Znajdź nas na

KULTURA

Dwa młyny, tartak i manifestacja patriotyczna! Historia Kuźni jakiej nie znacie!

– Osiedle uderza różnorodnością budynków mieszkalnych. Obok eklektycznego pałacyku myśliwskiego, mieszczącego obecnie hotel, mamy zgrabne wille i okazałe kamienice z okresu międzywojennego, a także surowe proste bloki mieszkalne z czasów powojennych i zespół uroczych domków fińskich – tak osiedle Kuźnia opisuje Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Już 17 sierpnia (sobota) zaprasza na spacer śladami dawnych mieszkańców, zabudowań, a także ich historii.

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

To będzie kolejny spacer zorganizowany przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. Tym razem miłośnicy historii, ale także i miasta, będą mogli posłuchać m.in. o Kuźni, dawnej osadzie podmiejskiej, a od lat 20. XX w. dzielnicy Ostrowca. Jak podkreśla Monika Bryła-Mazurkiewicz, nazwa Ostrowiec Świętokrzyski jest używana od 1937 r. Historia Kuźni sięga kilku wieków ido nudnych na pewno nie należy. Ta dzielnica Ostrowca Świętokrzyskiego posiada również cenne walory krajobrazowe, przyrodnicze i turystyczne.

– Pierwotnie Kuźnia stanowiła podmiejską osadę, na terenie klucza ostrowieckiego, z zakładem kuźniczym. Na początku XIX w. stanął tu nowy zespół obiektów hutniczych z wielkim piecem i fryszerkami. Po zaniechaniu przez ten zakład produkcji hutniczej osada zmieniła swój charakter. U schyłku XIX w. stała się ośrodkiem administracji rozległych lasów. Zbudowany tu przez hr. Zygmunta Wielopolskiego pałacyk myśliwski, oprócz funkcji reprezentacyjnych, pełnił także rolę mieszkania i kancelarii nadleśniczego lasów ostrowieckich. W jego sąsiedztwie pracował tartak, gdzie przecierano drzewo pochodzące z okolicznych lasów. W 1924 r. osada została włączona do Ostrowca. Zaczęła się odtąd przekształcać w osiedle mieszkaniowe. W okresie okupacji Kuźnia stała się dzielnicą niemiecką. Po II wojnie światowej dla osiedla rozpoczął się nowy etap rozwoju. W dalszym ciągu rozwijało się budownictwo mieszkaniowe. Władze miasta ulokowały tu szereg placówek oświatowych, pojawiły się instytucje kultury. Ze względu na korzystny klimat przez kilka lat mieścił się tu szpital zakaźny. Pojawiły się placówki handlowe i usługowe – przypomina dzieje Kuźni, Monika-Bryła Mazurkiewicz.

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kuźnia to także osiedle, w którego dzieje wpisana jest historia wielu ostrowieckich placówek oświatowych nauczających na różnych poziomach.

– Tu miało swą siedzibę Seminarium Nauczycielskie. Tu stanęła pierwsza ostrowiecka tysiąclatka. Tu mieściła się placówka kształcąca „Kaśki” czyli wychowawczynie przedszkolne – przypomina prezes Centrum.

Na Kuźni w przeszłości działało wiele zakładów dających zatrudnienie jak kuźnica, potem huta z wielkim piecem i fryszerkami, tartak. W okresie międzywojennym pracowały na Kuźni 2 młyny: Reklewskiego i Pilitowskiego. Dziś działają tu m.in.: hotele, przedsiębiorstwa ogrodnicze, centra handlowe, szereg sklepów i punktów usługowych. Swą siedzibę mają spółki miejskie i organizacje społeczne.

Wszystkie obiekty wpisane w pejzaż Kuźnia mają swoją historię. Nawet zupełnie zwyczajne budynki, które mijamy będąc na osiedlu, jak choćby pawilony rzemieślnicze. Warto poznać ich losy, a także pracujących w nich ludzi.

– Zapewniam, że podczas spaceru nie zabraknie ciekawostek. Poznamy biogramy dawnych mieszkańców Kuźni (arystokratów, ziemian, przemysłowców, inteligencji, rzemieślników), historię tutejszych obiektów rezydencjonalnych czy przemysłowych, a także przyjrzymy się bliżej wydarzeń, które się tu rozgrywały. Niewiele osób wie, że właśnie na Kuźni w 1916 r. odbyła się pierwsza wielka manifestacja patriotyczna z nabożeństwem przed ołtarzem polowym, z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry, przy udziale bardzo wielu mieszkańców Ostrowca i okolic – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wszystkich miłośników historii Monika Bryła-Mazurkiewicz zaprasza 17 sierpnia (sobota) na wieczorny spacer krajoznawczo-historyczny po osiedlu Kuźnia. Zbiórka uczestników: godz.17.00 przy pomniku stojącym u zbiegu ulic: Żeromskiego i Kuźnia (w sąsiedztwie hotelu RED). Pomnik ten upamiętnia działającą na Kuźni hutę z wielkim piecem i fryszerkami zbudowaną ok. 1813 r. przez Jerzego Dobrzańskiego – właściciela dóbr ostrowieckich.

Udział w spacerze jest bezpłatny. Spacer jest realizowany w ramach projektu „Piechotką przez historię – cykl spacerów krajoznawczo-historycznych”.

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this