11 października w Ostrowieckim Browarze Kultury, Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych zorganizowało „Żywą Bibliotekę”.
– Wydarzenia mającego na celu tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia, działanie na rzecz poszanowania praw człowieka, przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację – tłumaczył wówczas Patryk Stepień, prezes Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.
Na czytelników w niedzielne popołudnie czekało wiele „żywych książek”: jak m.in. Mahbub Siddique-Olesiejuk, pochodzący z Bangladeszu, a aktualnie radny Rady Dzielnicy Włochy w Warszawie, Daniel Dziewit, terapeuta uzależnień, autor książki „Kiedy odchodzą…”, w której zawarł wspomnienia i przeżycia, tych, których najbliżsi popełnili samobójstwo, czy Mira Suchodolska, od lat 80-tych związana z dziennikarstwem, aktualnie Dziennikiem Gazetą Prawną. Uczestniczyli w niej także: osoba niewidoma, osoba po korekcie płci, homoseksualiści i drag queen.
23 października Patryk Stępień poinformował nas, że dzień wcześniej pojawili się u niego funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Powody tej wizyty nie są znane, jednak pytania zadawane przez funkcjonariuszy dotyczyły Żywej Biblioteki.
– Przyjeżdżanie do mnie, nie informowanie mnie o celu tej wizyty czy jest prowadzone jakieś dochodzenie, postępowanie w stosunku do mnie, czy w stosunku do kogokolwiek z uczestników wydarzenia, czy samego spotkania, tylko przez 40 minut wypytywanie mnie o takie dosyć personalne, prywatne sprawy naszych uczestników, w mojej ocenie wydaje się trochę bezzasadne i bezpodstawne – komentował wówczas Patryk Stępień.
Głos w sprawie zabrało także 19 posłów. Bartłomiej Sienkiewicz, były Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator Służb Specjalnych jest inicjatorem interwencji u Mariusza Kamińskiego, dotyczącej niejasności związanych z podjętymi działaniami przez ABW. Pod pismem podpisało się 19 Posłów na Sejm RP.
W piśmie skierowanym do Mariusza Kamińskiego posłowie pytają m.in. na jakiej podstawie faktycznej i prawnej podjęte zostały działania ABW wobec organizatorów wydarzenia „Ostrowiecka Żywa Biblioteka” oraz czy działania organizatorów wymagały ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. Padły również pytania czy wobec organizatorów wydarzenia „Ostrowiecka Żywa Biblioteka” toczy się jakiekolwiek postępowanie ABW, a jeżeli tak, to, na jakiej podstawie i w związku, z jakimi działaniami.
– Zgodnie z ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. 2002 Nr 74 poz. 676, t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 27), ABW jest agencją właściwą w sprawach ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. Do jej celów należą m.in. rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny, a w szczególności w suwerenność i międzynarodową pozycję, niepodległość i nienaruszalność jego terytorium, a także obronność państwa; rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw: szpiegostwa, terroryzmu, bezprawnego ujawnienia lub wykorzystania informacji niejawnych i innych przestępstw godzących w bezpieczeństwo państwa. W kontekście tak zakreślonych zadań ustawowych, podjęcie działań przez ABW wobec organizatorów wydarzenia musi wzbudzać uzasadnione wątpliwości, zarówno dotyczące ich legalności, jak i celowości oraz proporcjonalności środków stosowanych wobec obywateli, zwłaszcza mając na uwadze charakter i tematykę podejmowanej przez nich działalności społecznej, skupionej wokół szeroko pojętego promowania podstawowych praw człowieka i obywatela. Warto również podkreślić, że na terenie naszego kraju odbywało się już kilkadziesiąt podobnych wydarzeń i, zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów, w stosunku do żadnego z nich nie zostały podjęte tego rodzaju działania. Nasuwa się przypuszczenie, że działania ABW w wyżej wymienionym przypadku miały charakter nieuzasadnionej presji, o charakterze „mrożącym”, w stosunku do osób zajmujących się wyżej wymienioną problematyką, – a zatem miały charakter polityczny, niespowodowany żadnymi względami bezpieczeństwa państwa – czytamy – w interpelacji posłów.
Pod pismem podpisali się: Bartłomiej Sienkiewicz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Joanna Frydrych, Aleksandra Gajewska, Klaudia Jachira, Michał Jaros, Iwona Hartwich, Joanna Mucha, Arkadiusz Myrcha, Killion Munyama, Barbara Nowacka, Paweł Olszewski, Katarzyna Osos, Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk, Małgorzata Tracz, Monika Wielichowska, Anita Kucharska-Dziedzic i Joanna Scheuring-Wielgus.
O interwencję funkcjonariuszy ABW zapytaliśmy w Zespole Prasowym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
– Szanowna Pani Redaktor, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie komentuje sprawy – brzmi lakoniczna odpowiedź.