Znajdź nas na

FAKTY

Dyrektor ostrowieckiego MOSiR-u: Z piasku wiślanego nie da się zrobić, prozaiczna rzecz, babek!

Zgodnie z uchwałą, nad którą debatowali wczoraj (wtorek, 28 maja) radni miejscy z Ostrowca Św., w sprawie wykazu kąpielisk na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski obowiązującego w 2024 r. oraz określenia sezonu kąpielowego, sezon ten rozpocząć się ma 15 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. Czy Ośrodek Wypoczynkowy „Gutwin” jest przygotowany na mieszkańców i turystów? Radni mieli podzielone zdania. Paweł Walesic zwracał uwagę na zniszczone ławki i przebieralnie, Joanna Pikus dziękowała za szybką interwencję, a Daniel Strojny dopytywał o możliwość wymiany piasku na ten wiślany. – Z piasku wiślanego nie da się zrobić, prozaiczna rzecz – babek, ponieważ ten piasek będzie rozsypywał się, dlatego bierzemy piasek kopalniany – mówił Piotr Węglewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św.

Zbiornik wodny na terenie ośrodka wypoczynkowego Gutwin w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, jaka znalazła się w porządku obrad wczorajszej (wtorek, 28 maja) sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Gutwin” w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się zbiornik wodny o uregulowanych brzegach z wodą pochodzącą ze źródeł podziemnych i cieków wodnych. 

W okresie letnim tj. od 15 czerwca do 31 sierpnia na zbiorniku wodnym przy wyspie wydzielone będzie kąpielisko. Łączna długość linii brzegowej wyniesie około 40 m. Kąpielisko będzie miało głębokość do 125 cm dla nieumiejących pływać i głębokość do 200 cm dla umiejących pływać. Obszar kąpieliska będzie wyznaczony bojkami. Przy kąpielisku znajduje się stanowisko dla ratowników. Kąpielisko jest czynne codziennie od godz. 11.00 do godz. 19.00. Po akwenie można pływać kajakami i rowerami wodnymi.

–  Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Gutwin” znajdują się dwa place zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, urządzenie do Crossfitu, park linowy, boiska do piłki siatkowej plażowej, boisko do piłki nożnej plażowej, kort tenisowy. Ponadto, można również skorzystać z dwóch murowanych grilli, a wokół akwenu ustawione są ławki umożliwiające wypoczynek. Ośrodek dysponuje dużym parkingiem, są też natryski, budynek WC z bieżącą wodą i wydzielonym stanowiskiem dla osób niepełnosprawnych. Nieczystości płynne odprowadzane są do szamba. Odpady komunalne gromadzone są w specjalnych pojemnikach. Nieczystości są na bieżąco wywożone z Ośrodka przez specjalistyczne firmy. Ośrodek dysponuje budynkami socjalno-sanitarnymi gdzie znajdują się pokój sanitarny ratowników wodnych oraz pomieszczenie socjalne i toalety z natryskami dla pracowników Ośrodka – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Tak kilka dni temu wyglądały ławki na Gutwinie
fot. Paweł Walesic

Przed rozpoczęciem sezonu Ośrodek jest kontrolowany przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Woda z kąpieliska będzie badana przed i w trakcie sezonu kąpielowego (3 badania). 

– Przez cały okres użytkowania kąpieliska (2008-2023) woda w zbiorniku była stale monitorowana i nadawała się do kąpieli, co potwierdzają protokoły Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Główny Inspektor Sanitarny pismem z dnia 29 września 2014 r., zgodnie z dyrektywą 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego, zobligował samorządy do tworzenia kąpielisk zamiast miejsc przeznaczonych do kąpieli. Ośrodek Wypoczynkowy Gutwin posiada aktualne pozwolenie wodnoprawne z 2015 i profil wodny wykonany w 2024 roku – informuje dokument. 

Radni mieli podzielone zdania na temat przygotowania ośrodka Gutwin do sezony letniego. 

Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego dziękowała za szybka interwencję w sprawie poprawy stanu ławek, grilla i przebieralni po sezonie zimowym. 

– Przede wszystkim zacznę też, od mogę powiedzieć, podziękowania za szybką interwencję, ponieważ zgłaszałam jakiś czas temu, oczywiście ustnie, nie pisemnie, problem dotyczący ławek, przebieralni, grilla, które niestety po sezonie zimowym, wymagały odświeżenia i odrestaurowania. Wiem, że takie działania już zostały podjęte, za co serdecznie dziękuję – mówiła Joanna Pikus.

Inne zdanie w tej kwestii miał radny Paweł Walesic, który podkreślał, że ośrodek wymaga wielu napraw.  

