10 pomieszczeń, w tym sala gimnastyczna o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych, ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, 1400 000 zł koszt, z czego 500 000 zł to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – to najważniejsze parametry techniczne i statystyczne, charakteryzujące świetlice wiejską w Wymysłowie. Jednak to tylko liczby. Jak ważny i długo wyczekiwany to obiekt mówią mieszkańcy Wymysłowa. Elżbieta Zaborska podkreśla, że nie jest rodowitą mieszkanką Wymysłowa, ale właśnie w tej miejscowości w gminie Kunów wraz z mężem 40 lat temu wybudowała dom. Przyznaje, że dotychczas brakowało miejsca spotkań zarówno dla tych młodszych, jak i starszych mieszkańców. Wszystkie wydarzenia organizowane były, albo na boisku szkolnym – jeśli pozwalała na to pogoda, albo na wąskim szkolnym korytarzu.
– Już dawno zauważyłam, że przydałoby się pomieszczenie w którym mieszkańcy mogliby się spotykać. Ta świetlica umożliwi nam wspólne przebywanie. To także miejsce, w którym spotykać się będą dzieci. Już nie będą się bawić na swoich podwórkach, ale wspólnie, pod nadzorem wychowawcy będą mogły rozwijać swoje zdolności, zainteresowania, czy odrobić lekcje. To ważne, aby odciągnąć je od telefonów, tabletów, czy telewizorów – mówi Elżbieta Zaborska.
Budowę szkoły sprzed lat wspomina Kazimiera Król, mieszkanka Wymysłowa.
– Mam 74 lata, a to właśnie tutaj, w Wymysłowie, rozpoczynałam naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Na początku stał tu drewniany barak. Drugą klasę rozpoczęliśmy już w nowym budynku. To dzięki mieszkańcom Wymysłowa powstał ten budynek. Wykopy robione były ręcznie, to nie tak jak teraz, przyjadą maszyny i ułatwiają pracę. Nie było kiedyś tak prosto – tłumaczy Kazimiera Król.
Dodaje, że cieszy się, iż po latach teraz mogła obserwować również budowę świetlicy wiejskiej.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że te dzieci będa miały gdzie się podziać, że będą dopilnowane. Rodzice teraz pracują i gdy ktoś nie ma dziadków do pomocy, to jest po prostu katastrofa. Wcześniej nie było takiego miejsca, gdzie dzieci mogłyby wystawić chociażby „Jasełka”, czy organizować inne uroczystości. Latem mieliśmy boisko, ale zimą, czy podczas brzydkiej pogody, to ludzie dosłownie gnietli się na korytarzu. Moje dzieci i wnuki skończyły tę szkołę. Jesteśmy wdzięczni panu burmistrzowi za to, że ta świetlica powstała, to także zasługa sołtysa, naszej pani radnej, stowarzyszenia i całej dyrekcji – podsumowuje.
Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podkreśla, że stara się systematycznie zabezpieczać potrzeby mieszkańców, spełniając tym samym ich marzenia. Nie udałoby się jednak, gdyby nie zrozumienie radnych Rady Miejskiej w Kunowie.
– Zawsze powtarzam, że postaram się zrealizować marzenia mieszkańców. Nie zawsze mogę być tego pewien w 100 procentach, ale zawsze dają z siebie wszystko, aby dotrzymać danego słowa. Nie wszystko zależy ode mnie. Jest wiele czynników, które wpływają na to, aby udało się zrealizować taką inwestycję, jak ta Świetlica Wiejska w Wymysłowie. Była ogromna potrzeba, aby ten obiekt powstał, a w nas była olbrzymia determinacja. To miło widzieć tę wielką radość mieszkańców i łzy wzruszenia w ich oczach – mówi burmistrz. Przypomina, że w Wymysłowie nie ma remizy strażackiej, nie ma również kościoła, świetlica będzie miejscem wspólnej integracji wielu pokoleń mieszkańców Wymysłowa.
Wykonawcą inwestycji był Artur Kowalik, właściciel Firmy Usługowo-Budowlanej z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tłumaczy, że cieszy się, iż wykonaną przez siebie inwestycją mógł przyczynić się do realizacji jednego z marzeń mieszkańców Wymysłowa.
