Znajdź nas na

FAKTY

Dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego! Ile otrzyma Ostrowiec Świętokrzyski?

Świętokrzyskie samorządy otrzymają dodatkowe środki finansowe z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Informacja na ten temat została przekazana podczas konferencji zwołanej w poniedziałek, 10 października w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wojewoda Zbigniew Koniusz, wicewojewoda Rafał Nowak, marszałek Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, wiceminister sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, poseł Jarosław Rusiecki, senator Krzysztof Słoń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, a także starosta kielecki Mirosław Gębski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kwota prawie 13,7 mld zł dodatkowych dochodów w bieżącym roku z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT zostanie przekazana jednostkom samorządu terytorialnego w trzech ratach. Pierwsza rata w wysokości 1/3 tej kwoty zostanie przekazana w najbliższych dniach. Pozostałe dwie trafią do samorządów do 30 listopada i 31 grudnia 2022 r.

– Skutki niekorzystnych zjawisk gospodarczych są problemem nie tylko dla samorządów, ale również dla budżetu państwa. Dlatego też  – w miarę możliwości budżetowych – wspieramy, samorządy w tych trudnych czasach. Dodatkowe środki w kwocie 13,7 mld zł to solidny bufor finansowy w okresie wzmożonych turbulencji zewnętrznych związanych z koniecznością ponoszenia podwyższonych kosztów funkcjonowania. Dodatkowa kwota składa się z dwóch kwot składowych. Pierwsza z nich wynosząca 7,8 mld zł to kwota do podziału miedzy wszystkie samorządy – proporcjonalnie do wysokości planowanych na rok 2023 dochodów gmin z tytułu udziału w podatku PIT. Druga – wynosząca 5,9 mld zł to wsparcie przede wszystkim dla mniejszych i mniej zamożnych samorządów – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pierwszą ratę w wysokości 1/3 tej kwoty (4.557.666.344 zł) Minister Finansów przekaże już w najbliższych dniach. Pozostałe dwie raty będą przekazane w terminie do 30 listopada i 31 grudnia 2022 roku.

Jakie środki zostaną przekazane samorządom województwa świętokrzyskiego? Województwo otrzyma 32 676 640,94 złotych i kwota ta będzie w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego.

Z kolei większość powiatów w naszym regionie wzbogaci się o 6 076 607,20 zł. Wyjątkami są Powiat Kielecki, który otrzyma 6 527 932,74 zł oraz Miasto Kielce z 9 100 084,72 zł.

Jeśli chodzi o świętokrzyskie gminy, zdecydowana większość otrzyma po 2 888 418,57 zł. Wyjątek stanowią gminy: Busko-Zdrój (3 955 493,00 zł), Końskie (3 918 252,09 zł), Ostrowiec Świętokrzyski (7 311 482,66 zł), Sandomierz (3 259 662,30 zł), Skarżysko-Kamienna (5 175 155,28 zł), Starachowice (5 773 584,99 zł) oraz Kielce (31 712 554,73 zł).

– Z Ministerstwa Finansów otrzymaliśmy informację, że w ramach wsparcia otrzymamy 32 676 640 złotych Pierwsza rata już została przelana i wynosi ona prawie 11 milionów złotych – taka kwota jest już na koncie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – powiedział podczas konferencji marszałek Andrzej Bętkowski. – Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy tę informację, ponieważ wzrost kosztów energii, ale też podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia przyszłego roku, które będziemy musieli uwzględniać sprawiają, że pieniądze te będą bardzo potrzebne. Do tego należy dodać problematykę finansowania inwestycji bieżących, jak choćby obwodnicy Ostrowca nr 754, na którą po rozstrzygnięciu przetargu musieliśmy zwiększyć wkład własny. Ogromne podziękowania składam rządowi premiera Mateusza Morawieckiego za to wsparcie – dodał Andrzej Bętkowski.

Warto podkreślić, że dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT w budżetach samorządowych będą stanowić średnio ok. 25. procentowy dodatek w stosunku do dochodów już zaplanowanych z tego tytułu na rok 2022.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pieniądze te będą stanowić znaczące wsparcie JST w realizacji ich zadań. Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje, mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

Minister Finansów 30 września br. poinformował wszystkie jednostki samorządu terytorialnego o wysokości dodatkowych dochodów w 2022 roku z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. Przekazana informacja umożliwi samorządom wprowadzenie dochodów z tego tytułu do tegorocznych budżetów samorządowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this