– Wczoraj na komisji dyskutowaliśmy ten temat. ja zadałem to pytanie z uwagi, że wcześniej jeszcze, będąc radnym powiatowym składałem interpelację w tej kwestii, prosząc o przygotowanie ośrodka pod tym kątem właśnie. Niestety wczoraj udałem się na miejsce, żeby rzeczywiście zobaczyć czy jest tak jak wczoraj na komisji taką informację dostaliśmy. Pan przewodniczący również tutaj potwierdzał, że ławki są odmalowane. Z przykrością muszę stwierdzić, że wymaga jeszcze wiele napraw ten ośrodek. Szczególnie, jeżeli chodzi o ławki, żadna ławka  nie jest umalowana. Dysponuje zdjęciami, jeżeli państwo jesteście bardzo zainteresowani. Szczeble również tych ławek wymagają uzupełnienia, a przebieralnie niestety po zimie, wiadomo jak ten materiał się zachowuje w warunkach mrozu, później gorąca, niestety nie został on zdjęty więc jest poszarpany, porwany, na te popularne trytytki przypinany. Niestety estetyka pozostawia wiele do życzenia – mówi Paweł Walesic, apelując o poprawę estetyki ośrodka.  

fot. Paweł Walesic

Piotr Węglewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji tłumaczył że Ośrodek Gutwin jest w trakcie przygotowań do sezonu. 

– Jeśli chodzi o ośrodek Gutwin, jego przygotowanie do sezonu, jesteśmy w trakcie cały czas przygotowywania ośrodka. Jeśli chodzi o, tu był poruszany temat ławek, temat przebieralni. Przebieralnie w zasadzie były w porządku. Ostatnio one nie były sprawdzane. Możliwe, że kilka elementów, mieliśmy trochę tych wiatrów w ostatnich paru dniach, zostały zerwane. Jeśli chodzi o ławki, jesteśmy w trakcie zamawiania listew. Jest to przede wszystkim też związane z warunkami pogodowymi. Nie możemy za wcześnie zacząć malowania listew z uwagi na ewentualne przymrozki w nocy, temperatury na poziomie rzędu 2, 3 stopni, czy 4 powodują, że jednak te farby zostają, mimo że są w ciągu dnia w słonecznej pogodzie położone, jednak w nocy, one potem zaczynają źle być układane i w związku z tym nie robimy tego w kwietniu, czy nie robimy do połowy maja, tylko w okresie późniejszym. W związku z tym na dzień dzisiejszy mamy zamówione nowe listwy. Te, które będziemy musieli wymienić, będą zamówione. Jeśli chodzi o farby, są zakupione.  Będą wykonywane prace związane z ławkami – mówił Piotr Węglewicz. 

fot. Paweł Walesic

O wymianę piasku zabiegał z kolei inny radny – Daniel Strojny.

– Piach jest też taki najzwyklejszy, najtańszy i po obfitych opadach deszczu wygląda to jak bajoro i błoto, a mało przypomina plażę dla dzieci – tłumaczył Daniel Strojny. Dodał, że Ośrodek jest mocno niedoceniony, a jego potencjał niewykorzystany.

Niestety nie wygląda na to, aby piasek miał zostać wymieniony.  

– Piasek wiślany – ten temat był już nie raz poruszany. My jesteśmy przeciwni jeśli chodzi o piasek wiślany z tego względu, że część rodziców przychodząca z dzieciakami, korzystająca z naszych piaskownic, przede wszystkim, no tak jak dzieciaki kwestia babek, nie babek, formowania, zabawy z dzieciakami. Z piasku wiślanego nie da się zrobić, prozaiczna rzecz – babek, ponieważ ten piasek będzie rozsypywał się, dlatego bierzemy piasek kopalniany – podsumował Piotr Węglewicz. 

Plac zabaw na terenie ośrodka wypoczynkowego Gutwin
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Radna Elżbieta Helicka dopytywała, czy rzeczywoście ośrodek będzie przygotowany 15 czerwca na rozpoczęcie sezonu. Tym bardziej, że wraz z wnukami korzysta z tego miejsca.

– Tak proszę państwa, będziemy gotowi. Tak jak tutaj mamy podaną datę otwarcia ośrodka. Ośrodek będzie przygotowany w miarę naszych możliwości i potrzeb jakie są ze strony mieszkańców. Tak jak co roku w zasadzie  ośrodek w sumie sprawdza się, mieszkańcy są zadowoleni. Oczywiście jakieś w trakcie sezonu mogą wystąpić jakieś awarie, gdzie praktycznie ekipa na bieżąco usuwa wszelkiego typu uchybienia – zapewnił Piotr Węglewicz.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this