Gminy nie mają obowiązku tworzenia funduszy sołeckich, a o tym czy powstaną, czy też nie, podczas sesji decydują, radni. Korzyści,wynikające z utworzenia takiego funduszu są jednak spore. Pozwalają bowiem na poprawę warunków życia mieszkańców.
– Ważnym aspektem jest też to, że to właśnie mieszkańcy poszczególnych sołectw mają decydujący głos na zebraniach sołeckich. To mieszkańcy wskazują jakie potrzeby i priorytety będą realizowane. Nie muszą już fatygować się do urzędu, uwypuklać swojego problemu, tylko poprzez zebranie sołeckie, wspólne zadecydować o swoich najpilniejszych potrzebach. Zdaję sobie sprawę, że tych potrzeb jest bardzo dużo jednak limit środków i możliwości budżetu gminy są ograniczone – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
To właśnie z inicjatywy burmistrz Ćmielowa, a także za zgodą radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie, w gminie nastąpiła reaktywacja funduszu.
– Zawsze byłam za tym, żeby decydujący głos oddać mieszkańcom, bo to oni wiedzą najlepiej o swoich potrzebach – tłumaczy.
Pierwsze przedsięwzięcia realizowane były w 2019 roku.
– To nie było nic wygórowanego, rzeczy niezbędne, ale środki z funduszu sołeckiego pozwoliły na doposażenie i remont świetlic, wysypanie dróg kruszywem, budowę placów zabaw, czy siłowni fitness – wylicza burmistrz.
Rok 2021 jest kolejnym, który pozwala taki fundusz wyodrębnić, a jego wartość w tym roku wynosi ponad 340 tysięcy złotych.
– Jedną z większych miejscowości w gminie Ćmielów jest Brzóstowa, tu udział finansowy w stosunku do liczby mieszkańców wynosi 32 tysięcy zł. Przeznaczony zostanie na zagospodarowanie tereny wokół świetlicy, na zakup ławek, mebli do altany, która powstała także dzięki funduszowi sołeckiemu. W przeszłości mieszkańcom udało się także wymienić okien i drzwi w budynku, który ma służyć za świetlicę wiejską – mówi Joanna Suska.
Z kolei największa pod względem liczby mieszkańców miejscowość w gminie Ćmielów – Piaski Brzóstowskie, do dyspozycji ma 34 tysiące złotych.
– W poprzednich latach z funduszu sołeckiego mieszkańcy wykonali projekt budowy świetlicy wiejskiej, która dzięki środkom rządowym, jakie udało się nam uzyskać w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, powstanie właśnie w tej miejscowości. Te działania się uzupełniają. Na ten rok mieszkańcy zaplanowali zakup i montaż monitoringu placu zabaw, zakup ławek, stołów, oświetlenia placu zabaw, ogrodzenia piaskownicy, huśtawek i zagospodarowanie terenu wokół przystanku – wylicza burmistrz.
Także w Krzczonowicach, w których istnieje świetlica wiejska, zaplanowano remont tarasu, a także oświetlenie go poprzez lampy solarne.
– Widać, że mieszkańcom zależy na tym, aby to miejsce spotkań zostało ulepszone, aby przyjemnie się tam przebywało – podkreśla Joanna Suska.
Z kolei w Podgórzu, w którym udało się wygospodarować w szkole dwa pomieszczenia na świetlicę, gdzie prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, pomieszczenia również zostaną doposażona w sprzęt grający.
– W Glince, która nie ma jeszcze asfaltowej drogi dojazdowej, kruszywem wysypana zostanie droga do pól. Jest to bardzo ważny aspekt dla rolników. W Stokach Dużych w nowe stoły, ławki, doposażona zostanie altana. Widzimy takie potrzeby z punktu widzenia integracji społecznej, są to zadania niezwykle istotne. Gdy tylko będzie już taka możliwość, te miejsca spotkań znowu zaczną tętnić życiem. Mieszkańcy chcą bowiem wspólnie cieszyć się każdym dniem – podsumowuje burmistrz.