Dopóki człowiek walczy, to zawsze jest wygrany! Niepełnosprawni sportowcy z nagrodami! [ZDJĘCIA]
Natalia Czuba i Kamil Szczepański, a także Wiktoria Sięka i Marcin Nowak, to zwycięzcy tegorocznej, trzeciej już Gali Sportu, zorganizowanej przez Klub Olimpiad Specjalnych „Rywal” oraz Zespół Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Św. Niepełnosprawni sportowcy sukcesami, jakie mają na swoim koncie, mogliby zawstydzić niejednego sprawnego sportowca. Podczas Gali były łzy wzruszenia, radość, a także zaskoczenie – specjalne gratulacje zawodnikom złożyły bowiem Anna Dymna i Ewelina Lisowska. Na scenie Ostrowieckiego Browaru Kultury, bo to właśnie w jego wnętrzach odbyła się Gala, zaprezentował się także szkolny zespół „Iskierki”.
Propagowanie sportu osób z niepełnosprawnościami jest jedną z misji Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. Niepełnosprawność nie wyklucza bowiem ze sportowej rywalizacji. Zawodnicy niepełnosprawni mogą osiągać sukcesy, zdobywać medale, puchary i odznaczenia.
Aktualnie do Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” należy 26 zawodników. Jest także grupa około 16 uczniów, którzy określani są mianem „aktywnych sportowo”. To są te osoby, które przychodzą na treningi, uczestniczą w rajdach, czy chociażby należą do grupy „Patyczaki”, spotykającej się co tydzień na ostrowieckim Gutwinie.
– Dzisiejsza, trzecia w historii szkoły Gala odbywa się w wyjątkowych wnętrzach Ostrowieckiego Browaru Kultury. Pomieszczenia, którymi dysponujemy w szkole nie są zbyt duże. Chcieliśmy też nadać splendor temu wydarzeniu, dlatego też postanowiliśmy wyjść do miasta, żeby wszyscy nasi mieszkańcy zobaczyli jak fantastyczne osiągnięcia mają nasi uczniowie, jak ważny jest sport w życiu osób niepełnosprawnych. Aby wszyscy wiedzieli, że jesteśmy i widać nas – wyjaśnia Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.
A sport w życiu osób niepełnosprawnych jest bardzo ważny.
– Po pierwsze jest to forma rehabilitacji, po drugie, jest to szansa na rozwój ruchowy, po trzecie jest to możliwość spełnienia, bo każdy z nas ma taką potrzebę i to, że osiągamy sukcesy, że nasi zawodnicy wygrywają, to jest właśnie spełnienie tej potrzeby bycia docenionym przez społeczeństwo, przez rodziców. To też forma rozwoju społecznego. Młodzież uczy się współpracy w zawodach grupowych. Wyjeżdżając na zawody poznają nowe osoby, a poza tym, uczestniczą w zawodach, które nie są tylko czysto olimpijskimi zawodami, a otwarte są dla wszystkich. Tu znowu następuje socjalizacja, rozwój społeczny, integracja, to są niezwykle cenne dla nas rzeczy – mówi Ewa Lenart, wiceprezes Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.
Dzieci uczą się też przegrywać. Rota przysięgi zawodników olimpiad specjalnych brzmi bowiem: „pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” ”.
– Nam najbardziej chodzi właśnie o ten wysiłek. To, że organizujemy treningi, to jest też takie przygotowanie, że nie zawsze zawody kończą się medalem, że czasami to sam udział jest bardzo dużą nagrodą, wyróżnieniem, a ten medal nie zawsze jest. My przygotowujemy do tej zdrowej rywalizacji, oczywiście motywujemy również do zwycięstw – dodaje Ewa Lenart.
W życiu sportowców ważna jest też dieta. O to, aby Gali Sportu towarzyszył zdrowy poczęstunek, zadbali rodzice uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, a także działające przy szkole Stowarzyszenie „Źródło”, które kolejny już rok realizuje program „Żółty talerz”.
– Rodzice naszych uczniów są współorganizatorami naszej gali, bez nich tak naprawdę nic by się nie odbyło. To oni przyprowadzają dzieci na treningi, bez nich nie udałoby się nam tak wiele osiągnąć. Pomagali nam także w przygotowaniu pysznego i zdrowego poczęstunku – tłumaczy Ewa Lenart.
Przypomina także, że Olimpiady Specjalne prowadziły w ubiegłym roku drugą edycję programu „Bądź fit”, w której uczniowie ZSS-u uczyli się zdrowego odżywiania, polegającego na spożywaniu pięciu posiłków dziennie, a także pięciu porcji warzyw. „Żółty talerz” jest kontynuacją i uzupełnieniem tego programu, który prowadzony jest przez olimpiady specjalne. Bardzo ważna jest dobra kondycja zawodnika, a dobrą kondycję osiągnąć można poprzez zdrowe odżywianie. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych chętnie z tego korzystają.
– Jako zawodnik Klubu Olimpiad Specjalnych mój syn, Kamil ma mnóstwo sukcesów na swoim koncie. Trenuje od ośmiu lat. Uważam, że tego typu Gale są bardzo potrzebne. Niesamowicie podbudowują zawodników niepełnosprawnych, poza tym to też jest zwieńczeniem trudu ich rocznej pracy. A osoby niepełnosprawne potrafią osiągnąć naprawdę dużo, nie tylko w sporcie. To jest radość, satysfakcja, motywacja. Młodzież i dzieci cieszą się z nagród, które otrzymują. To wiele dla nich znaczy – mówi Jadwiga Podsiadło, mama Kamila, który na swoim koncie, jako zawodnik Klubu OS „Rywal” ma mnóstwo sukcesów. Zachęca wszystkie dzieci, żeby aktywnie spędzały swój wolny czas.
To, że sport pozwala jej rozwinąć skrzydła podkreśla także Natalia Śmieszek. Dodaje także, że osiągnęła wiele dzięki pomocy i wsparciu trenerów.
– Uwielbiam biegać, biorę udział w różnego rodzaju maratonach i biegach charytatywnych. Sport jest dla mnie bardzo ważny. Pozwala mi rozwinąć moje zainteresowania. Uwielbiam biegać. Dzięki takim wyjazdom na zawody i konkursy, mogę poznać wiele ciekawych osób – tłumaczy i dodaje, że plebiscyt na najlepszego sportowca w jej szkole rozpoczął się już w styczniu, kiedy to nominowano zawodników, aktywnych sportowo uczniów i wybrano kapitułę plebiscytu.
Głosowanie trwało od 21 do 23 stycznia i pozwoliło na wyłonienie laureatów w czterech kategoriach: zawodnik KOS „Rywal”, zawodniczka KOS „Rywal”, aktywna sportowo 2019, aktywny sportowo 2019.
I tak najlepszą wśród zawodniczek okazała się Natalia Czuba, najlepszym zawodnikiem zaś – Kamil Szczepański, aktywna sportowo to Wiktoria Sięka, a aktywny sportowo – Marcin Nowak.
Specjalne życzenia dla uczestników Gali przygotowały też Anna Dymna i Ewelina Lisowska. Nie zabrakło także listów gratulacyjnych, które od Marzeny Dębniak, Starosty Ostrowieckiego wręczył Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych, a w imieniu Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św. – naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.