To będzie już czwarta edycja tej popularnej w Polsce rowerowej rywalizacji. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Bydgoszcz. A zaczęło się od marzeń i chęci stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich.
Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.
Jak ważne jest zdrowie nikogo z naszych mieszkańców nie muszę przekonywać. Wspierając różnego rodzaju projekty profilaktyczne, jak chociażby ostatnio – możliwość zbadania się w cytomammobusie, czy wprowadzając program lekowy, który wspomaga finansowo mieszkańców naszej gminy w zakupie leków, staram się na każdym kroku, aby zdrowie mieszkańców było na pierwszym miejscu. O naszą kondycję możemy również zadbać samodzielnie, poprzez różnego rodzaju aktywności fizyczne. Jedną z nich jest jazda na rowerze. Nie ważne ile mamy lat, przejażdżki rowerowe to olbrzymia frajda dla osób w różnym wieku dlatego też w tym roku postanowiliśmy przystąpić do projektu „Rowerowa Stolica Polski”. Chcemy, aby o Ćmielowie było głośno w całej Polsce – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Przypomina, że zasady rywalizacji są bardzo proste. Rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez miasto Bydgoszcz (organizatora rywalizacji) darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia.
Wartością dodaną jest pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe. Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.
Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.
Aktualnie trwa trening do kolejnej odsłony zabawy, który rozpoczął się 21 marca 2022. Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski rozpocznie się 1 czerwca i potrwa cały miesiąc.
Poniżej publikujemy grafikę, która krok po kroku podpowie w jaki sposób można dołączyć do tej akcji.
Aplikację pobrać można TUTAJ i TUTAJ