Znajdź nas na

FAKTY

Dopalacze bez szans!

Nowy chromatograf za 290 tys. zł testowali dzisiaj w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach: generał Jarosław Kaleta, komendant Wojewódzki Policji w Kielcach oraz Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Dotacja na zakup urządzenia pochodziła ze środków budżetu Województwa Świętokrzyskiego. Wysokiej jakości sprzęt wpłynie na wykrywalność wszystkich możliwych substancji psychoaktywnych, które są już dostępne, albo będą dostępne w przyszłości – oraz na szybkość stawianych zarzutów w sprawach karnych.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach pojawiło się nowe urządzenie do badania środków psychoaktywnych. Chromatograf gazowy sprzężony ze spektometrem masowym GCMS zastąpi już przestarzały sprzęt, który znacznie ograniczał pracę policjantów i możliwość wychwycenia wszystkich, dostępnych na „czarnym rynku” substancji psychoaktywnych, w tym szczególnie tzw. dopalaczy. Środki na zakup sprzętu w całości pochodziły z budżetu województwa, a w pierwszych jego testach uczestniczyli: Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, gen. Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki Policji w Kielcach oraz insp. dr Agata Malasińska-Nagórny, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Kielcach i nadkom. Kamil Tokarski.

– Samorząd Województwa przychylił się do prośby świętokrzyskiej policji, aby zakupić urządzenie, które będzie pomagało wykrywać różne substancje psychoaktywne, pozwoli policjantom skutecznie walczyć z falą narkomanii i wpłynie na szybkość stawianych zarzutów – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Chcielibyśmy podziękować za to, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wyasygnował kwotę 330 tys. zł na fundusz wsparcia policji, z której to kwoty – 290 tys. zł zostało przeznaczone na zakup chromatografu gazowego z detektorem masowym do badań różnego rodzaju substancji chemicznych, ale szczególnie narkotyków, w tym dopalaczy. To urządzenie pozwoli na wykrycie tych substancji, które są zabezpieczane w miejscach popełniania przestępstw, na ubraniach przestępców, i w miejscach ich zamieszkania. Resztę sumy przeznaczymy na zakup nieoznakowanego auta do ścigania przestępczości narkotykowej – dodał gen. Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki Policji w Kielcach.

Poprzednie urządzenia miały 10 lat i są już poważnie wyeksploatowane.

– Dzięki nowemu chromatografowi  znacznie poszerzył się również katalog substancji do badań, również o te, których jeszcze na rynku nie ma, ale za chwilę się pojawią. Wpłynie to na szybkość stawiania zarzutów w sprawach karnych i badania będą zaliczane w poczet materiału dowodowego. Na ich podstawie biegli będą mogli wydawać opinie, które będą stanowić dowód w sprawach karnych – powiedziała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Kielcach.

Marszałek Andrzej Bętkowski otrzymał z rąk komendanta statuetkę świętokrzyskiego policjanta.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this