Znajdź nas na

SPORT

French Open – Świątek zagra w finale z Muchovą!

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brazylijkę Beatriz Haddad Maię 6:2, 7:6 (9-7) w półfinale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. W sobotnim finale zmierzy się z Czeszką Karoliną Muchovą, która wyeliminowała Białorusinkę Arynę Sabalenkę.

epa10680310 Iga Swiatek of Poland reacts after winning against Beatriz Haddad Maia of Brazil in their Women's semi final match during the French Open Grand Slam tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 08 June 2023 EPA/YOAN VALAT Dostawca: PAP/EPA.

Świątek broni tytułu wywalczonego rok temu. Na kortach im. Rolanda Garrosa najlepsza była także w sezonie 2020, a obecnie jej łączny bilans meczów w tym turnieju to 27-2.

Na otwarcie tegorocznej edycji wygrała z Hiszpanką Cristiną Bucsą 6:4, 6:0, a w 2. rundzie w takim samym stosunku pokonała Amerykankę Claire Liu. W 3. natomiast nie dała szans Chince Xinyu Wang, wygrywając 6:0, 6:0. Mecz 1/8 finału trwał tylko 31 minut z powodu kreczu Ukrainki Łesi Curenki przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie. W ćwierćfinale wygrała z rozstawioną z numerem szóstym Amerykanką Cori Gauff 6:4, 6:2.

Z Haddad Maią podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego mierzyła się wcześniej tylko raz. W ubiegłym roku w Toronto uległa jej 4:6, 6:3, 5:7.

W pierwszym secie Świątek szybko przejęła kontrolę. Od stanu 2:2 wygrała cztery gemy z rzędu i była w połowie drogi do finału.

W trzech wcześniejszych meczach w Paryżu Haddad Maia zawsze przegrywała pierwszego seta, ale ostatecznie rozstrzygała spotkania na swoją korzyść. Również i tym razem łatwo nie skapitulowała, jednak powtórzyć tego wyczynu nie zdołała.

Świątek dla odmiany w obecnej edycji przyzwyczaiła, że w drugich setach prezentuje się lepiej niż w pierwszych. Tym razem było inaczej. W pewnym momencie drugiej partii Polka miała w niej popełnionych już 13 niewymuszonych błędów, a rywalka tylko cztery. W efekcie na tablicy wyników było 4:4.

Z czasem Świątek zaczęła grać precyzyjniej, a częściej myliła się Brazylijka, ale i tak potrzebny był tie-break. W nim Polka przegrywała 3-5, jednak zdołała go rozstrzygnąć na swoją korzyść, wykorzystując drugą piłkę meczową.

„Cieszę się, że udało mi się wygrać tie-break, bo ostatnio nie były one dla mnie zbyt szczęśliwe. Jestem bardzo zadowolona z awansu do finału, bo na takich długich turniejach to nigdy nie jest łatwe” – powiedziała Świątek na korcie.

22-latka po polsku podziękowała kibicom za doping, a na obiektywie kamery napisała markerem: „Dziękuję za wsparcie. Step by step (krok za krokiem – PAP)”.

Spotkanie trwało dwie godziny i dziewięć minut.

Awans do półfinału oznacza zarobek w wysokości 1,150 mln euro.

Zwycięstwo w półfinale oznacza, że Polka zachowa prowadzenie w światowym rankingu.

Wcześniej w czwartek wielką niespodziankę sprawiła 43. na liście WTA Muchova, która pokonała rozstawioną z numerem drugim Sabalenkę 7:6 (7-5), 6:7 (5-7), 7:5.

Blisko 27-letnia Muchova pierwszy raz w karierze dotarła do wielkoszlemowego finału. Dwa lata temu odpadła w półfinale Australian Open. Świątek grała z nią wcześniej tylko raz. Cztery lata temu uległa Czeszce w turnieju w Pradze.

Wynik meczu 1/2 finału:

Iga Świątek (Polska, 1) – Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 14) 6:2, 7:6 (9-7). (PAP)