Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Delegacja z Belgradu zainteresowana innowacyjną technologią stosowaną w oczyszczalni ścieków w Kunowie!

Dwa dni będzie trwała wizyta delegatów z Belgradu, którzy do Kunowa przyjechali, aby poznać najnowszą technologię stosowaną w uruchomionej w połowie sierpnia ubiegłego roku, oczyszczalni ścieków. – Jesteśmy pod wrażeniem jak ekologiczne to przedsięwzięcie, w jaki sposób działa oczyszczalnia i jak przetwarzane są w niej ścieki – mówi Vuk Mrvić, który do Kunowa przyjechał z polecenia szefa gabinetu prezydenta Serbii.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Oczyszczalnia ścieków w Kunowie wzbudza spore zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nową technologią, jaką zastosowano w procesie oczyszczania ścieków w Kunowie, a której twórcą jest firma Schwander Polska, zainteresowani są także goście z Belgradu.

– Przyjechaliśmy tutaj żeby zobaczyć ten flagowy obiekt oczyszczalni ścieków w Kunowie. Jesteśmy pod wrażeniem jak ekologiczne to przedsięwzięcie, w jaki sposób działa oczyszczalnia i jak przetwarzane są w niej ścieki, jak 80 procent oczyszczonej wody pozostaje w obiegu. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, w jaki sposób osad zostaje przekształcony w nawóz w suszarni – mówił Vuk Mrvić.

Dodał także, że w Belgradzie nie ma takich nowoczesnych oczyszczalni.

– Mamy obiekty starej generacji, w których stosujemy tylko stare technologie. Osad, który uzyskujemy nie jest ponownie wykorzystywany, to co dziś widzimy jest dla nas nowością. Jesteśmy zainteresowani zakupem tej technologii – podsumowuje Vuk Mrvić.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


To nie jedyna delegacja zainteresowana oczyszczalnią ścieków w Kunowie. Na terenie obiektu pojawili się już goście z Chorwacji,  a już wkrótce odwiedzą go goście z Indii, Finlandii i Rosji. Tutaj bowiem znajduje się kompleksowy obiekt: oczyszczalnia ścieków i solarna suszarnia osadów.

Jak przyznaje  Stanisław Malinowski, prezes firmy Schwander Polska, suszarnia osadów jest jedną z największych w Polsce. Mają je duże masta jak Wrocław, Grudziądz, ale nie takie małe gminy jak Kunów. Nowy obiekt, który powstał w miejscu starej oczyszczalni ścieków, spełnia wszystkie standardy europejskie i światowe. Prace nad samym projektem trwały około 8 miesięcy, sama budowa – jeden rok. Wykonane zostały nowe elementy oczyszczalni wraz z infrastrukturą technologiczną (drogi i chodniki, drogi pożarowe, instalacje wewnętrzne: elektryczna, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, instalacje technologiczne oczyszczalni ścieków), rozbiórka oraz przebudowa istniejących obiektów oczyszczalni i infrastruktury technicznej. Przebudowano także budynek stacji transformatorowej i budynek dmuchaw. Bez zmian pozostała pompownia ścieków oczyszczonych oraz kontener ciągu zlewczego. W celu obniżenia kosztów eksploatacji oczyszczalni ścieków zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW. W ramach projektu powstała także solarna suszarnia osadów ściekowych, która w procesie suszenia wykorzystuje jedynie energię słoneczną.

– To jest technologia, która została opracowana przez moją firmę. Pracowaliśmy nad tym przez ponad 15 lat. Ta nowa technologia bardzo dobrze się przyjmuje. Duże zainteresowanie nią jest m.in na Bałkanach. Z naszymi dzisiejszymi gośćmi poznaliśmy się w Serbii, na  naszej konferencji, stąd też wzięło się to ich zainteresowanie naszą pionierską technologią. Mieliśmy około stu zaproszonych gości z całych Bałkanów, bo to byli goście z Albanii, Słowenii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, a także Macedonii – wyjaśniał Stanisław Malinowski, prezes firmy Schwander Polska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Dodaje także, że obiekt nie jest pozostawiony sam sobie. Firma wciąż unowocześnia zastosowaną w niej technologię, wprowadza innowacje, postępu nie da się bowiem zatrzymać. Od lutego na terenie obiektu rozpoczną się badania naukowe, ponieważ firma Schwander Polska podpisała umowę z Politechniką Krakowską. 

– Opracowujemy w tej chwili agendę, czyli zaawansowany program. Badania będą trwały cały rok, a polegać będą na optymalizacji pracy obiektu. To co najbardziej przyciąga osoby zainteresowane tego typu obiektami, to fakt, że pomimo, iż są to oczyszczalnie ścieków nie czuć fetoru. Oczyszczalnie kojarzą się ze smrodem, brudem, bałaganem. Na szczęście ten obiekt tutaj jest bardzo zadbany. Gmina go właściwie eksploatuje i doskonale nim zarządza – wyjaśnia Stanisław Malinowski.

Przypomina, że dzięki zastosowanej na terenie oczyszczalni ścieków  technologii od ścieków odłączany jest mikroplastik.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– O tym się jeszcze głośno w Polsce nie mówi, bo nikt tego nie bada. Mikroplastik to monomery plastiku, które się od niego odrywają, tego się nie widzi, ale jest tego masa. Wszystko dostaje się do wody i my też jesteśmy tym nafaszerowani.  To największe nieszczęście dla człowieka. Jest też kolejny problem – farmaceutyki: antybiotyki, środki antykoncepcyjne, które dostają się do wody i mają wpływ na niepłodność mężczyzn. Separujemy je do osadów, które są później utylizowane. Jedna oczyszczalnia tego nie załatwi. Wszyscy powinni to robić. Unia Europejska wprowadzi niedługo normy na mikroplastik i farmaceutyki. Oczyszczalnia ścieków w Kunowie już teraz spełnia te wszystkie normy. Lepszej technologii nie ma w tej chwili  – dodał Stanisław Malinowski.

Dumny ze światowej klasy obiektu jest Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, który podkreśla, że decyzja o jej budowie prosta nie była, ale za to konieczna już na pewno.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


– To był ostatni gwizdek, żeby tę decyzje podjąć. Łatwo może nie było, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Stara oczyszczalnia się już rozpadała, a teraz mamy najnowocześniejszą w Europie. To cieszy, że odwiedzają nas delegacje nie tylko z kraju, ale i ze świata. Nie spodziewaliśmy się chyba tego, jak nowoczesną oczyszczalnię budujemy. Wiedziałem, że to będzie skok w XXI wiek. ale że będzie aż takie zainteresowanie, tego się nie spodziewałem. Myślę, że mieszkańcy mogą być dumni, że mają taki obiekt. To jest też promocja naszej gminy. W Serbii, w Belgradzie wiedzą, gdzie na mapie świata leży Kunów. Już za dwa tygodnie będziemy gościć delegację z Indii. Na pewno odwiedzą nas też goście z Finlandii i Rosji – podsumował Lech Łodej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Kolejne sześć przypadków koronawirusa w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Lokalni przedsiębiorcy wsparli ostrowiecki SOR! Piotr Borek: Ludzie bierzmy się do roboty, nie siedźmy za biurkami!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this