Znajdź nas na

FAKTY

Fontanna multimedialna, mnóstwo zieleni, kawiarenka i ogrody deszczowe – tak już wkrótce może wyglądać ostrowiecki Rynek!

Alejki spacerowe, miejsca spotkań dla młodzieży, rodzin, a także osób starszych, mnóstwo zieleni, fontanna multimedialna, pawilon z tarasem na dachu, ogrody deszczowe, a także podziemne kontenery na odpady – tak po przebudowie może wyglądać ostrowiecki Rynek. Niezmienione pozostanie miejsce pamięci. Pojawią się przy nim multimedialne urządzenia, dzięki którym najmłodsi mieszkańcy miasta, a także turyści będą mogli poznać historię tego miejsca. Teraz mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mogą wypowiadać się w sprawie przedstawionej przez Urząd Miasta w Ostrowcu Św. koncepcji przebudowy. Ankiety znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

Wizualizacja ostrowickiego Rynku po przebudowie Źródło: FB Ostrowiec Świętokrzyski – profil miasta

Podczas piątkowej (2 września) konferencji prasowej Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowcu Świętokrzyskiego przedstawił propozycja zmiany przebudowy części głównej Rynku. Jak wyjaśniał prezydent miasto zainwestowało już w remont ulic, okalających Rynek. Wkrótce odebrana zostanie ulica Czerwonego Krzyża i część ulicy Iłżeckiej. 

– To otoczenie wokół Rynku się zmienia i  teraz nadszedł taki moment, aby zadbać też o Rynek – mówił Jarosław Górczyński. 

Projekt przebudowy przygotowany przez Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Sp. z o. o. zakłada wiele nowoczesnych i atrakcyjnych rozwiązań. Jedną z nich jest miejsce spotkań dla młodzieży.

– Fontanna, która dzisiaj wygląda w takiej aranżacji, na jej miejscu chcemy postawić miejsce, o którym bardzo głośno mówiła młodzież, o którą wnioskowali młodzi ludzie w Ostrowcu Świętokrzyskim, że nie ma takiego sympatycznego miejsca gdzie można przyjść, gdzie można bezpiecznie posiedzieć, gdzie można się z kimś spotkać, gdzie można chwilę spędzić czas – mówił Jarosław Górczyński.  

Przyznał, że o tę zmianę wnioskowały również mamy z dziećmi a także osoby starsze, które chciałyby posiedzieć w komfortowych warunkach.

Kocepcję przebudowy ostrowieckiego Rynku przedstawił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Źródło: FB Ostrowiec Świętokrzyski – profil miasta

Na miejscu fontanny powstanie parterowy pawilon  z przeszklonymi drzwiami i tarasem na dachu. 

– Lokal kawiarni sok-baru, plus taras, plus miejsca wypoczynku. Zazieleniona cześć głównej płyty. Chcemy utrzymać tę główną część na miejsce spotkań, defilad, różnych uroczystości państwowych, religijnych, czy spotkań, ale chcemy też wprowadzić więcej elementów zielonych, po to, żeby tego cienia było więcej i aby zapewnić taki komfort spokoju i funkcjonowania na dłużej – wylicza prezydent.  

Na boku kwadratu o podstawie 14,5 metra wykonana zostanie fontanna multimedialna (świetlno-muzyczna), która nie będzie miała  żadnych elementów wystających. Będzie funkcjonować wyłącznie wtedy, gdy będzie uruchomiona. Po jej wyłączeniu plac, na którym się znajduje, będzie można wykorzystać np. do spotkań.

Nowością są ogrody deszczowe. 

– To są miejsca, gdzie chcielibyśmy skumulować wody deszczowe i wody opadowe. Te wody chcemy wykorzystać jako retencję, jako element do podlewania i drzew, i krzewów, i roślin znajdujących się tutaj obok. Antysmogowa nawierzchnia, która wykorzysta NOx-y, czyli tlenki azotu. Jest taka technologia, że do betonu dodaje się elementy, domieszkę z pierwiastkiem tytanu, które wchłania przez specjalne procesy chemiczne, wchłania smog, wchłania dwutlenek węgla. To też taka nowość, którą chcielibyśmy zaproponować – mówi Jarosław Górczyński. 

Pojawią  się alejki spacerowe, zachęcające do spokojnego odpoczynku.

Pojawi się mnóstwo stref z zielenią
Źródło: FB Ostrowiec Świętokrzyski – profil miasta

Zachowana zostanie natomiast dotychczasowa forma pomnika  upamiętniającego masową egzekucję z 30 września 1942 roku. 

– Chcemy uszanować historię, chcemy przypominać tę historię. Stąd te symbol pozostaje niezmieniony, ale żeby też uświadomić młodszej części naszego społeczeństwa historię tego miejsca i tragizm tamtych lat,  akurat jesteśm w takim czasie, początek września,więc przypominam rozpoczęcie II Wojny Światowej więc  obok będą multimedialne urządzenia, na podstawie których młodzi  ludzie mogą ściągnąć tę historię na swoje iphony, na swoje ipady, na swoje telefony komórkowe i będą mogli na żywo przez lektora posłuchać jaka była historia tego miejsca., bo tego brakuje  i taki przekaz też zmusi do nich dotrzeć – podsumowuje Jarosław Górczyński. 

Na razie nie wiadomo skąd pochodzić będą środki na realizację tego zadania. Wiadomo natomiast, że przebudowa będzie kosztowała kilkanaście milionów złotych.

Prezydent dodaje, że miasto czeka na na Krajowy Plan Odbudowy, na środki zewnętrzne i środki unijne. Miasto chce wyprzedzić innych i przygotować się do realizacji projektu.

Nie zabraknie miejsc zacienionych, gdzie odpoczywać będą zarówno osoby starsze jak i rodziny z małymi dziećmi
Źródło: FB Ostrowiec Świętokrzyski – profil miasta

– Stać nas na to, żeby dołożyć przysłowiową złotówkę do środków zewnętrznych pozyskanych, czego niestety nie będą miały inne samorządy – podkreśla. 

W sprawie planowanej przebudowy Rynku głos mogą zabrać również mieszkańcy Ostrowca Św. 

– Pytanie i link umieszczone na stronie um.ostrowiec.pl. I tam to pytanie zadaliśmy chcąc się skonsultować z naszymi mieszkańcami, co uważają za elementy pozytywne, co chcieliby dołożyć  ewentualnie co chcieliby zmienić i jaka jest ich ocena na etapie projektu funkcjonalno-użytkowego – wyjaśnia Jarosław Górczyński. 

Ankieta dostępna jest pod adresem:

https://bit.ly/3CYQnf4

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this