Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Gmina Ćmielów: 17 uczniów z terenów popgr-owskich otrzyma laptopy! Większy komfort pracy zyskają również urzędnicy!

17 laptopów już wkrótce trafi do dzieci z terenów popgr-owskich. Gmina Ćmielów pozyskała na ten cel 44 285 zł z programu Cyfrowa Polska „Granty PPGR”. o jednak nie koniec dobrych wiadomości, drugi grant na kwotę 218 520 zł pozwoli dokonać zakup nowego sprzętu dla Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie. – Pandemia COVID-19 pokazała wiele problemów, a jednym z nich jest nauka zdalna na terenach popgr-owskich. Ujawniła ona deficyt sprzętu komputerowego czy utrudnienia w dostępie do Internetu, co wpłynęło na realizację obowiązków szkolnych przez dzieci – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

5 lipca (wtorek) Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa,  podpisaliśmy umowę z wykonawcą na realizację i dostawę sprzętu w ramach dwóch działań. Pierwszy z nich to  Cyfrowa Gmina „Granty PPGR”. W ramach jego realizacji  zakupione zostaną laptopy dla 17 uczniów zamieszkujących tereny popgr-owskie. 

Gmina Ćmielów pozyskała na ten cel 44 285 zł i była jedną gminą z powiatu ostrowieckiego, starającą się o te środki. Fundusze otrzymało ponad 1000 gmin.

Wnioski składano od 4 października do 5 listopada 2021 r. za pomocą generatora programu Cyfrowa Polska. Aplikować mogły gminy, w których znajdowały się  dawne zakłady PGR i uzyskały pozytywną opinię KOWR-u. Aby złożyć wniosek gmina musiała zweryfikować  miejsce zamieszkania beneficjenta, a także pokrewieństwo w linii prostej z byłym pracownikiem PGR-u, potwierdzić fakt pracy tej osoby w PGR. Osoba starająca się o sprzęt komputerowy  nie mogła wcześniej otrzymać środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych na zakup laptopa. . 

Pandemia COVID-19 uwypukliła wiele problemów. Jednym z nich była nauka zdalna na terenach popgr-owskich. Brak sprzętu komputerowego czy utrudnienia w dostępie do Internetu wpływały często na realizację obowiązków szkolnych przez dzieci  i młodzież. 

fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– Projekt „Granty PPGR” stawia za cel wyeliminowanie tych ograniczeń – wyjaśnia Joanna Suska. 

Drugi grant w projekcie „Cyfrowa gmina”, na kwotę 218 520 zł. pozwoli dokonać zakupu nowego sprzętu dla Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie. Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło swoje działanie do sieci. Przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest jednak możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców.

–  Realizacja programu pozwoli nam na wymianę przestarzałego sprzętu komputerowego na nowy w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie oraz Ośrodku Pomocy Społecznej. Jest to bardzo ważne dla pracowników UMiG i socjalnych wypełniających zadania własne gminy – mówi Joanna Suska. 

Zakupionych zostanie 15 komputerów stacjonarnych, nowy serwer, stacja robocza wraz z oprogramowaniem, co  stanowi priorytet ze względu na utrzymanie technicznych możliwości funkcjonowania systemów oraz świadczonych usług, konieczność wycofania niewspieranych rozwiązań, możliwości wprowadzania nowych usług cyfrowych dla mieszkańców i poprawy ogólnego bezpieczeństwa cybernetycznego w jednostce. 

Ważnym elementem projektu jest zakup 5 laptopów. Wielu urzędników pracuje bowiem  w terenie i nowe urządzenia pozwolą im sprawniej wykonywać powierzone zadania.

Programy pokrywają 100 proc. wydatków, nie wymagają wkładu własnego gminy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this