Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św. pomoże Białej Cerkwi!

Zarządzeniem Jarosława Górczyńskiego, prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, 100 000 zł z rezerwy celowej na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego przekazane zostanie na pomoc dla Białej Cerkwi, miasta partnerskiego Ostrowca Św. Już jutro na ostrowieckich ulicach pojawią się plakaty informacyjne dla mieszkańców Ukrainy i dla Polaków z informacjami i numerami telefonów do infolinii, rejestracji, pomocy prawnej, psychologicznej oraz o zbiórkach.

Na zdjęciu od lewej: prezydent Jarosław Górczyński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego – Andrzej Broda i Oksana Dziana, tłumacz jeżyka ukraińskiego Źródło: Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Zarządzeniem prezydenta miasta z dnia 28 lutego 2022 r. w sprawie zmian w planie finansowym Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na 2022 r. dokonano rozdysponowania części rezerwy celowej w kwocie 100 000 zł na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc dla miasta partnerskiego Biała Cerkiew. 

– Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc dla Ukrainy. Ze strony miasta i powiatu zbiórki organizowane są we wszystkich publicznych placówkach oświatowych i przekazane zostaną do Polskiego Czerwonego Krzyża, które jest naszym partnerem wiodącym i koordynującym całość zbiórek – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Biała Cerkiew to ukraińskie miasto położone nad rzeką Roś w obwodzie kijowskim, w odległości 80 km na południe od Kijowa. Zamieszkuje je około 200 tysięcy osób. Powierzchnia Białej Cerkwi to 14 km². Jest to ośrodek przemysłowy. Swoją siedzibę ma tam fabryka opon, wyrobów gumowych i maszyn rolniczych oraz zakłady produkujące okładziny ścierne i klocki hamulcowe. Miasto posiada uzdrowisko (wody radoczynne) oraz 14 szkół wyższych. 

Współpraca Ostrowca Świętokrzyskiego z ukraińską Białą Cerkwią rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to została podpisana umowa o współpracy. Miasta współpracują na płaszczyźnie ekonomicznej, gospodarczej, kulturalnej i zawodowej. 

Dziś Biała Cerkiew potrzebuje wsparcia mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Zarządzeniem prezydenta Jarosława Górczyńskiego z dnia 28 lutego 2022 r. w sprawie zmian w planie finansowym Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na 2022 r. dokonano rozdysponowania części rezerwy celowej w kwocie 100 000 zł na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc dla miasta partnerskiego Biała Cerkiew. Jak podkreślają urzędnicy, jest to najszybszy tryb w tej chwili, w ramach którego można zrealizować pomoc dla Białej Cerkwi, potwierdzony przez Regionalną Izbę Obrachunkową. 

W stałym kontakcie z Gennadii Dykyi, Merem Białej Cerkwi jest  prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Ich wspólna ostatnia rozmowa telefoniczna odbyła się w poniedziałek rano.

– Jest dla nas wszystkich ostrowczan oczywiste, że musimy pomóc naszym przyjaciołom z miasta partnerskiego Biała Cerkiew. Podpisałem wczoraj zarządzenie, które zabezpiecza środki na ten cel. Mamy również od naszych przyjaciół z Ukrainy dokładne informacje jakie rzeczy są im teraz najbardziej potrzebne. Są to min. bandaże, środki do odkażania ran i przeciwbólowe, suche szwy, ale również sprzęt do wzajemnej komunikacji – mówi prezydent. 

Jutro na ulicach miast powinny pojawić się plakaty informacyjne dla mieszkańców Ukrainy i dla Polaków z informacjami i numerami telefonów do infolinii, rejestracji, pomocy prawnej, psychologicznej oraz o zbiórkach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this