Znajdź nas na

FAKTY

Do dwóch razy sztuka! Szkoła w Bałtowie już wkrótce zyska stołówkę z prawdziwego zdarzenia!

Już wkrótce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bałtowie będą mogli zjeść smaczne i zdrowe posiłki, przygotowane na miejscu przez szkolną kucharkę, a nie jak to było dotychczas, korzystać z cateringu. Będzie to możliwe dzięki środkom, pozyskanym w ramach „Posiłku w szkole i w domu”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Stołówka z zapleczem kuchennym powinna ruszyć już w połowie listopada.

Stołówka w Szkole Podstawowej w Okole fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dotychczas uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie korzystali z cateringu. Od połowy listopada w szkole uruchomiona zostanie stołówka, która serwować będzie posiłki przygotowane na miejscu. 

– Dotychczas uczniowie korzystali z cateringu. Początkowo jedzenie przywożone było w  pojemnikach plastikowych. W trosce o zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców zdecydowaliśmy się na zakup zastawy, aby posiłki przywożone były w pojemnikach zbiorczych. Wspólnie z radnymi podjęliśmy wysiłek, aby uruchomić stołówkę szkolną z prawdziwego zdarzenia.  Będzie taniej, smaczniej, a przede wszystkim zdrowiej. Wpłynie to także  na atrakcyjność szkoły – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

W ubiegłym roku gmina wnioskowała o pozyskanie środków w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”, który realizowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Okazuje się jednak, że „do dwóch razy sztuka”. Dzięki wsparciu świętokrzyskich parlamentarzystów: Agaty Wojtyszek i Andrzeja Kryja, Posłów na Sejm RP, a także przychylności Kazimierza Mądzika, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, uczniowie szkoły w Bałtowie będą mogli jeść smaczne, zdrowe, a także tańsze – posiłki. 

Na realizację stołówki gmina pozyskała 80 000 zł, jednak jak wylicza wójt gmina będzie musiała dołożyć 70 000 zł na doposażenie stołówki. Zatrudnienie znajdzie w niej szkolna kucharka. 

 – Jesteśmy na etapie kończenia wyposażenia szkolnej stołówki w Bałtowie. Mamy tu drobne opóźnienie, spowodowane tym, że musieliśmy przygotować instalację przyłączy wodno-kanalizacyjnych, których nie było na terenie stołówki przebudowanej szkoły.  Położona została  tylko instalacja elektryczna. Musieliśmy dokonać wyburzenia części  jednej ze ścian, aby spełnić wymogi sanitarne. Do końca miesiąca wykonawca ma nam dostarczyć dodatkowy sprzęt: szafkę na naczynia i taboret gastronomiczny o wartości 24 000 zł – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.  

Dodaje, że z informacji jakie posiada poprzednicy tak zaplanowali stołówkę, że przewidywano w niej tylko catering. 

– Przed wyborami podkreślaliśmy, że w szkole powinna działać stołówka z zapleczem kuchennym. Mieliśmy także takie sygnały od rodziców uczniów, uczęszczających do placówki w Bałtowie. To kolejny etap inwestycji w edukację – podsumowuje wójt. 

Wyposażenie, remont stołówki lub jadalni w publicznych szkołach podstawowych – to między innymi na te działania są pieniądze w ramach Wieloletniego Rządowego Programu Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this