Znajdź nas na

FAKTY

Podziękowali za wsparcie rządowe! Przez ostatnie trzy lata do gminy Bałtów wpłynęło 11 500 000 zł środków z budżetu państwa!

11 500 000 zł to wsparcie z budżetu państwa, jakie przez ostatnie trzy lata rządów Huberta Żądło, wójta gminy Bałtów, wpłynęło do gminy. 2 250 000 zł to ostatnia z transz z kolejnego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak już informowaliśmy środki te pozwolą na realizację drugiego etapu kanalizacji w Okole. Do sieci podpięte zostaną 102 gospodarstwa. – Dziś mogę wraz z nową radą stanąć przed państwem i z czystym sumieniem powiedzieć, że daliśmy radę, że dotrzymujemy słowa – mówił podczas poniedziałkowej (26 kwietnia) konferencji prasowej Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Od lewej: radny Jerzy Dunal, Henryk Cichocki – przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, poseł Andrzej Kryj, wójt Hubert Żądło, a także senator Jarosław Rusiecki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Gmina Bałtów po raz kolejny pozyskała niemałe środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tym razem są to 2 250  000 na drugi etap kanalizację w Okole – mówił podczas poniedziałkowej (26 kwietnia) konferencji prasowej Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. przypomniał także, że w pierwszym rozdaniu na pierwszy etap kanalizacji, gmina Bałtów otrzymała 2 000 000 zł. Łącznie na zadanie to pozyskano 4 250 000 zł z budżetu państwa.

– Przyłącza kanalizacyjne w Okole  będą darmowe. Mieszkańcy nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów. Pomysł na to jak w tej kadencji rozpocząć budowę kanalizacji w Okole wyszedł ze strony senatora Jarosława Rusieckiego. Gdy był obecny na jednej z pierwszych sesji  powiedział, że będzie uruchomiony taki program na gosodarkę wodno-ściekową poza aglomeracjami, ówczesna rada niemalże pokazywała brzydkie gesty palcem, twierdząc,  że nie da się wykonać kanalizacji, że to co mówię jest nieprawdą. Pracownicy gminy, którzy pracowali w terenie, aby  zweryfikować przyłącza kanalizacyjne, otrzymywali niemalże od wszystkich mieszkańców Okołu  informacje, że przecież kanalizacji  nie będzie, że nie da się tego zrobić. Dziś mogę wraz z nową radą stanąć przed państwem i z czystym sumieniem powiedzieć, że  daliśmy radę, że dotrzymujemy słowa – mówił  Hubert Żądło.  

Od lewej: Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wójt podziękował parlamentarzystom, wojewodzie świętokrzyskiemu, a także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie finansowe. 

– Jako samorządowiec doceniam to, tym bardziej, iż mam świadomość w jak trudnej sytuacji ze względu na pandemię i wiążące się z nią wydatki, znaleźli się rządzący. Dziękuję za to w imieniu gminy Bałtów, że dostrzegają, pomimo tych zwiększonych wysiłków, również takie samorządy jak nasza gmina. Od wielu wielu lat stopień skanalizowania gminy Bałtów wahał się w granicach 40 procent.  Teraz, po przyłączeniu miejscowości Okół, przekroczymy 60 procent – przypomniał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

Wartość kosztorysowa drugiego etapu kanalizacji to  7500 000 zł. Rozstrzygnięcia przetargowe po pierwszym etapie  dają nadzieję, że 4 250 000 zł wystarczą na to zadanie.

– Jeśli tych środków zabraknie dołożymy je z budżetu gminy Bałtów – zapewnia wójt.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas pierwszego etapu do kanalizacji podłączonych zostanie 90 nieruchomości, podczas  drugiego etapu –  kolejne 102.

