Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Do 30 milionów na remonty dróg i mostów! Ile zyska powiat ostrowiecki?

Nawet 250 mln zł może trafić w 2019 r. do województwa świętokrzyskiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, z tego po 30 milionów złotych mogą otrzymać samorządy. Na co spożytkuje je powiat ostrowiecki i które gminy skorzystają na tym najbardziej?

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

– Z naszych wyliczeń wynika że województwo dostanie 200, może nawet 250 mln zł. Te pieniądze trafią niebawem do samorządów, które już są przygotowane – powiedziała podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na początku stycznia Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

Dofinansowanie do każdego zadania będzie mogło wynieść do 80 proc. wartości inwestycji – maksymalnie 30 mln zł. Aby ułatwić samorządom realizację niektórych inwestycji, zadania będą mogły być realizowane w cyklu kilkuletnim.

Przypomnijmy, że Fundusz Dróg Samorządowych to forma wsparcia samorządów, powołany ustawą 23 października 2018 roku. Zadaniem FDS jest dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych . Dofinansowanie obejmie także budowę, przebudowę i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym. Wsparcie ma także dotyczyć budowy nowych mostów, zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Duże znaczenie będzie miało także to, czy droga została zniszczona w wyniku zdarzeń atmosferycznych, czy stanowi dojazd do miejsc miększych zgromadzeń (np. stadiony, cmentarze), czy jej przebudowa lub budowa poprawi dostępność do terenów inwestycyjnych.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Jacek Sułek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, przypomina, że pieniądze z FDS nie są dotacją.

Tematem rozmów, jakie odbyły się w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim pod koniec stycznia 2019 r. było m.in. inwestycje drogowe (roczne i wieloletnie), na realizację których o fundusze z FDS będzie ubiegać ubiegać się nasz powiat.

W spotkaniu oprócz Andrzeja Jabłońskiego, uczestniczyli: Dominik Smoliński – wiceprezydent Ostrowca Św., Lech Łodej – burmistrz Kunowa, Joanna Suska – burmistrz Ćmielowa, Hubert Żądło – wójt Bałtowa, Jerzy Murzyn – wójt Bodzechowa, Krzysztof Gajewski – wójt Waśniowa oraz pracownicy Wydziału Dróg w Starostwie Powiatowym.

Wicestarosta zaproponował także listę zadań, jakie Powiat chciałby wykonać wspólnie z samorządami. Poruszano kwestię udziału finansowego gmin w inwestycjach na drogach powiatowych, zlokalizowanych na ich terenach. Wstępnie zaproponowano, by wkład własny był finansowany po połowie. Uczestniczący w spotkaniu zgodzili się, aby w terminie siedmiu dni przesłać stanowiska swoich samorządów, dotyczące zaproponowanych inwestycji na drogach powiatowych.

O tym jakie drogi będą finansowane z FDS będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this