Znajdź nas na

FAKTY

Dzięki funduszowi sołeckiemu mieszkańcy gminy Ćmielów mogą decydować o swoich potrzebach!

Fundusz sołecki to wyodrębnione środki z budżetu gminy, pozwalające w każdej, nawet najmniejszej miejscowości, dokonać niezbędnych, małych inwestycji. Jego wielkość uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących dane sołectwo. – Zawsze byłam za tym, żeby dać głos decydujący mieszkańcom, bo to oni wiedzą najlepiej o swoich potrzebach – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Dodaje, że fundusz sołecki w gminie Ćmielów wciąż się sprawdza. W tym roku wynosi ponad 340 tysięcy złotych.

Zdjęcie ilustracyjne. Otwarcie tężni solankowej w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gminy nie mają obowiązku tworzenia funduszy sołeckich, a o tym czy powstaną, czy też nie, podczas sesji decydują, radni. Korzyści,wynikające z utworzenia takiego funduszu są jednak spore. Pozwalają bowiem  na poprawę warunków życia mieszkańców. 

– Ważnym aspektem jest też to, że to właśnie mieszkańcy poszczególnych sołectw mają decydujący głos  na zebraniach sołeckich. To mieszkańcy wskazują jakie potrzeby i priorytety będą realizowane. Nie muszą już fatygować się do urzędu, uwypuklać swojego problemu, tylko poprzez zebranie sołeckie, wspólne zadecydować o swoich najpilniejszych potrzebach. Zdaję sobie sprawę, że tych potrzeb jest bardzo dużo jednak limit środków i możliwości budżetu gminy są ograniczone – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

To właśnie z inicjatywy burmistrz  Ćmielowa, a także  za zgodą radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie, w gminie nastąpiła reaktywacja funduszu. 

– Zawsze byłam za tym, żeby decydujący głos oddać mieszkańcom, bo to oni wiedzą najlepiej o swoich potrzebach – tłumaczy. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pierwsze przedsięwzięcia realizowane były w 2019 roku. 

– To nie było nic wygórowanego, rzeczy niezbędne, ale środki z funduszu sołeckiego pozwoliły na doposażenie i remont  świetlic, wysypanie dróg  kruszywem, budowę placów zabaw, czy siłowni fitness – wylicza burmistrz. 

Rok 2021 jest kolejnym, który pozwala taki fundusz wyodrębnić, a jego wartość w tym roku  wynosi ponad 340 tysięcy złotych.

– Jedną z większych miejscowości w gminie Ćmielów jest Brzóstowa,  tu udział finansowy w stosunku do liczby mieszkańców wynosi 32 tysięcy zł. Przeznaczony zostanie na zagospodarowanie tereny wokół świetlicy, na zakup  ławek, mebli do altany, która powstała także dzięki funduszowi sołeckiemu. W przeszłości mieszkańcom udało się także wymienić okien i drzwi w budynku, który ma służyć za świetlicę wiejską – mówi Joanna Suska.

Z kolei największa pod względem liczby mieszkańców miejscowość w gminie Ćmielów –  Piaski Brzóstowskie, do dyspozycji ma 34 tysiące złotych. 

– W poprzednich latach z funduszu sołeckiego mieszkańcy wykonali projekt budowy świetlicy wiejskiej, która dzięki środkom rządowym, jakie udało się nam uzyskać w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych,  powstanie właśnie w tej miejscowości. Te działania się uzupełniają. Na ten rok mieszkańcy zaplanowali zakup i montaż  monitoringu placu zabaw, zakup ławek, stołów, oświetlenia placu zabaw, ogrodzenia piaskownicy, huśtawek i zagospodarowanie terenu wokół przystanku – wylicza burmistrz.

Także w Krzczonowicach, w których istnieje świetlica wiejska,  zaplanowano remont tarasu, a także oświetlenie go poprzez lampy solarne.

–  Widać, że mieszkańcom zależy na tym, aby to miejsce spotkań zostało ulepszone, aby przyjemnie się tam przebywało – podkreśla Joanna Suska.  

Z kolei w Podgórzu, w którym  udało się wygospodarować w szkole dwa pomieszczenia na świetlicę, gdzie  prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, pomieszczenia  również zostaną doposażona w sprzęt grający.  

– W Glince, która nie ma jeszcze asfaltowej drogi dojazdowej, kruszywem wysypana zostanie droga do pól. Jest to bardzo ważny aspekt dla rolników. W Stokach Dużych w nowe stoły, ławki, doposażona zostanie altana.  Widzimy takie potrzeby z punktu widzenia integracji społecznej, są to zadania niezwykle istotne. Gdy tylko będzie już taka  możliwość, te miejsca spotkań znowu zaczną tętnić życiem.  Mieszkańcy chcą  bowiem wspólnie cieszyć się każdym dniem – podsumowuje burmistrz.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this