Znajdź nas na

FAKTY

Debatowali na temat bałtowskiej oświaty!

14 czerwca w Szkole Podstawowej w Bałtowie odbyła się pierwsza bałtowska debata oświatowa poprowadzona przez Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie. W debacie wzięli udział uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, a także wójt z radnymi i pracownikami jednostek gminnych. – Jaka jest rzeczywistość, dobrze wiemy. Nie jest łatwo w niej funkcjonować. Kto ma tych młodych ludzi przygotować do funkcjonowania w dorosłym życiu, jak nie szkoła, jak nie samorząd? To właśnie wójt, wspólnie z decydentami w tej gminie czuje się za tych młodych ludzi, nauczycieli – odpowiedzialny. I świetnie, że podejmuje takie działania – mówi Małgorzata Świtalska, ekspert rozwoju oświaty samorządowej z Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie.

Małgorzata Świtalska, ekspert rozwoju oświaty samorządowej z Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie.

Debata, jaka przeprowadzona została we wtorek, 14 czerwca w Szkole Podstawowej w Bałtowie  była zakończeniem projektu obejmującego cykl szkoleń dla nauczycieli, a także zwieńczeniem analizy bałtowskiej  oświaty, w tym również finansowej, uwzględniającą możliwości rozwojowe badanych placówek. 

– Gmina Bałtów nawiązała współpracę z  Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie. Podpisaliśmy umowę, aby poznać oświatę na terenie gminy. Jako wójt i radni chcieliśmy  wiedzieć na jakim poziomie, w jakim miejscu i dokąd zmierzamy z naszą oświatą. Projekt składał się z kilku etapów. Najpierw przeprowadzona została diagnoza edukacyjnych potrzeb rozwojowych szkół, potem zarządzanie, opracowanie i przygotowanie do wdrożenia planu rozwoju kompetencji nauczycieli i kompetencji zarządczych dyrektorów szkół, przeprowadzone zostały również cykle szkoleń dla dyrektorów szkół i nauczycieli, następnie monitoring, wizerunek, a także  analiza makroekonomiczna , analiza potrzeb otoczenia, nakierowana na rodziców i nauczycieli – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Ostatnim z zaplanowanych etapów była debata oświatowa, która jak przyznał wójt, miała odbyć się dużo wcześniej, jednak na drodze stanęła pandemia koronawirusa.   

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas debaty nauczycieli poznali oczekiwania uczniów i ich rodziców, a władze gminy mogły zapoznać się z aktualnym stanem oświaty, jak i jej przyszłością.

– Debata, tak jak mówi jej tytuł jest pierwszą bałtowską debatą oświatową,  a pytanie jakie sobie postawimy to: jakiej szkoły chcemy dla naszych dzieci. W debacie bierze udział grono osób zainteresowanych oświatą, tak naprawdę wszystkich nas ten temat dotyczy: nauczycieli, uczniów, ich rodziców, ale i radnych, którym zależy, aby jakość funkcjonowania lokalnej oświaty była jak najwyższa – tłumaczy Małgorzata Świtalska, ekspert rozwoju oświaty samorządowej z Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie.

Dodaje, że należy docenić inicjatywę lokalnego samorządu, który chce wsłuchać się w głos wszystkich, tak naprawdę w niełatwym temacie.

–  Jak wiemy wszyscy na oświacie znają się najlepiej, każdy z nas był kiedyś uczniem, każdy z nas kiedyś do szkoły chodził.  Nie ukrywamy że chodzi o to, aby zorganizować tak tę lokalną oświatę, żeby racjonalnie wydatkować środki – tłumaczy Małgorzata Świtalska.

Małgorzata Świtalska, ekspert rozwoju oświaty samorządowej z Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że odbyło się już wiele takich debat w Polsce przy okazji różnego rodzaju projektów ze środków unijnych i z inicjatyw samorządów. Efekt zawsze był ten sam – wszędzie był to początek rozmowy o kształcie lokalnej oświaty. W wielu szkołach był to również początek do zmiany kierunku doskonalenie nauczycieli. 

– Taka debata to swoista stopklatka, moment na zatrzymanie i zastanowienie się: o tak mnie widzą rodzice. Może jednak oficjalnie się  nie przyznam, że coś powinnam zmienić, ale gdzieś w duchu wiem, że pewne rzeczy mogę zmienić, że to niewiele kosztuje i że to zaskutkuje. Bo ja tutaj usłyszałam głos moich uczniów, czego oni oczekują. Czasami jest to gorzka prawda, ale potem się z tym wszystkim godzimy. My tutaj nie przychodzimy, żeby ktoś kogoś rozliczał. To, że tutaj jesteśmy pokazuje, że nam wszystkim zależy na tych dzieciakach – wyjaśnia.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że efektem debaty są zazwyczaj projekty i plany rozwoju długo lub krótkoterminowe.

Podczas wtorkowej debaty każdy miał prawo oddać swój głos. Uczestnicy podzieleni zostali na 5 grup.

– Forma debaty, stosowanie metody 5 kół, w których  każdy ma prawo wypowiedzenia się na dany temat, to najlepsze rozwiązanie. Poprzez wędrujące plakaty, grupy w formie pisemnej mówią o tym co chciałyby zmienić, co trzeba poprawić lub co im się podoba – podsumowuje Małgorzata Świtalska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 Nad przebiegiem debaty czuwali moderatorzy. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie o stanie gminy Bałtów za rok 2021 w gminnych szkołach uczyło się 277 uczniów (203 w SP w Bałtowie, 74 w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole).  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this