Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ziobro: polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku z napaścią Rosji na Ukrainę!

Polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiedział też wysłanie pisma procesowego w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Warszawa, 01.03.2022. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (C), wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (P) i prokurator Dariusz Barski (L) podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej przy ul. Postępu w Warszawie, 1 bm. Minister poinformował, że polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina. (kf) PAP/Paweł Supernak

Minister sprawiedliwości powiedział na konferencji prasowej, że w niedzielę rozmawiał z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenedytkową. „Prosiła mnie on o to, żebyśmy zaangażowali się od strony procesowej, jako polska prokuratura, w dokumentowanie tych zbrodniczych działań, które mają miejsce na terenie Ukrainy. Oczywiście wyraziłem pełne wsparcie, solidarność i gotowość do każdej pomocy, która w ramach prawnych jest możliwa z naszej strony” – przekazał Ziobro.

Dlatego – dodał – na jego polecenie wydane w poniedziałek prokuratura wszczęła „śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina”. „W ramach tego postępowania będziemy procesowo dokumentować wszystkie te zdarzenia, które będą później dawały podstawę do pociągnięcia winnych tych zbrodni do międzynarodowej odpowiedzialności karnej” – zaznaczył szef MS.

O szczegółach tego śledztwa poinformował prok. Dariusz Barski. Jak powiedział, zostało ono wszczęte na podstawie na podstawie art. 117 par. 1 Kodeksu karnego.

„Postępowanie to zostało wszczęte na podstawie wojny napastniczej wszczętej 24 lutego 2022 r. przez władze, funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej skierowane przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i politycznej niepodległości Ukrainy oraz kontynuowania zbrojnej napaści na Ukrainę przez siły zbrojeń Federacji Rosyjskiej, w tym wspólnie i w porozumieniu z władzami i funkcjonariuszami Republiki Białorusi” – brzmi odczytana przez prokuratora podstawa śledztwa.

Prok. Barski zapowiedział, że na początkowym etapie śledztwa prokuratura będzie dokumentowała zbrodnie m.in. przez zbieranie relacji świadków, uchodźców, którzy przyjechali w ostatnich dniach do Polski. „Nie jest tak, że w tej sprawie nie mamy co robić. Jesteśmy państwem granicznym i coraz więcej obywateli Ukrainy do nas dociera. Ważne są ich relacje, aby przełożyć je na dowody procesowe. Ten materiał dowodowy, który zgromadzi prokuratura może zostać potem wykorzystany też przez trybunał haski” – mówił prokurator.

Podczas wtorkowej konferencji Zbigniew Ziobro zapowiedział też, że wyśle pismo procesowe do Międzynarodowego Trybunału Karnego ws. zbrodni Rosji na Ukrainie. Poinformował też, że jest po rozmowie w tej sprawie z prokurator generalną Litwy, która zamierza zwrócić się do haskiego trybunału o zbadanie zbrodni wojennych podczas wojny na Ukrainie.

„Również w tej sprawie w dniu dzisiejszym będę wysyłał do Międzynarodowego Trybunału Karnego stosowne pismo procesowe w ślad za tym, co też uczyniła Litwa.(…) Ustalaliśmy też zasady naszej współpracy zarówno na niwie działań czysto procesowych, jak również jeżeli chodzi o tę współpracę międzynarodową, też w aspekcie Międzynarodowego Trybunału Karnego” – powiedział Ziobro.

Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała w poniedziałek, że Litwa zwróci się do prokuratorów MTK o „zbadanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, których Rosja i Białoruś dopuszczają się na Ukrainie”. „Z każdym dniem przybywa nam nowych materiałów, ale mamy już ich dość, by złożyć taki wniosek” – uzasadniła.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że jego kraj skierował pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze przeciwko Rosji, w którym żąda pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. „Zwracamy się do trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu” – zaznaczył. (PAP)

mm/ mkr/ ero/ godl/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this