Znajdź nas na

FAKTY

Do Kuratorium Oświaty w Kielcach wpłynęła skarga na zachowanie nauczycieli i uczniów ostrowieckiej PSP nr 7!

Do Kuratorium Oświaty w Kielcach wpłynęła skarga dotycząca zachowania nauczycieli i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7 imienia Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ramach kontroli doraźnej jest badana przez pracownika/wizytatora
Kuratorium Oświaty w Kielcach. Przypomnijmy, że 22 czerwca, podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św. historyk Monika Bryła-Mazurkiewicz poinformowała o zdjęciu grupy uczniów z PSP nr 7. z transparentem z napisem: „Nie tak szybko ostrowieckie cwaniaczki” na tle pomnika w miejscu, w którym 80 lat temu stała szubienica, na której Niemcy powiesili 29 mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Dyrektor placówki, Monika Wiączek, podkreślała, że zdjęcie nie miało na celu profanacji miejsca pamięci, a jako dyrektor placówki, po zaistniałej sytuacji podjęła działania. Jak zakończy się kontrola kuratorium?

Sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 22 czerwca 2022 roku, podczas której Monika Bryła-Mazurkiewicz, ostrowiecki historyk, poinformowała o zachowaniu nauczycieli i uczniów PSP nr 7 w Ostrowcu Św. Na zdjęciu radni oglądają wydrukowane przez nią zdjęcia. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Wracamy do tematu wystąpienia Moniki Bryły-Mazurkiewicz ostrowieckiego historyka, która podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św. (22 czerwca)  prezentowała zdjęcia, a także cytowała artykuł, który pojawił się zarówno na Fanpage-u PSP nr 7, jak i lokalnym portalu informacyjnym. 

– Na tle pomnika, który ma bardzo wymowną symbolikę, zerwanej pętli, uczniowie robią sobie zdjęcia z transparentem: „Nie tak szybko ostrowieckie cwaniaczki”. Ciała tych 29 osób po egzekucji jeszcze przez kilka godzin wisiały na szubienicy do momentu aż Niemcy pozwolili je zdjąć, a potem nakazali wrzucić do dołu pod murem cmentarnym bez pogrzebu, bez godnego pochowania. Czy naprawdę społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 nie stać, aby w tym miejscu, w tej części ostrowieckiego rynku zachować się godnie – pytała Monika Bryła-Mazurkiewicz, pokazując radnym wydruki zdjęć.

Informowaliśmy o tym tutaj:

Głos w sprawie zabrała również dyrektor PSP Nr 7 – Monika Wiączek, która podkreślała, że zdjęcie nie miało na celu profanacji miejsca pamięci, a jako dyrektor placówki, po zaistniałej sytuacji podjęła działania.   

– Zdjęcie, w żadnym wypadku, nie miało na celu profanacji istotnego dla historii miasta miejsca pamięci. Jeszcze raz podkreślam, że zostało wykonane w pośpiechu i przez nieuwagę. W momencie otrzymania informacji o zaistniałej sytuacji natychmiast podjęłam działania. Zdjęcie zostało usunięte ze strony fb szkoły, zwróciłam się również do redaktora portalu informacyjnego, w którym został zamieszczony artykuł, z prośbą o usunięcie zdjęcia. Została także przeprowadzona rozmowa z nauczycielami odpowiedzialnymi za zorganizowanie gry terenowej. Nadmieniam, że nauczyciele, którzy byli organizatorami zabawy są doświadczonymi pedagogami, z długoletnim stażem pedagogicznym i licznymi sukcesami wychowawczymi i edukacyjnymi. Uważam, że opisany incydent nie może przekreślić długoletniej pracy na rzecz szkoły i uczniów – mówiłą  Monika Wiączek. 

Pisaliśmy o tym tutaj: 

Okazuje się jednak, że to nie koniec sprawy. Do Kuratorium Oświaty w Kielcach wpłynęła bowiem oficjalna skarga dotycząca zachowania uczniów i nauczycieli PSP Nr 7. Niestety kuratorium nie udostępniło nam jej treści, powołując się na przepisy, pomimo że prosiliśmy o jej zanonimizowaną wersję. 

– Skarga dotycząca  zachowania uczniów i nauczycieli PSP Nr 7  w Ostrowcu Św. jest badana w ramach kontroli doraźnej przez pracownika/wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach – czytamy w odpowiedzi z Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Z odpowiedzi dowiadujemy się również, że Kuratorium nie zawnioskowało o zabezpieczenie nagrania z monitoringu miejskiego, znajdującego się na ostrowieckim rynku. 

Zapytaliśmy zatem kto powinien w takiej sytuacji wyciągnąć konsekwencje wobec nauczycieli i dyrekcji placówki? Kurator, czy organ prowadzący szkołę – Gmina Ostrowiec Św.?

– Prawo oświatowe wymienia dwa organy nadzoru nad szkołami, przedszkolami i placówkami. Nadzór pedagogiczny nad szkołami i placówkami publicznymi sprawują właściwi kuratorzy oświaty, oraz nadzór w zakresie spraw finansowych i administracyjnych pełnią z kolei organy prowadzące. W ramach sprawowanego nad szkołami nadzoru pedagogicznego kuratorzy oświaty mogą przeprowadzać w nich czynności kontrolne – w celu oceny stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej. W efekcie przeprowadzonej kontroli mogą wydać stosowne zalecenia, których realizacja pozwoli na usunięcie stwierdzonych przewinień – wyjaśnia Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty. 

Przypomina, że dyrektor kieruje szkołą, jest jej przedstawicielem na zewnątrz i przewodniczącym rady pedagogicznej. Sprawuje też opiekę nad dziećmi i młodzieżą oraz jest odpowiedzialny za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły. Oprócz tego jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych nauczycieli i innych pracowników, a więc zwalnia, zatrudnia, przyznaje nagrody i wymierza kary porządkowe. 

– W takiej sytuacji to dyrektor wyciąga konsekwencje w stosunku  do nauczycieli – podsumowuje kurator.  

Jak zakończy się kontrola  kuratorium? Do tematu powrócimy.    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this