Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Bałtów oszczędzi na oświetleniu!

Już niedługo w gminie Bałtów będzie jaśniej i… oszczędniej. Wszystko za sprawą nowych led-owych lamp, które pojawią się w każdej z miejscowości gminy Bałtów. Nie udałoby się, gdyby nie unijne wsparcie w ramach RPO, które wyniosło ponad 1 300 000 zł. – Jesteśmy już na etapie kończenia dokumentacji, dotyczącej oświetlenia ulicznego. Wymienionych zostanie 596 lamp sodowych. W związku z tym, że staram się szukać w różnych działach budżetu oszczędności, aby gmina znajdowała się na stabilnym poziomie finansowym, dostrzegłem, że spore środki wydajemy na oświetlenie uliczne. Uda się to zmienić. Nowe lampy to dla gminy oszczędności rzędu około 60 procent. – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Widok na bałtowskie rondo fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Już wkrótce 596 nowych led-owych lamp wraz z systemem inteligentnego zarządzania zajmie miejsce starego sodowego oświetlenia we wszystkich miejscowościach gminy Bałtów. Wartość projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  to 1 580 112,99 zł, przy 1 338 495, 85 zł dofinansowania i wkładzie własnym gminy w wysokości 241 617 zł. 

– Aby wykonać ten projekt musieliśmy podpisać umowę  dzierżawy  z PGE. Miesięczny koszt dzierżawy jednego słupa to 3,20 zł – tłumaczy Hubert Żądło.

Podkreśla, że nowe oświetlenie będzie generowało oszczędności w budżecie gminy, a zużycie energii będzie wahać się na poziomie około 40 procent. Zakładając, że w gminie dotychczasowe zużycie wynosi około  250 tysięcy złotych, to jest to oszczędność ponad 100 tysięcy zł.  rocznie. 

– To jest ten zysk obliczony po obecnych cenach energii. Cena za energię w przyszłości pójdzie najprawdopodobniej w górę, więc oszczędności będą jeszcze większe. System oświetlenia pozwala na inteligentne zarządzanie. Możemy zmniejszać i zwiększać natężenie światła. W przypadku, gdy mamy do czynienia z przystankiem autobusowymi, czy przejściem dla pieszych możemy sprawić, że te lampy będą tam święciły intensywniej. W miejscach gdzie nie potrzeba go aż tak dużo, w godzinach nocnych, możemy go zmniejszyć do 50, 40 procent. Czyli światło nie będzie wyłączane, a tylko przez jego mniejszą intensyfikację będzie generowało oszczędności – dodaje wójt.

Oznacza to, że gmina będzie płacić zdecydowanie mniej za energię. Za około dwa trzy lata cała modernizacja powinna się zwrócić.

Lampy zostaną wymienione w całej gminie, z wyjątkiem tych, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 754.

–  Lampy nie zostaną wymienione przy drodze wojewódzkiej nad czym ubolewam. Droga ta była przebudowywana całkiem niedawno, w okresie, gdy lampy ledowe były już normą. Nie wiem dlaczego zostały zamontowane lampy sodowe, a nie ledowe.  Dodatkowo zamontowano lampy sodowe na nowo dostawionych słupach – przypomina Hubert Żądło. 

Nowe oświetlenie powinno zostać zamontowane w pierwszym kwartale 2021 roku. Jak dodaje Hubert Żądło dwie lampy zasilane z odnawialnych źródeł energii pojawią się też na bałtowskim skwerku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this