– Wszystko wykonane zostało zgodnie z projektem. Bardzo się cieszę, że mogłem wykonać to zlecenie dla gminy Kunów. Mieszkańcy przychodzili, dopytywali kiedy zakończą się prac, patrzyli na ich postępy. Świetlica jest nowoczesna. Dzieci mogą korzystać z dużej sali gimnastycznej, której wcześniej nie miały – mówi Artur Kowalik.
Malwina Granat, prezes Stowarzyszenia Oświatowego Przyjazna Szkoła przypomina, że od dłuższego czasu monitowała, że jest potrzeba postawienia świetlicy wiejskiej.
– Uczniowie zyskali salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia, a my mamy całe zaplecze do dyspozycji dla dorosłych, czego bardzo dotychczas brakowało. Nasze Stowarzyszenie prężnie się rozwija, mamy mnóstwo pomysłów, teraz będzie gdzie je realizować. W projekcie mamy florystykę, upcycling, zajęcia fitnessowe i kulinarne. Cieszymy się ogromnie, że możemy się tutaj spotykać – wyjaśnia Malwina Granat.
O tym, że uczniowie i ich rodzice od lat czekali na salę gimnastyczną mówi również Eliza Jabłońska, pełniąca obowiązki dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie.
– Bardzo się cieszymy, że nasze dzieci będą miały miejsce, gdzie będą mogły przychodzić na zajęcia wychowania fizycznego. Nie mamy w tej starszej części budynku sali gimnastycznej. Myślę, że mieszkańcy i dzieci będą zadowoleni. Dzieci już uczestniczą w zajęciach świetlicowych i z tego co wiem bardzo się im podobają – tłumaczy Eliza Jabłońska. Dodaje, że aktualnie w szkole uczy się 70 uczniów. To osoby zarówno z gminy Kunów, jak i gminy Ostrowiec Św.
Opiekunem świetlicy środowiskowej dla dzieci jest Anna Walczak, cieszy się, że zainteresowanie zajęciami proponowanymi dla dzieci jest spore.
– Świetlica już funkcjonuje, mieliśmy już pierwsze spotkania z dzieciaczkami. Jest ich 15. Mamy również listę rezerwową. Bawimy się gramy, spędzamy wspólnie czas, odrabiamy także lekcje. Rodzice są zadowoleni. Brakowało takiego miejsca, myślę, że będzie to duża pomoc dla dzieci, rodziców i dla mieszkańców – mówi Anna Walczak.
O tym, że 24 stycznia 2023 roku zapisze się w historii Wymysłowa mówiła z kolei Katarzyna Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie.
– To szczególny dzień dla nas, mieszkańców Wymysłowa, którzy na tę świetlicę czekali co najmniej 50 lat. Obejmując stanowisko radnej ta świetlica była moim marzeniem. Razem z panią prezesem Malwiną Granat, sołtysem Zenonem Zaborskim pojechaliśmy do naszego burmistrza, pana Lecha Łodeja, powiedział: „Zgoda buduje, róbcie, a ja pomogę”. Dotrzymał słowa pomimo trudnych warunków: najpierw covidu, potem wojny na Ukrainie, inflacji i wzrostu cen materiałów budowlanych. Nasze dzieci i wnuki, prawnki będa miały piękną salę gimnastyczną, a my mamy gdzie się spotykać i integrować – podkreśla Katarzyna Banasik.
Zaproszony na uroczyste otwarcie obiektu poseł Andrzej Kryj podkreślał, że jest zachwycony obiektem, który powstał.
– Nie tak dawno byliśmy tutaj i też w takich chłodnych, deszczowych warunkach wmurowaliśmy akt erekcyjny. Minęło kilka miesięcy i budynek stoi. Przepięknie wkomponowany w ten plac, pięknie wyposażony, pachnący świeżością. Ogromne gratulacje dla wszystkich, którzy do tego się przyczynili: dla pana burmistrza, który słucha głosów swoich mieszkańców, dla radnych, którzy widzą potrzebę inwestowania w takich miejscowościach, jak Wymysłów, dla wykonawcy, który tak pięknie poradził sobie z tą inwestycją, dla całego zespołu urzędu gminy, który przygotowuje wnioski, kontroluje wydatkowanie środków, zabiega o te środki. Myślę, że wszyscy macie dziś powód do świętowania, bo te marzenia dzisiaj się spełniają – podsumował Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.
Galeria fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info