Znajdź nas na

FAKTY

Dzieci z gminy Ćmielów z terenów popgr-owskich już z laptopami! Joanna Suska: To miło widzieć uśmiech na ich twarzach!

Dzieci z gminy Ćmielów, których członkowie rodzin pracowali w Państwowych Gospodarstwach Rolnych odebrały wczoraj (piątek, 26 sierpnia) laptopy. Jak podkreśla Sylwia Ziółkowska, która sprzęt komputerowy odebrała wraz z córką Anią, to dla jej rodziny bardzo duże wsparcie. – Nie każdego stać na nowoczesny sprzęt komputerowy. Tego typu programy to olbrzymia pomoc, również dla wielodzietnych rodzin, które miały problemy, aby rozdysponować sprzęt między dzieci w czasie zdalnej nauki – mówi mieszkanka Piasków Brzóstowskich.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na zakup laptopów  gmina Ćmielów pozyskała blisko 45 000 zł i była jedną gminą z powiatu ostrowieckiego, starającą się o te środki. 

–  W ramach dobrej współpracy z panem dyrektorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach, gdy wielokrotnie rozmawialiśmy o nieodpłatnym przekazaniu działek w Stokach Dużych, Rudzie Kościelnej, pojawił się temat, dotyczący możliwości składania przez gminę Ćmielów wniosku w ramach ogłoszonego grantu przez tę instytucję, a dotyczącego laptopów dla dzieci i młodzieży.  Wpisuje się ona świetnie w potrzeby lokalnej społeczności, jeśli chodzi o miejscowości popgr-owskich. Według wykazu KOWR-u takich miejscowości na terenie gminy Ćmielów było wraz z Ćmielowem – 12 – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Dodaje, że według zapotrzebowania złożony został wniosek. Odezwało się 20 rodzin, które mogły spełniać wymogi. Burmistrz przyznaje, że dużym ułatwieniem przy wdrażaniu programu było to, że zamiast żądania świadectwa pracy, czy umów pracy, wymagane było jedynie oświadczenie. Te również zostały przez gminę zweryfikowane,  ponieważ dotyczyły środków publicznych.

Joanna Suska burmistrz Ćmielowa i Rafał Lipczyński, nspektor do spraw rozwoju lokalnego w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To kolejne z działań gminy nakierowane na młodzież i dzieci, tym bardziej w przypadku niewiadomej jaka przed nami. Czy będziemy ponownie zmagać się z pandemią,  a tym samym z nauką zdalną? Najważniejsze jest to, że dzieci będą już zabezpieczone w najnowocześniejsze sprzęty. Laptopy mają już oprogramowanie. Jestem pewna, że pomogą im w nauce i rozwijaniu ich pasji. Zauważyłam, że każde z dzieci, które odbierały laptopy uśmiechało się. Każdy młody człowiek lubi takie nowinki techniczne. Oby im służyły jak najdłużej  – podsumowuje Joanna Suska.       

Rafał Lipczyński, inspektor do spraw rozwoju lokalnego w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie przypomina jak wyglądała procedura, dzięki której można było pozyskać laptopy. 

– Aby otrzymać laptop trzeba było być krewnym osoby, która pracowała wcześniej w Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Na terenie gminy Ćmielów takich osób było aż 17. Zdarzało się, że jedna osoba odebrała trzy laptopy, były też osoby, które odebrały np. dwa laptopy – wyjaśnia Rafał Lipczyński.   

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wnioski składano od 4 października do 5 listopada 2021 r. za pomocą generatora programu Cyfrowa Polska. Aplikować mogły gminy, w których znajdowały się  dawne zakłady PGR i uzyskały pozytywną opinię KOWR-u. Osoba starająca się o sprzęt komputerowy  nie mogła również wcześniej otrzymać środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych na zakup laptopa.

Laptop z córką Anią odebrała m.in. Sylwia Ziółkowska z Piasków Brzóstowskich. 

– Laptop, który otrzymałyśmy bardzo się przyda. Mam dwie córki, będzie służył starszej z nich. Teraz będzie chodzić do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Mam wielką nadzieję, że nie wrócą obostrzenia związane z pandemią i nauka zdalna, ale w razie czego, pomoc jest. – mówi Sylwia Ziółkowska i dodaje, że w przypadku jej rodziny w Państwowym Gospodarstwie Rolnym pracował jej tato. 

– To dzięki niemu udało się ten laptop pozyskać, aby jego wnuczka miała sprzęt komputerowy do nauki – podkreśla.

Tłumaczy, że programy, dzięki którym dzieci pozyskać mogą laptopy, to pomoc dla osób, których nie stać na sprzęt komputerowy.

–  W przypadku zdalnej nauki, gdy dzieci w rodzinie jest więcej z laptopami może być problem. Dzięki takim programom na pewno nauka będzie łatwiejsza i mniej stresująca 2 podsumowuje Sylwia Ziółkowska.

Z laptopa cieszy się jej córka Ania, która przyznaje, że wcześniej nie miała swojego komputera, zapewnia, że nowy sprzęt posłuży jej do nauki i gier. 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -8
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -8

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -9
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -9

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -11
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -11

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -1
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -1

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -2
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -2

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -3
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -3

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -4
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -4

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -5
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -5

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -6
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -6

NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -7
NaOSTROinfo Laptopy dla dzieci z PGR-ów -7

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this