Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ćmielów: W trosce o zdrowie mieszkańców i ochronę środowiska!

Mieszkańcy gminy Ćmielów będą mogli „pozbyć się” niebezpiecznego azbestu. Gmina pozyskała na ten cel 35 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. – Podejmuję wszelkie możliwie kroki, aby skutecznie pozyskiwać środki na ochronę zdrowia mieszkańców, jak i ochronę środowiska w jakim żyjemy – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podpisuje umowę na zadania związane z utylizacją azbestu na terenie gminy Ćmielów. Pozyskane przez gminę środki finansowe to kwota 35 000 zł. Źródło: WFOŚiGW Kielce

Gmina Ćmielów „stawia” na ochronę środowiska. Jeszcze w ubiegłym roku udało się pozyskać ponad 2 miliony złotych na budowę nowych odcinków kanalizacji, w tym roku środki na usuwanie azbestu. 

– W przeszłości mieszkańcy mieli możliwość usunięcia szkodliwego azbestu. W tym roku również udało się te środki pozyskać, choć łatwo nie było, bo decydowała kolejność zgłoszeń, a limit finansowy szybko się wyczerpał.  Reakcja pracowników naszego urzędu była jednak bardzo szybka. Wszystko w trosce o zdrowie naszych mieszkańców  – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Umowa z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisana została pod koniec marca.  W ramach realizacji zadania na podstawie złożonych przez mieszkańców wniosków, odbiór odpadów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Ćmielów zakończy się do 30 września 2023 r.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Freepik

– Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a jego włókna są praktycznie niezniszczalne. Jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, a włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane z powietrzem do płuc, pociągają za sobą ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Podejmuję wszelkie możliwie kroki, aby skutecznie pozyskiwać środki na ochronę zarówno zdrowia mieszkańców jak i ochronę środowiska, w którym żyjemy – mówi Joanna Suska i zachęca mieszkańców, którzy chcieliby pozbyć się azbestu do kontaktu z Urzędem Miasta i Gminy w Ćmielowie. Wszystkie niezbędne informacje pozyskają w pokoju nr 1. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podpisuje umowę na zadania związane z utylizacją azbestu na terenie gminy Ćmielów. Pozyskane przez gminę środki finansowe to kwota 35 000 zł.
Źródło: WFOŚiGW Kielce

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this