Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Bałtów z proinwestycyjnym budżetem i wielkimi inwestycjami! Hubert Żądło: Wykonujemy milowe kroki!

Wygląda na to, że rok 2023 w gminie Bałtów upłynie pod znakiem wielkich inwestycji. Zmniejszyło się zadłużenie samorządu, poprzedni rok zakończył się nadwyżką budżetową w wysokości ponad 2 milionów złotych, a tegoroczny budżet po stronie wydatków, po dodaniu środków z Polskiego Ładu wyniesie blisko 38 milionów złotych. – Gdy w 2002 roku zostałem radnym, budżet wynosił około 4 300 000 zł. Dziś widać, jaki cywilizacyjny krok w rozwoju gminy wykonujemy. Zgoda, akceptacja i rozsądek radnych przy realizacji poszczególnych projektów, mają wpływ na to, że gmina rozwija się równomiernie. Nikt nie jest faworyzowany. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców naszej gminy – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO>info

Biorąc pod uwagę działania podejmowane przez bałtowski samorząd, rok 2023 będzie bardzo dobrym rokiem dla mieszkańców gminy Bałtów. Rok 2022 zakończył się nadwyżką budżetową w wysokości 2 100 000 zł. Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, to dofinansowania uzyskane z budżetu państwa pozwoliły na taką nadwyżkę. 

– Budżet gminy Bałtów w roku 2023, choć będzie ulegał korektom i zmianom, jest budżetem proinwestycyjnym. Dlatego też nasz start w nowy rok jest zdecydowanie lepszy niż przed rokiem. Zmniejszyło się zadłużenie gminy z 10 milionów złotych na 9 milionów, a inwestycje, jakie wykonywane są na terenie gminy Bałtów są rekordowe. Pomimo, że wydatki zaplanowaliśmy na kwotę ponad 23 000 000 zł , po wprowadzeniu środków, jakie pozyskaliśmy z  „Polskiego Ładu” budżet będzie wynosił blisko 38 000 0000 zł.

Prace podczas pierwszego etapu kanalizacji w Okole. Prace wykonywała forma Santex.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Rok 2022 był bardzo dobrym rokiem dla naszej gminy. Wykonaliśmy i rozpoczęliśmy inwestycje, na które mieszkańcy czekali od lat. Mam tu na myśli między innymi kanalizację w Okole. Wiele osób nie wierzyło, że uda się nam ten projekt zrealizować. Okazuje się, że dla chcącego nie ma nic trudnego. Kolejną dużą inwestycją było rozpoczęcie przebudowy oczyszczalni ścieków za kwotę ponad 9 600 000 zł – wylicza wójt.

Przypomina również o wykonaniu wodociągu i budowie pompowni wody wraz ze zbiornikiem retencyjnym w Maksymilianowie. Przez długie lata mieszkańcy tej części gminy borykali się z problemami z wodą. Zainteresowanie tymi terenami pod kątem budownictwa jednorodzinnego nie było największe. Na szczęście teraz ten trend się odwrócił. Wydawane są kolejne decyzje o warunkach zabudowy, powstają nowe domy, a miejscowość po latach stagnacji, wreszcie się rozwija. W 2023 roku położony zostanie druga część wodociągu. 

Hubert Żadło, wójt gminy Bałtów w pompowni wody w Maksymilianowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przepompownia już się sprawdziła. Nie ma problemów z ciśnieniem i brakiem wody. Nadchodzące lato będzie spokojniejsze – tłumaczy wójt. 

W 2022 roku przygotowana została również dokumentacja pod szereg inwestycji, które wkrótce zostaną wykonane w gminie 