– Jeśli ostatecznie koszt tego zadania wyniósłby 2 700 000, a  drugi przetarg zmieściłby się w 4 250 000 zł, to w  przeliczeniu na jedno gospodarstwo jest to 36 000 zł. To olbrzymie pieniądze zainwestowane w tę największa miejscowość w gminie Bałtów – wyjaśnia Hubert Żądło. 

Przypomniał, że ponad dwa lata temu, wspólnie  z ostrowieckimi parlamentarzystami obiecywał mieszkańcom Okołu, że będzie możliwość skanalizowania miejscowości. Dziś natomiast pokazują, że ich słowa nie są „rzucane na wiatr”, a w swoich działaniach są konsekwentni i wiarygodni.

Łącznie od początku kadencji Huberta Żądło na stanowisku wójta, gmina Bałtów otrzymała  11 500 000 zł z rządowych środków na: „powodziówki”, z rezerwy subwencji oświatowej, Funduszu Dróg Samorządowych, na zabezpieczenie wąwozu lessowego w Skarbce, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej  i środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

–  Serdecznie za to dziękuję. Chciałem powiedzieć wszystkim mieszkańcom miejscowości Okół, że tych środków by nie było gdyby nie parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości – podsumował wójt.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP  podkreślił, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych po raz kolejny dostrzegł potrzeby mieszkańców lokalnych środowisk.

–  Bardzo często mówimy o tym, że te pieniądze powinny trafiać do mieszkańców. Bardzo często mówili o tym nasi poprzednicy, tylko zadajmy sobie pytanie czy one wtedy rzeczywiście trafiały. te 11 000 000 zł, które z budżetu państwa poprzez różne programy trafiły do gminy Bałtów są kwotą, której w poprzednich latach nigdy nie było. To pokazuje, że te deklaracje, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie myślał o zrównoważonym rozwoju kraju, będzie wspierał małe gminy, są realizowane – tłumaczył Andrzej Kryj.   

Pogratulował wójtowi dobrze przygotowanych wniosków, a także bardzo dobrej współpracy z  nową radą gminy.  Zadeklarował dalsze wsparcie.

– Ta dobra współpraca, jaką mamy z panem wójtem i Radą Gminy Bałtów, przyniesie kolejne pozytywne, dobre efekty w postaci kolejnych środków –  zapewnił poseł. 

Jarosław Rusiecki, Senator RP dodał, że rządowe wsparcie potrzebne jest w szczególności dla tak małych gmin, jak gmina Bałtów, ponieważ jest potrzeba budowy zrównoważonego rozwoju.  

Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Przypominam sobie w tym momencie rok 2018, spotkania z mieszkańcami Okołu, którzy  w sposób bardzo jasny i konkretny mówili co jest im potrzebne, aby ulżyć im w codziennym życiu prowadzenia gospodarstwa domowego, rolnego, czy agroturystycznego. Te inwestycje, które są skierowane na budowę kanalizacji sanitarnej, to dla każdego gospodarstwa kwota niebagatelna. Prawie 36 00 zł trafi do każdego gospodarstwa. To środki, które płyną ze sfery rządowej z programu, o którym mówiliśmy idąc do wyborów w roku 2015, czy też później  w rozmowach z wójtem Bałtowa i radnymi z jego komitetu wyborczego –  mówił Jarosław Rusiecki. 

Za wsparcie parlamentarzystom oraz wójtowi podziękował w imieniu mieszkańców i radnego Zdzisława Mierzejewskiego Jerzy Dunal, radny z Okołu. Głos zabrał także Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy Bałtów. 

Jerzy Dunal, radny Rady Gminy w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Od 19 lat jestem radnym. Nie jestem członkiem PiS-u, ale nie było takiego rządu, za moich czasów, żeby takie pieniądze wpływały do tej gminy. I za to serdecznie dziękuję. Dziękuję też panu wójtowi, bo to z jego inicjatywy, z jego ciężkiej pracy możemy cieszyć się z tych dotacji i z tego co się dzieje –  podsumował Henryk Cichocki. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this