Znajdź nas na

FAKTY

Dotarliśmy do koncepcji funkcjonowania ZOZ-u w Ostrowcu Św., przedstawionej przez Tomasza Kopca podczas konkursu na dyrektora naczelnego!

Co zawiera koncepcja funkcjonowania Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą przygotował Tomasz Kopiec, jako kandydat na stanowisko dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala? Dotarliśmy do dokumentu, jednak Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. udzielając nam odpowiedzi zastrzegło, że dokument ten jest „utworem” i podlega ochronie prawnej zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r, o prawach autorskich i pokrewnych. Czy mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, pacjenci, a także pracownicy szpitala nie zasługują na to, aby dowiedzieć się, jakie plany wobec placówki ma nowy dyrektor?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

2 grudnia 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosiliśmy o przesłanie kopii (skanów, zdjęć) koncepcji funkcjonowania i rozwoju ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim, jaką przedstawił Tomasz Kopiec, biorąc udział w konkursie na stanowisko dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala. Starostwo, a i owszem koncepcję przesłało, ale z pismem przewodnim, pod którym podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego. W odpowiedzi czytamy m.in.: „Jednocześnie wskazać należy, że  dokument ten jest utworem i podlega ochronie prawnej zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawach autorskich i pokrewnych.”  

Co tak istotnego i unikatowego  zawiera koncepcja, że Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. powołuje się na prawa autorskie? Po analizie dokumentu okazuje się, że wielkich tajemnic tam nie ma. Dokument składa się 17 stron (w tym okładka)  w przeważającej większości zawarte zostały informacje ogólnodostępne, a także takie, do których dostęp reguluje Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Koncepcja podzielona została na rozdziały, w których m.in  przedstawiona została ogólna charakterystyka szpitala, sytuacja demograficzna powiatu ostrowieckiego, problemy  zdrowotne, z którymi najczęściej mierzą się mieszkańcy powiatu ostrowieckiego czy prognozy epidemiologiczne.

Na próżno szukać spektakularnych i innowacyjnych propozycji rozwiązań. Istnieje jednak obawa, że w szpitalu pojawią się  płatne świadczenia.  Najczęściej powtarzającymi się słowami są za to: restrukturyzacja i optymalizacja, które jak mantrę podczas publicznych wystąpień powtarza Tomasz Kopiec.  

Czy mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, pacjenci, a także pracownicy szpitala nie zasługują na pełną i transparentną informację dotyczącą planów nowego dyrektora wobec szpitala, który utrzymywany jest ze środków publicznych?  

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this