– W tym roku czeka nas remont aż 15 odcinków dróg gminnych, począwszy od Maksymilianowa (łącznik z gminą Ćmielów), poprzez remont dwóch odcinków w Rudce, wymianę nakładki asfaltowej na odcinku Bałtów-Zarzecze, remont drogi Bałtów Gorzelnia, przebudowę drogi w Antoniowie, remont ponad 3 kilometrowego odcinka drogi Bałtów Górki, a także w kierunku Antoniowa Małego i Wólki Trzemeckiej, remont odcinek Pętkowice Kolonia – cmentarz, odcinka drogi gminnej w Wólce Pętkowskiej Kolonii, w Ulowie, w kierunku Skarbki, a także remont drogi przez Wycinkę. Powierzchnia asfaltowa pojawi się również na drodze w kierunku rzeki w Okole, jak również w kierunku gminy Tarłów (tzw. Lipcówka), nową jakość zyska łącznik Okół (Zapusta) – wylicza wójt.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów podczas remontu Domu Ludowego w Okole. To tutaj powstał Dzienny Dom Senior+
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kosztorysowo remonty i przebudowy dróg kosztować będą ponad  6 0000 000 zł. Pomogą środki z „Polskiego Ładu” w wysokości 5  842 500 zł. Oprócz tego gmina Bałtów złożyła wnioski w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na wykonanie remontu drogi przez Skarbkę, a także na starodroże w Pętkowicach. Jak przyznaje wójt, gmina ubiegać się będzie o dofinansowanie na wykonanie kolejnych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przygotowana jest już dokumentacja na drogi, w ciągu których wykonywana była kanalizacja w Okole, a także na kolejną część drogi Bałtów-Gorzelnia. Do końca maja projektant i wykonawca ma wykonać i uzyskać pozwolenie na przebudowę drogi Bałtów – Pałac, po czym inwestycja ta zostanie zgłoszona do programu pozwalającego na uzyskanie dofinansowania.

– Przedłuża się ta inwestycja, ze względu na to, że nie było wcześniej zgody konserwatora zabytków. Osiągnęliśmy kompromis. Niesie to za sobą konsekwencje przeprojektowania tego odcinka. Unikniemy wycinki części drzew, ale musimy zmienić posadowienie chodników. Jest trochę formalności, które opóźniają nam tę inwestycję, ale zmierzamy w dobrym kierunku – mówi wójt.

Hala w Skarbce
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wybudowane zostaną cztery świetlice wiejskie, na które od lat czekają mieszkańcy Maksymilianowa, Wycinki, Pętkowic i Wólki Bałtowskiej. W przypadku trzech świetlic dokumentacja znajduje się już w końcowej fazie, problemy pojawiły się w przypadku Maksymilianowa. Bowiem działka, na której miała stanąć świetlica  jest o 15 cm za wąska. Świetlica zostanie przeprojektowana. Koszt tych inwestycji to ponad milion złotych.

Seniorzy z gminy Bałtów zyskają nowe miejsce spotkań – Dzienny Dom Seniora w Okole. To również zasługa Edyty Giez, kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie. Ośrodek przeznaczony będzie na 20 osób. Pomieszczenia są już wyposażone w niezbędny sprzęt.

Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Skarbce Od lewej: Grzegorz Molęda z IBG Instalbud, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Paweł Kuda, skarbnik gminy Bałtów
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To cieszy, że Okół się rozwija i tworzą się społeczne więzi. Oprócz domu seniora w budynku swoją siedzibę ma Koło Gospodyń Wiejskich „Okolanki, jak rumianki”. Prężnie działają tam radni Jerzy Dunal i Zdzisław Mierzejewski. To miłe, że zarządzając gminą można współdziałać z mieszkańcami i że mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na to, co powstaje w ich miejscowościach – mówi Hubert Żądło. 

Termomodernizację przejdzie również Urząd Gminy w Bałtowie. Zamontowana zostanie fotowoltaika, obiekt będzie docieplony, a pompa ciepła – wymieniona. 

Termomodernizację przejdzie budynek Urzędu Gminy w Bałtowie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Jako samorządowiec kieruję się zasadą, że wszyscy mieszkańcy są równi i należy we wszystkich miejscowościach gminy Bałtów wykonywać inwestycje. Wtedy rozwija się cała gmina i mamy do czynienia ze zrównoważonym rozwojem. A to z kolei pociąga za sobą lokalny patriotyzm i takie przywiązanie do danego sołectwa. Widzimy to po rozwoju małych miejscowości. Dużo daje także wzajemne zrozumienie radnych, którzy wspólnie decydują o wykonywanych inwestycjach. Nie ma kłótni.  Radni wychodzą bowiem z założenia, że raz w tej, raz w innej miejscowości na terenie gminy wykonujemy inwestycje Nie tracimy czasu na wzajemne przepychanki, tylko systematycznie rozwijamy nasza gminę. Staramy się doceniać wszystkich mieszkańców – podsumowuje wójt. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this