„Bardzo dobrze, że dofinansowanie nie przeszło. Dosyć tego siedzenia w kieszeni gminy przez panią starostę. Może pan dyrektor szpitala coś dorzuci? Może świetnie zarabiający prezesi bankrutujących spółek miejskich?”, „Niech oni może nie fundują nam dożynek za nasze podatki. Za robotę niech się wezmą, a nie zabawa i wyżerka”, „Akurat nie ma na co pieniędzy z naszych podatków wydawać tylko na żarcie, picie i imprezowanie dla chętnych na darmoche… Chcą imprezę? Niech się zrzucą, mają z czego… tyle kasy przytulają, za nic nie robienie …”, „Podobno maja próbować ponownie poddać pod głosowanie, kiedy będzie więcej radnych KWW na sesji. Czy to w porządku?”, „Przeprowadzajcie szybciej remonty dróg, bo nie mam którędy snopków wozić do stodoły, a dożynki za pasem. W której remizie mają się odbyć?, w starostwie?, czy w urzędzie miasta? Kto robi wieniec?, radni miejscy?, czy powiatowi? W którym kościele poświęcenie wieńca ? Mota kur(…) pojęcie jak wyglądają dożynki?”, „Według słownika języka polskiego dożynki to «tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż». Zbieranie marchewki, gruszek, czy moreli to nie zbieranie zbóż, więc co mają działkowicze do dożynek. Chyba że włodarze przewidują gwałtowny dalszy spadek ludności Ostrowca, już nawet nie do poziomu, że w Ostrowcu będzie burmistrz, ale sołtys. W takim wypadku, niech będą i dożynki” – to tylko niektóre z komentarzy internautów po sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 20 lipca.
Przypomnijmy, że w porządku obrad znalazła się uchwała budżetowa o zwiększeniu planowanych dochodów o kwotę 120 000 zł (w tym 70 000 zł z odsetek od lokat bankowych) z przeznaczeniem na dotację podmiotową dla Miejskiego Centrum Kultury na… organizację dożynek gminno-powiatowych na ostrowieckim Rynku.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Dwa dni po naszej publikacji na fanpage-u Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św., które to miałoby otrzymać dotację podmiotową na organizację dożynek pojawiły się zdjęcia ze żniw z opisem: „Żniwa w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego na zdjęciach Dobrosława Kostkowskiego sprzed około siedemdziesięciu lat. W rolach głównych snopowiązałka i młodzi żniwiarze.”
Choć decyzją większości radnych (Renata Duda, Artur Głąb, Dariusz Kaszuba, Grażyna Maj, Marcin Marzec, Włodzimierz Stec, Karol Wójcik, Jerzy Wrona), 7 radnych było „za” (Agnieszka Buczkowska, Stanisław Choinka, Mariusz Łata, Andrzej Pałka, Joanna Pikus, Irena Renduda-Dudek, Marta Woźnicka-Kuzdak) , jeden radny wstrzymał się od głosu (Kamil Stelmasik) uchwała została odrzucona, temat finansowania dożynek powiatowo-gminnych powróci także podczas dzisiejszej (27 lipca) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św.
– Uchwała jest zmieniona, różnią się kwoty, wydatki, ale bez zmian pozostaje kwestia finansowania dożynek. Myślę, że wszystko zostało już powiedziane, jeśli chodzi o organizację dożynek powiatowo-gminnych w Ostrowcu Św. na ostatniej sesji, ale oni uparcie to forsują, bo taki mają cel. Bardzo ciekawe jest to, że sesja po raz pierwszy od niepamiętnych czasów, zwołana została na godzinę 9.00. To jest pewnie po to, żeby np. niektórzy radni pracujący w Kielcach nie mogli dojechać na tak poranną godzinę. Na pewno została ogłoszona mobilizacja w celu osiągnięcia większości głosów przy procedowaniu tej uchwały – komentuje Dariusz Kaszuba, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Karol Wójcik przewodniczący Klubu Radnych Ruchu Marka Materka zauważa z kolei:
– Wiadomość o ponownym wprowadzeniu do uchwały budżetowej wydatków dotyczących organizacji w Ostrowcu Świętokrzyskich rolniczego święta plonów przyjmuję z zaskoczeniem. Przecież podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji większość radnych wyraziła swoją dezaprobatę dla tego przedsięwzięcia i dlatego uchwała przepadła. Wiedzieliśmy, że uchwała budżetowa będzie ponownie procedowana, gdyż wynika to z konieczności realizacji różnych obligatoryjnych zadań jakie samorząd musi podejmować. Te działania oczywiście popieramy. Dziwimy się jednak, że głos Rady Miasta wyrażony w demokratycznym głosowaniu nie jest respektowany. Czy przez to mamy rozumieć, że rządzący będą głosować uchwały do skutku, do momentu kiedy rozstrzygnięcie będzie dla nich pomyśle? To pytanie retoryczne, ale mimo wszystko wierzę, że ostatecznie wygra zdrowy rozsądek i demokracja – podsumowuje radny.
Co ciekawe zgodnie z Raportem o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski za rok 2022 „ (…) w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski można zauważyć trend spadkowy powierzchni gruntów rolnych. W strukturze użytkowania gruntów gminy przeważają grunty zabudowane i zurbanizowane (58,65%), do których zalicza się m.in. tereny mieszkaniowe, przemysłowe, drogi i grunty pod innymi terenami komunikacyjnymi. Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta, grunty orne wraz z sadami na terenie miasta zajmują ok. 27,5% powierzchni. Ponadto na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego funkcjonują Rodzinne Ogródki Działkowe.”
Na temat dożynek powiatowo-gminnych w Ostrowcu Św. dyskusja toczyła się również podczas wczorajszej (26 lipca) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego. Informowaliśmy o tym tutaj: