Znajdź nas na

FAKTY

Druhowie z OSP w Nietulisku Dużym będą mieć nowoczesną remizę! Trwają prace budowlane i remontowe!

Rozbudowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym idzie pełną parą. – Zaczęło się od generalnego remontu pomieszczeń w starej części. Przypomnę, że obiekt rozbudowany został o garaż, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Zmieniło się również wnętrze, w którym stanęły nowe meble. Teraz czas pomyśleć o nowym wozie dla naszych druhów – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

od lewej: Artur Kowalik, właściciel Firmy Usługowo-Budowlanej z Ostrowca Świętokrzyskim, wykonawca inwestycji; Małgorzata Mazur, kierownik kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie oraz Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W jednej części Nietuliska Dużego, tuż przy drodze krajowej nr 9 powstaje osiedle domków socjalnych, tymczasem w innej jego części, trwa rozbudowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. 

– Można śmiało powiedzieć, że Nietulisko Duże, to jeden duży plac budowy. Tak się to wszystko szczęśliwie złożyło, że projekt na rozbudowę remizy OSP w Nietulisku Dużym powstał już w 2018 roku. W 2021 roku planowaliśmy remont. Na ten cel w budżecie gminy zabezpieczyliśmy 300 000 zł. Na szczęście nie wykonaliśmy wtedy tego remontu, mówię „na szczęście”, ponieważ wówczas dobudowalibyśmy tylko garaż do tego obiektu. Mijało się to i z celem, i z logiką.  Cierpliwość popłaca i czasami po prostu trzeba zaufać burmistrzowi. Szukaliśmy takiego programu, dzięki któremu będziemy mogli pokryć większość prac. Budynek był leciwy, pokryty eternitem. Dzięki środkom z Polskiego Ładu zyskaliśmy możliwość kompleksowej przebudowy całego obiektu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – mówi burmistrz. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że dofinansowanie jest bardzo korzystne (80 proc. to środki rządowe). Koszt inwestycji wyniesie 1 239 000 zł, przy wkładzie własnym gminy w wysokości nieco ponad 200 000 zł. Przebudowa jest kompleksowa.  Zakończył się remont wnętrza budynku, wymieniony został dach, na którym pojawiła się fotowoltaika. Budynek rozbudowywany jest o boks garażowy, sanitariaty i pomieszczenia socjalne.  Łazienki dostosowane zostały do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wewnątrz stanęły nowe meble, które posłużą nie tylko druhom, ale również gospodyniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina” w Nietulisku Dużym, czy lokalnej społeczności. Wymieniona została elektryka. Przed budynkiem pojawi się podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, a wokół budynku położona zostanie kostka. Będzie również więcej miejsc parkingowych. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W ramach Klastra Energii chcemy założyć pompy ciepła we wszystkich budynkach użyteczności publicznej w naszej gminie, aby generowały oszczędność, a panele fotowoltaiczne były maksymalnie wykorzystane. Będziemy dążyć do równowagi energetycznej i ekonomicznej, aby to, co uda się nam wyprodukować nie pozostawało w sieci, ale służyło naszym obiektom, a tym samym mieszkańcom – tłumaczy burmistrz. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że odkąd został burmistrzem, gmina systematycznie inwestuje w Ochotnicze Straże Pożarne. W latach 2015-2023 na jednostki OSP z terenu gminy Kunów samorząd wydatkował ok. 4 000 000 zł (w tym środki na zakup wozu dla OSP w Janiku). 

– W ubiegłym roku nowy wóz pojawił się w OSP w Kunowie, w tym roku nowe auto trafi do druhów z Janika, bardzo chciałbym, aby taki pojazd w przyszłym roku trafił także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym. Wówczas wszystkie jednostki, znajdujące się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym wyposażone zostały w nowe wozy bojowe. Trzeba inwestować w straże. Tym bardziej, że są młodzi ludzie, którzy garną się do pomagania i ratowania życia i mienia innych osób. Tego potencjału nie wolno nam zmarnować. Są jednostki, które mają sprzęt, ale nie mają ludzi. Działalność naszych OSP jest bardzo prężna, także tych poza krajowym systemem. Wystarczyło kupić używany samochód do Bukowia, czy Nietuliska Małego, a zaraz pojawiały się nowe osoby, które chcą służyć lokalnej społeczności. Mamy świadomość, jak ważne jest bezpieczeństwo, a na nim nie będziemy oszczędzać – zapewnia burmistrz.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this