Znajdź nas na

GMINA KUNÓW

Dni Kunowa pełne atrakcji! Do wspólnej zabawy zaprasza Lech Łodej!

Dni Kunowa co roku przyciągają tłumy, nie tylko mieszkańców samej gminy, ale także tych z powiatu ostrowieckiego, czy województwa świętokrzyskiego. Wysoka frekwencja nie dziwi, ponieważ co roku na uczestników wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji, z występem muzycznej gwiazdy włącznie. Nie inaczej będzie w tym roku. To także czas, gdy do wyjątkowej osoby, zasłużonej dla gminy, trafia nagroda – Kunowska Żołna. Kto zostanie jej laureatem w tym roku?

Dni Kunowa 2019. Na scenie Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dni Kunowa to wielkie święto mieszkańców tego miasteczka, jak i całej gminy. To czas wspólnych spotkań, rozmów, a także dobrej zabawy. 

– Dni Kunowa, to takie gminne święto, chwila wytcheniania od codzieności, wydarzenie, które pozwala na wpsólną integrację. Często to świetna okazja do spotkań, zwłaszcza dla mieszkańców, którzy mieszkają, w różnych częściach gminy. Do Kunowa zawsze warto przyjechać, ponieważ są tu wspaniali ludzie, mamy wspaniałe krajobrazy, piękną historię, a wydarzenia, które organizujemy przez ostatnie lata są wyjątkowe. Odwiedzają nas gwiazdy światowego i międzynarodowego formatu, jak chociażby Włodek Pawlik, Krzysztof Cugowski, czy Wojciech Waglewski – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.   

Co roku Dni Kunowa swoim występem uatrakcyjnia inny zespół.  W przeszłości była to m.in.  Kobranocka.

– Zapraszamy także zespoły prezentujące muzykę taneczną czy disco-polo. Ta muzyka jest wciąż popularna. Chcemy odpowiadać na różne zapotrzebowanie mieszkańców, tak, żeby każdy z Dni Kunowa wyszedł usatysfakcjonowany – wyjaśnia Lech Łodej.

W tym roku publiczność zgromadzona na stadionie w Kunowie będzie mogła posłuchać Zespołu Akcent, którego liderem jest Zenon Martyniuk. 

Dni Kunowa 2022
Od lewej: Władysław Gałka, laureat tegorocznej Kunowskiej Żołny i Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Jest to artysta na topie. Każdy ma prawo kochać muzykę, którą tworzy. Nasi mieszkańcy czekają na tego wykonawcę, dlatego chcemy zaproponować im to niedzielne popołudnie przy ulubionej muzyce. Życie jest zbyt piękne, żeby kłócić się o to,  jaka muzyka jest najlepsza. Każdemu co innego gra w sercu i duszy, ale powinniśmy się wzajemnie szanować. Powinniśmy się spotykać i rozmawiać. Pandemia pokazała nam jak są to istotne rzeczy. Takie chwile pozwalają zregenerować siły i stworzyć tę wspólnotę kunowską, tu jest nasze miejsce, nasza mała ojczyzna – tłumaczy burmistrz.

Przypomina, że podczas Dni Kunowa wręczana jest również wyjątkowa nagroda – Kunowska Żołna, która została ustanowiona przez burmistrza miasta i gminy w Kunowie – Lecha Łodeja i jest wręczana corocznie od 2016 roku. Nieprzypadkowo, nagroda będąca porcelanową figurką, przypomina sylwetkę rzadkiego ptaka, który wybrał teren gminy Kunów na swoje gniazdowiska. Żołna to wielobarwny ptak z rzędu kraskowatych, o wielkości kosa, o długim i cienkim, lekko zakrzywionym dziobie. Jest to ptak przepięknie ubarwiony. Pokonuje dystans ok. 5 000 km z Afryki Środkowej, aby na m.in. terenie gminy Kunów, wychować swoje potomstwo. W Polsce gatunek bardzo nieliczny, liczy ok. 50 par. 

Dni Kunowa 2019
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Celem przyznania nagrody jest uhonorowanie osób lub instytucji szczególnie zaangażowanych w rozwój życia społeczno-gospodarczego, kulturalnego i sportowego oraz promocję gminy Kunów. Prototyp figurki oraz kolejne jej wydania przygotowuje polska Fabryka Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Każda figurka otrzymuje swój oryginalny certyfikat. Oryginalność, piękno i rzadkość żołny są symbolem niezwykłej wartości i wyjątkowości dla laureatów nagrody.

W 2016 roku nagroda trafiła do Bogusława Sępioła, który odkrył istnienie żołny na terenie Kunowa, w 2017 – do Zespołu Kunowianie, który promuje gminę Kunów już od ponad 50 lat, w 2018 roku, trzecią Kunowską Żołnę otrzymała Kunowska Strażacka Orkiestra Dęta w Kunowie, w 2019 roku tę wyjątkową nagrodę otrzymał zaś znany rzeźbiarz ludowy Eugeniusz Cierluk. Niestety z powodu pandemii koronawirusa przez dwa poprzednie lata nagroda nie była wręczana. W 2022 roku kapituła nagrody w składzie: Aneta Szloser-Tyczyńska (przewodnicząca), Maria Pająk (sekretarz), Dorota Opara, Aleksandra Ołubiec, Piotr Bek, Marek Sieroń i Cezary Szwajda przedstawiła dwie kandydatury, burmistrz mógł wybrać tylko jednego laureata, którym został Władysław Gałka, lokalny rzeźbiarz i pszczelarz.

Dni Kunowa 2019 rok
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W tym roku ta nagroda trafi również do bardzo wyjątkowej osoby. Tu nigdy nie ma przypadku. Tegoroczny laureat swoją działalnością, poświęceniem, oddaniem, miłością do tej małej i dużej ojczyzny, promuje naszą gminę na arenie powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej. To osoba, która jest bardzo skromna, a na którą zawsze możemy liczyć. Warto doceniać takich ludzi i chociaż  w ten sposób podziękować im za tę pomoc i zaangażowanie. A kto w tym roku otrzyma tę wyjątkową nagrodę przekonamy się już jutro – podsumowuje Lech Łodej.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 na Stadionie sportowym LKS „Stal” Kunów. Szczegóły na plakacie poniżej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this