu.

Dariusz Wierzbiński dodaje, że podobny apel skierowany zostanie do ostrowieckich parlamentarzystów: Andrzeja Kryja, Posła na Sejm RP, a także Jarosława Rusieckiego, Senatora RP.

Przypomnijmy, że w listopadzie radni Rady Miasta Kielce jednogłośnie  podjęli  uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2021 rok. W uchwale wprowadzone zostały stawki preferencyjne: od gruntów i budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym służących uprawianiu sportów zimowych położonych przy stokach narciarskich, gdzie kwota podatku będzie wynosić 30% stawki podstawowej. Od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów piekarniczych, cukierniczych na powierzchni użytkowej do 300 m2 włącznie, naprawy i przeróbki odzieży, naprawy obuwia, naprawy zegarków, produkcji ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych oraz produkcji wyrobów kaletniczych, a także w zakresie przygotowywania i podawania posiłków lub napojów, spożywanych na miejscu lub na wynos o powierzchni użytkowej do 300 m2 włącznie, gdzie kwota podatku będzie wynosić 50% stawki podstawowej. 

Czy prezydent i radni z Ostrowca Św. pójdą za przykładem Kielc? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this